Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Německo si klidně plýtvá výkonem (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 25.01.2013
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Německo si klidně plýtvá výkonem


Německo si klidně plýtvá výkonem
Němečtí energetici varují: "Po ukončení jaderné etapy hrozí výpadky v dodávce elektřiny, dokonce by se musela nakupovat v zahraničí!" Jak tato situace vznikla a kdo je za ni zodpovědný? Co způsobilo přebytek proudu v síti a jak se projevil na cenách el. energie? Měly by konvenční elektrárny v takovéto situaci reagovat přizpůsobením výkonu? Jaký byl dopad na koncového spotřebitele?
ze dne: 25.01.2013



"Po ukončení jaderné etapy hrozí výpadky v dodávce elektřiny, dokonce by se musela nakupovat v zahraničí" varovali němečtí energetici.

Zcela odlišná situace nastala v minulém roce
Německo nevyrábí málo, ale má nadprodukci energie! V roce 2012 bylo prodáno do zahraničí 23 miliard kilowatthodin, což je více, než kdykoliv předtím. To odpovídá, roční produkci dvou jaderných elektráren, sdělilo v Berlíně sdružení pro energii a vodní hospodářství.
Neuvěřitelné, část produkce elektřiny byla darována do zahraničí! A někdy musel dokonce výrobce energie zaplatit zvláštní bonus, aby se zbavil proudu, který zatěžoval síť.

Důvodem tohoto vývozního boomu je masivní expanze větrné a solární energie v této zemi. Podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě se zvýšil z 20 na téměř 22 procent. Jen solární energie zvýšila podíl z 3,2 na 4,6 procent.

V důsledku neskutečně teplého zimního počasí, namísto obvyklého nedostatku proudu byl v síti jeho přebytek.



Následek

Na energetické burze klesla cena za megawatthodinu, až na 220 eur.

V roce 2012, registrovala evropská burza EPEX 15 dnů tyto negativní ceny elektřiny. "To nastane tehdy, pokud se vyrábí převážně z větrné energie a je velmi nízká poptávka," řekl Jonathan Fasel z burzy EPEX. Také o vánočních svátcích nastal tento případ.

Rainer Baake, ředitel der Berliner Denkfabrik Agora Energiewende říká: "Konvenční elektrárny měly svůj výkon přizpůsobit. Vzhledem k tomu, že se tak nestalo, došlo k vytvoření negativní ceny elektřiny." Ti kdo prohráli, byli spotřebitelé, kteří v důsledku zvýšení příplatku za zelenou energii toto snížení cen na burze nepocítili.

Cena výroby elektřiny se vypočítá z rozdílu mezi nárůstem tržní ceny a pevné výkupní ceny. Baake odhaduje, že suma této negativní ceny byla o vánocích více než 28.000.000 eur.



Ale ani výrobcům vánoční svátky nepřinesly důvod k radosti. Rainer Baake: "Německé elektrárny spálily během těchto dnů spoustu peněz." Navzdory tomu, že SRN ustoupila od jaderné energie, se cena elektřiny pro zákazníky z oblasti průmyslu nadále zlevnila. Toto způsobuje rostoucí prodej zelené energie.

Zatímco soukromí spotřebitelé platí přirážku na podporu zelené energie, jsou velkoodběratelé od tohoto poplatku osvobozeni a profitují z nízkých cen na burze.

Z německého originálu přeložil Zdeněk Rajmont
TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.