Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Lidé stále častěji riskují zásah elektrickým proudem. Energetici varují kutily, firmy, zloděje i děti před podceňováním nebezpečí. (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 2.11.2012
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Lidé stále častěji riskují zásah elektrickým proudem. Energetici varují kutily, firmy, zloděje i děti před podceňováním nebezpečí.


Lidé stále častěji riskují zásah elektrickým proudem. Energetici varují kutily, firmy, zloděje i děti před podceňováním nebezpečí.
Během posledního roku byla na zařízeních provozovaných společností ČEZ Distribuce zaznamenána desítka případů, kdy došlo ke zcela zbytečnému úmrtí či těžkému zranění vlivem zásahu elektrického proudu při přiblížení nebo přímém dotyku s distribučním zařízením.
Komerční sdělení, ze dne: 2.11.2012



Elektrická energie nejenom dobře slouží, ale bohužel se i velmi často stává příčinou smrtelných úrazů. „V současné době se množí případy způsobené nezodpovědností stavebních firem či domácího kutilství, kdy dochází především k porušení základních bezpečnostních pravidel,“ upozorňuje Jiří Koutecký, bezpečnostní ředitel ČEZ Distribuce, a.s. Při stavebních a jiných neelektrických činnostech, jako jsou práce lešenářské, instalační, práce s manipulačním a zdvihacím zařízením, stavebními stroji, zateplování, natírání a renovace fasád obytných domů musí být dodržována bezpečná vzdálenost. Zejména pak při manipulaci s břemeny.
U venkovních vedení je nutné brát na zřetel všechny možné pohyby vodičů, nebo pády zařízení použitého k vykonání práce.

Společnost ČEZ Distribuce připravila především pro majitele obytných a rodinných domů bezpečnostní leták, který jim bude distribuován do konce letošního roku.

Další velkou skupinu tvoří zloději barevných kovů a izolačních olejů, kteří ve snaze o rychlý a snadný zisk hazardují se svými životy, kdy jim hrozí při zásahu elektrickým proudem smrtelná poranění případně těžké popáleniny s doživotními následky. V těchto případech dochází často také k úniku oleje, a tedy k ekologické havárii, kdy náklady na odstranění škod (sanace půdy) a náhrady distribučního zařízení rostou do sta tisíců. Kromě životního prostředí jsou poškozené také zájmy našich zákazníků, kteří jsou po dobu oprav bez dodávky elektřiny.

Početně menší skupinu tvoří mladiství, přičemž ale jejich zranění bývají závažnější. Zraňujícím až smrtícím účinkům elektrického proudu se vystavují z neznalosti, nešťastné lásky či v rámci hledání nových možností adrenalinového hazardu. Menší děti, pokud zůstanou bez odpovědného dozoru, zase doplácejí na přirozenou zvídavost.



Případy úrazů elektrickým proudem či porušení bezpečnostní vzdálenosti:

Severní Čechy
15. 8. 2012 Božtěšice, Ústí nad Labem – úraz elektrickým proudem řidiče autojeřábu, který zvedl rameno do vrchního vedení vysokého napětí 22 kV. Když postižený zjistil, že došlo ke kontaktu s vedením, snažil se vozidlo opustit. Při kontaktu se zemí došlo k zásahu postiženého.

14. 8. 2012 Blatno, okres Louny – smrtelný úraz elektrickým proudem. Postižený ve věku 15 let si vlezl do lžíce nakladače a o rok starší mladík ho vyvezl do výšky pod vrchním vedením vysokého napětí 22 kV. Došlo k zásahu el. proudem a k usmrcení postiženého.

25. 6. 2012 Příšovice, okres Liberec - těžký úraz el. proudem osoby, která přidržovala břemeno při jeho manipulaci pomocí jeřábu, přímo pod vrchním vedením vysokého napětí 35 kV. Obsluha se ramenem jeřábu přiblížila k vrchnímu vedení a došlo k zásahu el. proudem osoby, která pomáhala s manipulací pomocí ocelových lan, na kterých bylo břemeno zavěšeno.

19. 5. 2012 Hrádek nad Nisou – smrtelný úraz osoby, která pod vlivem alkoholu vylezla na distribuční trafostanici 22/0,4 kV.

Východní Čechy

9. 8. 2012 Hradec Králové – Smrtelný úraz cizí osoby, která vylezla na stožár vysokého napětí a po zásahu elektřinou uhořela.

30. 3. 2012 Vrchlabí - úraz el. proudem osoby, která prováděla prořez stromů. Postižený nedostatečně odhadl délku káceného stromu a směr jeho pádu. Následkem poryvu větru došlo k pádu stromu do vedení 35 kV a přepálení vodiče. 


Foto: ČEZ
Morava
29. 8. 2012 Zábřeh – úraz elektrickým proudem. Při provádění přípravných prací pro zateplování panelového domu postižený provrtal před domovní rozvodnou skříní elektrickým nářadím kabel svodu, který vedl pod omítkou budovy. Došlo k popálení hrudníku a ramene postiženého.

4. 5. 2012 Karviná – úraz elektrickým proudem.  Při provádění zateplování panelového domu postižený provrtal elektrickým nářadím přívodní kabel do hlavní domovní skříně. Při narušení kabelu došlo k vytažení elektrického oblouku a zapálení jeho oděvu, následkem čehož došlo k popáleninám na rukou, nohou, hrudi a došlo k ožehu obličeje.

Střední Čechy

4. 9. 2012 Bukovany, okr. Benešov – bez zranění elektrickým proudem. Při sklizni kukuřice u obce Bukovany došlo k narušení ochranného pásma a poškození vrchního venkovního vedení. Příčinou bylo najetí řezačky kukuřice do vedení a následné ohnutí konzole a stržení jednoho vodiče na zem.

25. 7. 2012 Vyšehořovice – zásah elektrickým proudem. Postižený, který objevil otevřenou skříň NN ji chtěl sám zavřít, ale neměl příslušnou kličku k osazenému energetickému zámku. Dle jeho tvrzení se pokoušel odklonit prstem zavírací mechanismus a při této manipulaci došlo ke kontaktu s napěťovou sběrnou zařízení.

19. 7. 2012 Konárovice – bez úrazu elektrickým proudem. Při vykládce kamionu pomocí jeřábu došlo k narušení ochranného pásma vrchního venkovního vedení 22kV. Obsluha jeřábu strhla ramenem stroje vodič vedení 22kV. Jeřábník seskočil ze stroje a podařilo se mu vzdálit mimo dosah nebezpečí.

14. 5. 2012 Rakovník – úraz elektrickým proudem. Při přemisťování palety se stavebním materiálem za pomoci jeřábu se obsluha přiblížila lany stroje k lince vrchního vedení vysokého napětí 22kV. Postižený chtěl paletu připevnit na lana jeřábu a došlo tak k jeho zásahu el. proudem.

Západní Čechy
4. 7. 2012 Sušice – pád paraglidisty do vedení 110 kV, který byl následně záchranou službou převezen k vyšetření, zda nedošlo k vnitřním zranění.

Zásady bezpečnosti při styku s elektrickým zařízením
Volejte na poruchovou linku Skupiny ČEZ 840 850 860 či Zákaznickou linku 840 840 840, při porušení bezpečnostních zásad. Záchrana života je vždy přednější než strach z pokut či sankcí. Elektřina je dobrý sluha, ale může také smrtelně zranit!

Je to brožurka určená pro první stupeň základních škol, která pomůže vysvětlit zásady bezpečného zacházenís elektřinou a chování v blízkosti elektrických zařízení. Jako výrobcům a distributorům elektřiny nám, samozřejmě, záleží na tom, aby se s naším produktem správně a hlavně bezpečně zacházelo.
Dříve se ve školách vyučovaly bezpečnostní zásady typu "nedotýkejte se drátů ani na zem spadlých", starší generace si to jistě pamatují.

S postupem doby se však elektřina stala tak běžnou součástí života, považovanou zatak samozřejmě bezpečnou, že se na to již poněkud zapomíná, a děti, bohužel, mnohdy základní zásady neznají. V nových školních vzdělávacích plánech je tato problematika ponechána na uvážení jednotlivých učitelů. Nechceme, aby byla opomenuta, proto učitelům (ale i rodičům) přinášíme pomoc ve formě hlavních zásad napsaných jazykem srozumitelným dětem a doprovázených barevnými obrázky. Brožuru poskytujeme jako jiné materiály vzdělávacího programu bezplatně.

Ve srovnání s jinými příčinami úrazů jsou úrazy elektrickým proudem u dětí velmi řídké, ale jsme přesvědčeni, že starat se o bezpečnost, musí být v každém ohledu naší prioritou.

Soňa Holingerová, mluvčí Skupiny ČEZ


Nahlédněte do brožury s názvem:
"Bezpečně s elektřinou"
TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
ČEZ, a. s. - Duhová 2/1444, Praha 4 - 271 131 111 - info@mail.cez.cz

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.