Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Měření účiníku - fázoměry (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 1.01.2016
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Měření účiníku - fázoměry


Jak kdysi vypadal přístroj k měření účiníku? Jaké bylo schéma zapojení jednofázového ferodynamického fázoměru? Měřicí soustava fázoměru mohla být elektrodynamická nebo ferodynamická. V místech s větším instalovaným výkonem s indukčním nebo kapacitním zatížením se pro kontrolu a sledování velikosti fázového posuvu, obvykle na hlavním rozváděči, osadí měřicí přístroj fázoměr.
Autorský článek, ze dne: 1.01.2016



Měřicí soustava fázoměru může být:

elektrodynamická
feromagnetická (elektromagnetická) pro rozváděčové přístroje,

Na obrázku 2 je vyznačeno rozdělení stupnic fázoměrů. Každé čtvrtině kruhu odpovídá dělení od 0 do 90°, tj. také cos φ od 0 do 1. Pro čtvrtinu kruhu se používá název kvadrant. Pro zatížení buď jen indukční, nebo jen kapacitní použijeme jednokvadrantový fázoměr s rozsahem stupnice od 0 do 1. Pro sledování jak indukčního, tak i kapacitního zatížení použijeme fázoměr dvoukvadrantový. Dvoukvadrantové fázoměry mají obvykle kapacitní rozsah od 0,5 do 1 a indukční rozsah od 1 do 0,5, nebo kapacitní rozsah od 0,8 do 1 a indukční od 1 do 0,2. Pro sledování dodávky i odběru použijeme čtyřkvadrantový fázoměr, který má rozsah 1—0—1—0—1.

Obrázek 1. Rozvaděčový dvoukvadrantový fázoměr

Pro fázoměry jsou stanoveny tři třídy přesnosti 1; 1,5 a 2,5. Rozumí se tím dovolená chyba ± [%] geometrických stupňů.

 
Obrázek 2. Kvadrantové rozdělení stupnic fázoměrů

Elektrodynamické fázoměry se železem
Tyto fázoměry mají dvě cívky, a to pevnou (napěťovou) a otočnou (prou­dovou). Proudová cívka je stavěna pro proud 5A. Při větším proudu zapojíme fázoměr bud na vlastní měřicí transformátor proudu, nebo do proudového obvodu (do série) s ostatními proudovými cívkami jiných mě­řidel. Otočné ústrojí nemá řídicí moment, tj. není-li fázoměr pod napětím, zůstane ručka v libovolné poloze. Elektrodynamické fázoměry se vyrábějí buď jednofázové, nebo trojfázové. Na obrázku 3 je zakresleno zapojení jednofázového fázoměru. Na jeden konec zkřížené cívky je připojen činný odpor a na druhý tlumivka. Střed zkřížených cívek zapojíme na fázi, ve které je proudová cívka, tj. tam, kde je měřicí transformátor proudu. U trojfázového fázoměru (obrázek 4) jsou konce napěťových cívek připojeny jen na činné odpory. Trojfázové fázoměry jsou méně závislé na změně kmitočtu. V roz­vodných sítích se dodržuje kmitočet 50Hz, a proto běžně postačí jednofázový fázoměr.

Obrázek 3. Schéma zapojení jednofázového ferodynamického fázoměru



Obrázek 4. Schéma zapojení trojfázového ferodynamického fázoměru

Fázoměry, ať jednofázové nebo trojfázové, měří posuv jen té fáze, do které je připojena proudová cívka.

Feromagnetické fázoměry
Mají pevnou napěťovou i proudovou cívku. Pohyblivou částí jsou dva plíšky, na které působí magnetické pole cívek. Proudová cívka je na 5A. Při větším proudu zapojíme fázoměr na měřicí transformátor proudu. Fero­magnetické fázoměry nemají řídicí moment. Při malém proudu, např. při vypnutí spotřebičů, nevytvoří proudová cívka dostatečně silné magnetické pole a může nastat běžný jev — pozvolné otáčení se ručky fázoměru.

Registrační fázoměry
Mohou být rozváděčové nebo přenosné. Zaznamenávají časový průběh účiníku a kromě toho ukazují fázový posuv na stupnici. Jejich napěťová cívka je obvykle na 100V a proudová na 5A. Pro proud nad 5A a napětí nad 100V použijeme měřicích transformátorů proudu a napětí.

Autor: Jan Mikeš

Článek je ukázkou historické knihy Elektrická měření pro montéry.
 
TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.