Elektrika.cz, portál o silnoproudé elektrotechnice, elektroinstalace, vyhlášky, schémata zapojení.

FRAENKISCHE: Návod ...

Nepochybuji o tom, že o chráničkách kabelů uložených v zemi ví mnozí. Pokud ...

OPP#4 Musí ...

Musí revizní technik upozornit na absenci přepěťových ochran? Je ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
26.05.2017 LAPP KABEL přichází s multifunkčním průchodkovým systémem SKINTOP MULTI. Díky gelové technologii s elastickou membránou upevníte průměry kabelů 2–6mm, 6–9mm, 9–13mm a 13–16mm. Membrána se protaženému vedení optimálně přizpůsobí a poskytne krytí IP 68 bez dalších těsnicích prvků! Vycentrování kabelů v gelové membráně optimálně kabel odlehčuje proti vytržení. Vysoká hustota osazení kabelů na malém prostoru umožní vyvést více vedení. K montáži stačí ...
25.05.2017 LAPP Kabel v Otrokovicích před několika hodinami otevřel novou výrobní halu, jejíž investice přesáhla 1 milion eur. Kdo všechno se na události objevil, co se bude vyrábět a pro koho se dozvíte již v pondělí v naší videoreportáži!
25.05.2017 Měření a indikace doby cyklu výrobních linek. Zařízení slouží k indikaci výkonu výrobních linek, na základě impulzů z vhodného snímače (indukční, optický), případně signálu z linky, není tedy nutný žádný zásah do řídicího systému linky. Dle nastavení může indikovat dobu cyklu, počet kusů za daný časový interval nebo ...
24.05.2017 Bezpečnost blokových trafostanic - ČSN EN 62271-202. Bezpečnost trafostanic je vedle ekonomiky provozu jedním z nejdůležitějších kritérií. Historie distribučních sítí zná množství vážných i smrtelných úrazů a materiálních škod. S technologickým rozvojem stoupá spolehlivost zařízení a počet škod postupně klesá. Přesto je nutné ...
23.05.2017 Adresný systém elektrické požární signalizace. EBL512 G3 je analogová a adresná ústředna pro detekci požáru a elektrickou požární signalizaci pro budovy. Přední panel a velký displej činí obsluhu uživatelsky velmi přívětivou. Systém EBL512 G3 splňuje nejpřísnější požadavky kladené na detekci ohně a vyhlašování poplachu.
22.05.2017 V Brně vznikl nový studijní obor KYBERNETICKÁ BEZPEČNOST! Obor vzniká ve spolupráci s odborníky z praxe, budoucími zaměstnavateli v oblasti kybernetické bezpečnosti, kteří se rovněž budou podílet přímo na výuce. Absolventi oboru najdou uplatnění při zavádění a řízení kybernetické bezpečnosti v organizaci, na pozici bezpečnostního technika informačních technologií, technika datového centra, technika ...
19.05.2017 Vyhodnocovací jednotka pro optické vláknové senzory. Kompaktní jednotka pro měření, vyhodnocování a logování statických nebo pomalých dějů detekované optovláknovými FBG nebo FP senzory. Výhodou je možnost umístění vyhodnocovací jednotky až několik km od ...
Vybrané zdarma funkce
Které tři funkce nových videopořadů chcete zdarma?
Celý záznam
Sestřih záznamu
Stopáž záznamu
Audioverze záznamu
Textový přepis záznamu
Souvislosti záznamu
Diskutovat k záznamu
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 568
Bazar
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
 • V Otrokovicích byla otevřena nová hala přesahující investici 1 milionu eur. Již nyní se tam vyrábí kabelová konfekce na míru zákazníkům nejen z Evropy. Představuje hlavní část evropského kompetenčního centra ÖLFLEX CONNECT HUB. Proč v Otrokovicích? ...
 • Jak moc je reálný nárůst produktivity práce o 32%? K jaké časové úsečce a k jakému konkrétnímu výkonu se tato % vztahují? V tomto díle jsme se ptali jak toto tvrzení asi vzniklo a kdy může být pravdivé. Pokud to shrnu, pak se dá procentuální růst ...

Mistrovské zkoušky ASŘ v otázkách a odpovědích.


Document Actions
Článek
Na odpovědi na dotazy a připomínky Sekce elektrotechniků jižní Moravy (SejM) odpovídá Ing. Chárová (tajemník Sekce vzdělávání HK ČR.)
Redakce portálu Elektrika.cz, ze dne: 5.10.2001
reklama
 1. Sejm: Jakou kvalifikaci dosáhne absolvent kurzu?
  Ing. Chárová: Na základě úspěšného absolvování mistrovské zkoušky získá žadatel certifikát způsobilosti dle ČSN EN 45013, t.j. dokument vystavený akreditovaným certifikačním orgánem, který osvědčuje odborná způsobilost
  • k samostatnému provozování živnosti ve zvoleném oboru,
  • k odbornému vedení skupiny podřízených pracovníků,
  • k vedení praktické přípravy žáků na povolání v souladu se vzdělávacím cílem příslušného oboru
  • k samostatnému vykonávání řemeslné práce (činnosti) příslušné profese na mistrovské úrovni.
 2. Sejm: Jaké je právní zabezpečení kurzu a pro koho jsou kurzy povinné?
  Ing.Chárová: Kurzy zabezpečuje po právní stránce Hospodářská komora ČR. Dle stávajících legislativních předpisů nejsou kurzy povinné.
 3. Sejm: Jaké je začlenění osnov jednotlivých kurzů do vzdělávání MŠMT?
  Ing.Chárová:
  MŠMT se otázkou dalšího odborného vzdělávání nezabývá.
 4. Sejm: Jaká je souvislost mezi mistrovskými zkouškami AŘS a udělováním certifikace pro elektrotechnickou odbornost akreditovanou osobou?
  Ing.Chárová:
  Viz. odpověď na otázku č.1
 5. Sejm: Jaká je vazba na nečleny HK ČR?
  Ing.Chárová:
  Dle ČSN EN 45013 musí mít přístup ke službám certifikačního orgánu všechny osoby usilující o certifikování. Nesmějí být uplatňovány nepatřičné finanční nebo jiné podmínky. Nelze tedy např. omezit přístup na základě toho, že žadatel není členem určité skupiny nebo sdružení.

  SEJM

 6. Sejm: Diskuze k AŘS HK ČR v časopise ELEKTRO
  Ing.Chárová:
  Elektrotechnický svaz český  vyzývá odbornou elektrotechnickou veřejnost k věcné diskusi k problematice AŘS od poloviny 2000, kdy byly dokončeny návrhy profesních standardů mistra řemesla pro obor elektrotechnika silnoproud, slaboproud a telekomunikace a zveřejněny na internetových stránkách ESČ. Bohužel odezva byla prozatím prakticky nulová. Dle našeho názoru by diskuze k tomuto tématu prostřednictvím časopisu ELEKTRO nebyla příliš efektivní. Bylo by snad užitečné znovu zveřejnit výzvu k diskuzi a publikovat až její závěry. Je to však evidentně záležitost redakce časopisu.
 7. Sejm: Odborná struktura (osnova) kurzů.
  Ing.Chárová:
  Doporučujeme k prostudování materiály dostupné na internetových stránkách ESČ (http://www.in-el.cz/esc/default.asp).
 8. Sejm: Kdo bude garantovat, že v EU budou tyto zkoušky uznávány?
  Ing.Chárová:
  Certifikační orgán musí být akreditován Českým institutem pro akreditaci (ČIA), který je od roku 1998 řádným členem Evropské organizace pro spolupráci v oblasti akreditace (EA). Je uzavřena dohoda o vzájemném uznávání výsledků akreditace ČIA se zeměmi, které jsou signatáři Multilaterární dohody EA.
 9. Ing.Chárová: Ceny jednotlivých kurzů byly stanoveny na základě kalkulací nákladů zpracovaných pověřenými školami.

Elektrika.cz, Miroslav Minařík:
Pokud někdo z vás má dotazy k této problematice, můžete teď hned využít diskuzního pole pod tímto článkem. Vaše dotazy budou zodpovězeny buď přímo v diskuzi, nebo v případě většího rozsahu naleznete odpověď formou samostatného článku.

 
 

 

 
 
TEXT Z OBLASTÍFIREMNÍ TIPY
Víte, co je to KRONE pásek? Kde se vzal? A co bylo jeho předchůdcem? Podívejte se na krátký příběh jeho předchůdce ranžírovacího ježku. Abychom lépe pochopili funkci KRONE pásku, podívejme se zpět jak se v nedávné minulosti ukončovaly telekomunikační kabely. Pokud někdo namítne, že jde o nepodstatnou část telekomunikačního rozvodu, pak vězte, že servisující linkový mechanik to vidí obráceně. Co tedy nahradilo tyto ranžírovací, respektive letovací špičky?
Archivuji starou literaturu ... Pokud naleznete ve své knihovně starou elektrotechnickou literaturu, pak pro ni nehledejte bezpečnější úkryt! Knihy, starší časopisy, normy, příručky, slovníky, učebnice, tabulky jednoduše nabídněte!
Pojďme se krátce podívat tam, kde se dnes vychovávají budoucí elektrotechnici. Jaké mají dispozice k úspěšnému studiu elektrotechnického oboru? V jakém prostředí se pohybuje dnešní elektrikářský žák, učeň a student?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933