Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Nebezpečí požáru vlivem vadného elektrického kontaktu - část 1 (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 20.01.2016
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Nebezpečí požáru vlivem vadného elektrického kontaktu - část 1


Nebezpečí požáru vlivem vadného elektrického kontaktu - část 1
Zkušenosti při zkoumání příčin požárů v elektrotechnických zařízeních ukazují, že velký podíl na nich mají vadná elektrická spojení. Spojení vodičů a dalších částí elektrotechnických zařízení představují důležitou a nezanedbatelnou součást elektrických obvodů. Často nestačí jen jednoduše "dotáhnout" šrouby svorek. Odborní specialisté používají za tímto účelem speciální nářadí a vědí, jak na to.
Autorský článek, ze dne: 20.01.2016



Ztrátový výkon na svorkách
Opravdu nejdůležitějším požadavkem na elektrické spojení je stabilní přítlačný tlak na kontakty a malý přechodový odpor. Je-li naopak dosahováno malého přítlačného tlaku, což vyvolá velký přechodový odpor, např. u tzv. "vakl" kontaktu, zvyšuje se při průtoku elektrického proudu místem ztrátový výkon. Tento ztrátový výkon se projevuje zvýšeným oteplením a v závislosti na intenzitě protékajícího proudu a velikosti přechodového odporu (P=I2xR) může způsobit dosažení zápalných teplot až kolem 800 DC (obrázek 1). Ztrátový výkon kolem 60W představuje již velmi akutní riziko požáru. V odborných kruzích jsou často uváděny jako požárně nebezpečné již podstatně nižší hodnoty.
 
Obrázek 1 Vypálení svorkovnice vlivem zvýšeného přechodového odporu

Ač jsou někdy elektrická spojení vytvářena lisováním či stlačováním, nejčastější formou propojení jsou různé typy svorek. Ty jsou především v domovních instalacích prováděny individuálně a ručně. Po celou dobu životnosti zařízení si musejí zachovat bezchybnou funkčnost, ačkoli na ně často působí různé mechanické, teplotní nebo chemické vlivy. V globálním pohledu se tedy není co divit, že u elektrických spojení dochází nezřídka k poruchám, které často zapříčiňují škody vlivem požáru (obrázek 2).

Obrázek 2 Škoda po požáru regulátoru sauny vlivem špatně dotažené šroubové svorky

Příčiny vzniku požárů
Podle vyšetřování příčin vzniku požárů jsou nejčastějšími příčinami následující závady elektrických instalací:


Rozsah škod způsobených chybným elektrickým spojením začíná u ohořelých svorek, které jistě zná každý elektrikář, pokračuje požáry bytů (viz obrázky 3a a 3b) a končí velkými škodami na budovách či průmyslových zařízeních. Vedle rozsáhlých materiálních škod je třeba mít stále na zřeteli i nebezpečí zranění lidí, domácích zvířat či dokonce jejich úmrtí.

3a                                                3b

Obrázek 3a Větší škoda způsobená požárem vzniklým od rozvaděče
Obrázek 3b Příčinou požáru na obrázku 3a byl nezasunutý vodič do třmenové svorky jističe

Zejména pokud dojde k újmě na zdraví, musí zhotovitel takovéto vadné instalace počítat s příslušným postihem. Velmi nepříjemné jsou i nepřímé škody, které mohou vzniknout např. výpadkem výroby v průmyslovém podniku.

Chování ochranných prvků
Vadné elektrické spojení se zvýšeným přechodovým odporem je možno považovat za topný element zapojení v sérii v elektrickém obvodu. Ochranné prvky elektrických zařízení jako jističe, pojistky či proudové chrániče nejsou pro rozlišení takových zvýšených přechodových odporů vůbec vhodné.

Zjednodušeně řečeno ochranné přístroje reagující na přetížení rozeznají a zareagují na nárůst proudu nad definovanou maximální mez. Takové hodnoty může být dosaženo např. paralelním připojením několika spotřebičů. Vznik sériového přechodového odporu však nevede k nárůstu proudu obvodem, ba právě naopak, proud klesne:

I= U/R;
R = Rs + Rp,

přičemž Rs je odpor spotřebiče a Rp je přechodový odpor. Takže k vybavení ochranného prvku nemůže dojít.

Rovněž proudové chrániče reagují na poruchové proudy odtékající např. vlivem vadné izolace mimo elektrický obvod přímo do země. Na sériový přechodový odpor tedy rovněž nereagují.

Jestliže ale požár pokročí, dojde zpravidla k porušení elektrické izolace a tím ke vzniku nové vodivé cesty mimo původní elektrický obvod, na což pak zareaguje zpravidla proudový chránič a v případě zkratu i jistič či pojistka. Za těchto okolností, po eskalaci požáru, již přerušení elektrického obvodu ovšem šíření ohně nezastaví. Z uvedeného je zřejmé, že sériový přechodový odpor je velmi zrádný a často jeho vznik není doprovázen ani markantním snížením funkčních vlastností elektrického obvodu.

Početní příklad
Neúčinnost obvyklých ochranných prvků znázorňuje následující příklad: V úvahu je vzat zásuvkový obvod s připojeným otopným ventilátorem s topným výkonem (Pv) a s určitým vnitřním odporem (Rv). Obvod je jištěn proudovým chráničem s chybovým proudem 30 mA a jističem charakteristiky B s jmenovitým proudem 16A. Odpory přívodních vodičů a vinutí motoru jsou v příkladu zanedbány. Díky vadnému elektrickému spojení na svorce se vytvořil zvýšený přechodový odpor (Rp). Základní parametry tedy jsou:

UN=230V
Pv=3000W
Rv= 17,633Ω
Rp= 0,4Ω

Provozem jmenovaného spotřebiče vzniká následující proud I, který teče i poškozeným spojem:

I=U/(Rv+Rp)=230/(17,633+0,4)=12,75A

Poruchový výkon Pp na přechodovém odporu Rp činí tedy:

Pp=I2x Rp = (12,75)2x0,4Ω=65,03W

Vypočítaná hodnota pro Pp převyšuje 60W, a představuje tedy akutní nebezpečí požáru. Je o to nebezpečnější, že poruchu nezachytí ani předřazený proudový chránič či jistič. Žádný poruchový proud do země či na kostru neodtéká a ani protékající proud 12,75A nedosahuje jmenovitého proudu jističe 16A.

Rovněž nedochází ke znatelnému omezení funkce teplometu, neboť ten i přes zvýšený přechodový odpor dodává pouze neznatelně menší tepelný výkon:

Pv=I2xRv=(12,75)2x17,633Ω=2866,46W
 

Obrázek 4 Škody po požáru napájecí části rozváděče klimatizačního zařízení.
Šipka ukazuje na nedostatečně dotažený šroub svorky

Výkon Pp připadající na porouchané místo s odporem Pp se na kontaktech přemění v teplo. Uvolněná energie je více než dostatečná, aby obklopující hořlavý materiál ohřála a posléze i zapálila (obrázek 4). Takovýto vadný elektrický spoj zůstane pravděpodobně nezpozorován až do doby, kdy vlivem zvýšené teploty dojde k vývinu zápachu či kouře, a v nejhorším případě i požáru.

Autor: Dipl. Ing. Volker Pankrath,
Překlad: Ing. Karel Toman

Tento článek vyšel také v časopise Elektroinstalatér 6/2015.
TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.