Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Něco málo z mé praxe. O elektroinstalačních pancéřových trubkách jsem se toho na střední škole moc nedozvěděl. Občas nějaká zmínka nebo vylistováno v technickém katalogu. Ony pancéřové trubky už asi nejsou tak frekventované jako kdysi. Za to jako ...

Nesprávně provedená montáž jímací soustavy po opravě střechy


Document Actions
Nesprávně provedená montáž jímací soustavy po opravě střechy
Příklad z praxe, kdy montážní firma instalovala hřebenovou jímací soustavu na nevhodný druh střechy, čímž došlo k pochybení vůči ČSN 341390 čl.40. Znáte znění tohoto článku? Tušíte v čem spočívala neshoda s požadavky normy?
Jiří Sluka, ze dne: 23.09.2010
reklama

Popis problému:
Na jímací část hromosvodní soustavy (po opravě střechy) byla revizním technikem vystavena výchozí revizní zpráva. Demontáž původního provedení a montáž stávající soustavy byla provedena na základě provádění celkové rekonstrukce střechy. Krytina střechy byla lepenková (IPA) a kraj střechy byl chráněn atikou o tloušťce plechu 0,6mm a šířce asi 10cm v provedení překrytu hrany střechy. Na atiku byly normalizovanými svorkami připojeny jednotlivé svody, takže ani připojení okružního vedení mřížové soustavy na tento plech by nebylo problematické.

Před opravou střechy byla původní jímací soustava provedena jako mřížová v souladu s ČSN 341390 čl. 40 a jímací lana byla umístěna po obvodu ploché střechy. Po provedené rekonstrukci provedla firma novou montáž jímací soustavy, ale zvolila jiný typ soustavy jímacího zařízení, a to hřebenovou soustavu. Pozinkované ocelové lano o průřezu 50mm2 je taženo středem střechy a po její délce a na koncích ukotveno. Z tohoto středového jímače jsou odbočky pro jednotlivé svody. RT ve své revizní zprávě v článku "Ochrana" uvádí, že "Na střeše je provedena mřížová jímací soustava doplněna 2ks STA, kovové hmoty byly připojeny".

Nákres půdorysu střechy:

LEGENDA:
1. - strojovna č. 1 (h = 1,8m)
2. - strojovna č. 2 (h = 1,8m)
3. - strojovna č. 3 (h = 1,8m)
o - turbíny LOMACO

Ostatní údaje o objektu:
Výška objektu h = 24m
Šířka objektu š = 11,5m
Délka objektu d = 60,5m

Údaje o strojovně:
Výška strojovny h = 1,8m
Šířka strojovny š = 3,5m
Délka strojovny d = 2,5m

UKÁZKA VÝPOČTU OCHRANNÉHO PROSTORU NÁHODNÉHO TYČOVÉHO JÍMAČE
Pozn.: Využito výpočtu dle ČSN 341390, příloha č. 2, čl. 1

1. Strojovna č. 1
h
x = 24m
h = 27,8m

Poměr:      hx > 2/3h
                24m > 18,384m
                r
x = 0,75 (h - hx)
                r
x = 0,75 (27,8 - 24)
                 r
x = 2,85m

2. Strojovna č. 2
h
x = 24m
h = 32,3m

Poměr:      hx > 2/3h
                24m > 21,318m
                 r
x = 0,75 (h - hx)
                 r
x = 0,75 (32,3 - 24)
                 r
x= 6,225

3. Strojovna č. 3
h
x = 24m
h = 29,8m

Poměr:       hx > 2/3h
                  24m > 19,668m
                  r
x = 0,75 (h - hx)
                  r
x = 0,75 (29,8 - 24)
                  r
x = 4,35

Neshody s požadavky norem:
Na tomto typu ploché střechy má být v souladu s ČSN 341390 čl. 40 provedena mřížová soustava, kdy maximální rozměr ok smí být max. 20x60m. V tomto případě mělo být provedeno jímací vedení okruhové kolem celé střechy a oko by tedy bylo o velikosti 11,5mx60m. V podstatě mohla být na tento typ střechy použita i jiná jímací soustava, ale v tomto případě by musela být dodržen základní požadavek, že jímací soustava má být provedena tak, aby byla nejvyšším bodem střechy. V tomto případě nebylo výše uvedené pravidlo dodrženo, protože středové lano, které slouží jako jímač, je oproti krajům střechy pod úrovní o 10 - 30cm (střecha není ideálně rovná). Zejména nejsou chráněny rohy budovy, které jsou nejvíce náchylné na úder blesku.

Článek 39 (hřebenová soustava) čl. 40 (mřížová soustava) ČSN 341390 dále hovoří o tom, že žádný bod střechy nesmí být od jímacího vedení vzdálen více než 10m a všechny vodivé předměty musí být k hromosvodu připojeny (viz. také čl. 47). V tomto případě byla vzdálenost 10m dodržena, ale u turbín typu LOMACO, které byly od tyče (strojovna č. 1) a STA (strojovna č. 2,3) vzdáleny 7m, nebyla dodržena podmínka připojení k hromosvodní soustavě.

Revizní technik ve zprávě o výchozí revizi uváděl, že jímací vedení je doplněno dvěma kusy STA. Jelikož zde není tato skutečnost více specifikována, předpokládá se, že revizní technik využil článku 38, (ČSN 341390), kde se píše, že hromosvodní soustavy
a hromosvody lze navzájem vhodně a účelně kombinovat. Zřejmě bylo myšleno použít STA (strojovna č. 1 a 2) jako tyčový hromosvod a využít jeho ochranný prostor dle čl. 52 (ČSN 341390) k ochraně střechy a předmětů, které zde jsou umístěny. V orientačním nákresu půdorysu střechy (bez měřítka) jsou uvedeny základní údaje o velikosti střechy a strojoven, včetně výšky jednotlivých náhodných jímačů (trubka na strojovně č. 1 a 2 x STA na strojovně č. 2 a 3). Inspektorem byly provedeny "Výpočty velikosti ochranného prostoru náhodného tyčového jímače", které jednoznačně ukazují, že ani jeden ochranný prostor nezahrnuje nepřipojené turbíny LOMACO, vzdálené 7m od jednotlivých tyčových jímačů. Ochranný prostor také nepokryje celou střechu, zejména okraje a rohy střechy. Dle vyjádření správce bytového domu se STA již několik let aktivně nepoužívalo, jelikož dům je napojen na kabelovou televizi a tedy ani údržba stožárů nebyla prováděna.

Dle čl. 25, ČSN 341390 se hromosvody musí udržovat v řádném stavu.

Kompletní přednášku naleznete v tomto sborníku ...

 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 8)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
LPE s.r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Řešíte, jakou ochranu před bleskem zvolit? Co vám říká pojem oddálený hromosvod? Jak konstruovat tuto ochranu v různých podmínkách radí společnost Dehn. Nechybí výtažky z norem, tabulky a konkrétní postupy. Více zde ...
Jak má vypadat správně provedený skrytý svod podle ČSN 34 1390- Předpisy pro ochranu před bleskem? Mohlo by se zdát, že správné provedení jímací soustavy a svodů podle dnes již neplatné normy je mrtvé téma, ale hromosvody provedené podle této normy z roku 1969 nás ještě mnoho let budou doprovázet a bude docházet k jejich opravám a opakovaným revizím podle ČSN 33 1500.
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Pokud se chceme svou argumentací stavět na uvádění rozdílu, musíme se podívat na oba póly. V tomto případě na § 47 vyhlášky 137/1998 Sb., jehož obsah je v nové vyhlášce 268/2009 Sb. nahrazen § 36. Jaký je tedy rozdíl mezi zmíněnými paragrafy?
Pokud vidíme klubko ohebných husích krků, tak vězte, že nemají všechny značky stejné vlastnosti. Některé jsou více odolné, některé méně, ale to není všechno! Cenový rozdíl není pouze v použité hmotě, ale také v konstrukci. A tam bývá často "zakopaný pes" ...
Jaká je správná vzdálenost elektrických zařízení od hromosvodu? Jak ji vypočítáme? Seznamte se s krátkým návodem jak správně navrhnout a aplikovat ochranu před bleskem ....
Proudové chrániče prakticky (archivní premiéra). Sledujte, nebo si jen poslechněte premiéru archivního záznamu přednášky Jana Krejčího z posledních Odborných seminářů OEZ 2019, kdy jsme se měli možnost setkávat osobně. Co v této dobře připravené přednášce zaznělo? Jaké typy proudových chráničů používáme? Jak souvisí nasazení proudových chráničů s ČSN, které vstoupily v platnost v roce 2018. Popis a důvody nasazení více chráničů v rodinném domě a dozvíme se také o ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933