Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

LPE: Nové trendy v zabezpečeném napájení elektrickou energií


Document Actions
LPE: Nové trendy v zabezpečeném napájení elektrickou energií
Označení CE je pro mnoho výrobků na trhu v Evropském hospodářském prostoru povinné. Je klíčovým dokladem o shodě výrobku s legislativou Evropské unie. Umístěním loga CE na výrobek výrobce prohlašuje na svou vlastní zodpovědnost, že splnil veškeré požadavky zákonů a proto je danému výrobku zaručena možnost prodeje v celém Evropském hospodářském prostoru. Označení CE není zeměpisným označením původu. Znamená, že ...
Tým portálu Elektrika, ze dne: 23.03.2012
reklama

 

Úvod školení je věnován seznámení s významem označení CE pro volný pohyb výrobků na evropském trhu a postupu pro získání tohoto označení.

Označení CE je pro mnoho výrobků na trhu v Evropském hospodářském prostoru povinné. Je klíčovým dokladem o shodě výrobku s legislativou Evropské unie. Umístěním loga CE na výrobek výrobce prohlašuje na svou vlastní zodpovědnost, že splnil veškeré požadavky zákonů a proto je danému výrobku zaručena možnost prodeje v celém Evropském hospodářském prostoru. Označení CE není zeměpisným označením původu. Znamená, že výrobek byl před uvedením na trh zhodnocen a splňuje legislativní požadavky. Označení přímo na výrobku je univerzálním dokladem, že proces posuzování shody úspěšně proběhl.

Samotné posuzování shody lze rozdělit do následujících kroků:

  • určení směrnic a norem, které se na výrobek vztahují
  • výběr požadavků specifických pro daný produkt
  • ověření, zda je nutné posouzení notifikovaným orgánem
  • testování výrobku a ověření shody
  • vytvoření technické dokumentace k výrobku
  • upevnění označení CE na výrobek viditelně, čitelně a nesmazatelně

V další části školení bude probrána norma ČSN ISO 8528 sloužící k posuzování funkčnosti zdrojových soustrojí a kvality dodávané elektrické energie. Nejpoužívanějšími částmi normy jsou ty, které popisují režimy provozu soustrojí a určují klimatické podmínky provozu. Dále jsou v normě řešeny parametry výstupního napětí a frekvence jak při trvalém provozu, tak při přechodových dějích. Norma popisuje rozdělení zdrojových soustrojí do čtyř tříd výkonnosti a určuje rozsah funkční a přejímací zkoušky. Většina elektrotechniků se nejčastěji setká s těmi částmi normy, které určují parametry zdrojových soustrojí malého výkonu a zdrojových soustrojí, použitých jako UPS. Protože těchto soustrojí je početně nejvíce a přichází s nimi do styku elektrotechnicky nekvalifikovaná obsluha, tyto části normy zvláště podrobně upravují požadavky na bezpečnost, ovládací prvky, elektromagnetickou kompatibilitu a účinnost.

Také v oboru kogeneračních zdrojů energie (tj zdrojů dodávajích současně elektrickou energii a teplo) pokračuje technický vývoj výrazně dopředu.
V teplárenském oboru dnes konkurují soustavám CZT (centralizovaného zásobování teplem) regionální a lokální zdroje tepla, využívající jako palivo zemní plyn. Také tyto menší a malé zdroje je vhodné řídit způsoby, jejichž filozofie se blíží konceptu Smart grids, používanému při výrobě a dodávkách elektrické energie. Jde o snahu vyrábět energii v místě spotřeby, bez dálkových vedení, a místně tuto spotřebu také řídit. Ve "velké energetice" lze v současnosti rozeznat některé výrazné trendy. Při rozvoji a rekonstrukcích velkých elektrárenských zdrojů se již počítá s využitím odpadního tepla pro zásobování přilehlých sídel. Přenosová soustava ČEPS se dnes přetváří z vnitrostátní soustavy fungující ve směru západ – východ na soustavu schopnou přenášet výkon mezistátně ve směru sever – jih.

Atraktivní možnosti nového využití představují malé kogenerační jednotky, vznikající modernizací, nebo náhradou dosavadních nouzových zdrojů elektrické energie. Moderní jednotky je možné provozovat dlouhodobě, nečekat až na výpadek dodávek z energetické soustavy. Uživatel, který má takovou jednotku k dispozici může sjednat s dodavatelem energie nižší odběrový limit a potřeby elektrické energie i tepla ve špičce vykrývat právě z kogenerační jednotky. V případě výpadku dodávek umožňuje tato jednotka tzv. "ostrovní provoz".

Termín a místo konání: 4.4.2012 Školící středisko Phoenix-Zeppelin, Modletice.


Máte zájem se o dané problematice dozvědět více?
Zúčastněte se školení :
Nové trendy v zabezpečeném napájení elektrickou energií.

 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
LPE s.r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
Spojovací prvky elektroinstalací jsou nedílnou částí každého projektu. OBO Bettermann má ve své nabídce položky, které jsou velmi oblíbené pro svou snadnou použitelnost, dostupnost v lokálních velkoobchodech a také díky dobré propagaci ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Nové kabelové nosné systémy Jupiter, které jsou vyráběny v Koposu Kolín, se vyznačují mnoha přednostmi ve srovnání s předchozím prodávaným typem žlabů, např. embosováním (prolis kolem perforovaných otvorů ve dně) pro zvýšení tuhosti žlabů ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933