Elektrika.cz, portál o silnoproudé elektrotechnice, elektroinstalace, vyhlášky, schémata zapojení.

Co vše víme o ...

Je nakupování v e-shopu odlišné způsobům, které známe z dosavadní praxe? ...

Jak se chová ...

Když budete zapínat počítačovou síť, většinou spíná spínání ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
23.02.2018 V Česku vzniklo velké bateriové úložiště. U rozvodny 110/22kV v Mydlovarech E.ON a Siemens spustili první české velkokapacitní bateriové úložiště o výkonu 1,75MWh. První zařízení svého druhu v Česku, bude sloužit k vyrovnávání špiček v rozvodné síti. Kapacita by dokázala pokrýt denní spotřebu elektrické energie 100 rodinných domů. V Česku ale ...
22.02.2018 TIP na zásuvku ovládanou mobilním telefonem pomocí SMS zpráv. Zařízení GSM rele5 umožňuje zapínat a vypínat běžný elektrický spotřebič 230V/50Hz, 10A, typicky olejový radiátor. Pro zprovoznění GSM rele5 stačí pouze vložit SIM kartu libovolného operátora. GSM rele5 je také vhodné i pro RESETování serverů, routerů či modemů. Využití: domy, chaty (dálkové ovládání topení, ohřevu ...
21.02.2018 Fixovací nástroj pro kabely GaffGun. Jde o revoluční pásový aplikátor, který fixuje volně ležící kabeláž. Na rozdíl od jiných metod, nástroj zarovnává kabely a bez námahy je přelepuje páskou. Navíc je možné používat různé podlahové pásky pro různé účely, bez ohledu na to, zda vytváříte taneční parket, označujete svůj ...
20.02.2018 TIP na verifikátor čárových kódů REA Verifier. K dispozici jsou v několika provedeních a variantách. Malé přenosné verze s možností tisku výsledků analýzy na připojenou tiskárnu. Stolní verze s možností verifikace i 2D čárových kódů ty QR Code, PDF 417. Stolní verze s motorickým pohonem snímací hlavy s paprskem všechny typy jsou napájeny přes PoE ethernetovým kabelem (přenosné současně ...
19.02.2018 TIP na univerzální nástavec s ráčnou. Univerzální klíč najde své uplatnění všude tam, kde standardní hlavice nestačí. Vnitřní konstrukce hlavice umožňuje vyšroubování maticových prvků, jako je obdélníkový, šestiúhelníkový, osmiúhelníkový, šrouby, oka nebo háky. Průměr nástavce je 9 - 27 mm a s maximální hloubkou ...
16.02.2018 TIP na kabelové průchodky AGRO. Ty patří k základním částem rozvaděčů a instalačních krabic. V našem sortimentu naleznete kovové i plastové kabelové vývodky značky AGRO. Kovové kabelové vývodky jsou z poniklované mosazi nebo nerezu, plastové kabelové vývodky z polyamidu. Kabelové průchodky nabízíme v PG i metrické řadě. Kabelové vývodky AGRO mají ochranu proti zlomení nebo ...
15.02.2018 Supertenké LED zdroje SELF. LED zdroje značky SELF se díky supertenkému provedení, výšky pouze 14mm, hodí prakticky do jakéhokoli prostoru, i do velmi stísněných míst jako jsou rozvaděče nebo reklamní tabule. Zdroje jsou dostupné v rozmezí výkonů od 3 až po 100W. K dispozici jsou modely jak s pevným, tak s nastavitelným ...
Vybrané zdarma funkce
Které tři funkce nových videopořadů chcete zdarma?
Celý záznam
Sestřih záznamu
Stopáž záznamu
Audioverze záznamu
Textový přepis záznamu
Souvislosti záznamu
Diskutovat k záznamu
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 783
Osobní nástroje

LAPP: ÖLFLEX CONNECT - kabelové systémy na míru


Document Actions
LAPP: ÖLFLEX CONNECT - kabelové systémy na míru
Značka LAPP přinesla elektrikářům první ohebný ovládací kabel ÖLFLEX. Dnes si asi málokdo dokáže představit, jak by dnešní svět automatizace přežil bez flexibilního vedení. A navíc je stále vyšší poptávka po kvalifikovaných zaměstnancích a úspora lidské práce se skloňuje ve všech oborech. Zmiňovaný kabel ÖLFLEX CONNECT je kromě svých technických parametrů také deklarován jako kabel spořící čas. Kde je typické uplatnění tohoto typu? Dá se nějak stručně popsat základní problémy, které mohou vzniknout, když by si je člověk chtěl udělat sám?
Redakce portálu Elektrika.cz, ze dne: 4.01.2018
reklamaDalším tématem v živém vysílání na Strojírenském veletrhu 2017 bude ÖLFLEX CONNECT. Jde o přídomek CONNECT a ten nám vysvětlí Josef Kadlčík.

Textový přepis rozhovoru:

E: LAPP KABEL už vyrábí dlouhá léta ÖLFLEX kabel jako ovládací kabel 100, 110,.. a já jsem si jako běžný pozorovatel sortimentu všiml, že je u některých ÖLFLEXů napsáno i CONNECT. Mohl byste mi stručně vysvětlit, co ten CONNECT znamená?

Josef Kadlčík
Základní filozofii naší společnosti už od dob, kdy Oscar Lapp založil společnost LAPP a vynalezl první průmyslově vyráběný flexibilní kabel a dal mu jméno ÖLFLEX, jak ho tady vidíme, tak bylo zjednodušovat lidem práci. A ÖLFLEX CONNECT tím, že jednou z našich základních hodnot jsou inovace, je dalším krokem v inovacích a v tom, jak lidem usnadnit práci. ÖLFLEX CONNECT je logický vývojový krok, který sledujeme, protože vyrábíme vlastní kabely i průmyslové konektory a další věci jako jsou vývodky, rádi přinášíme zákazníkům řešení, které tyto věci spojuje dohromady, proto CONNECT.

E: ÖLFLEX® je ovládací kabel a CONNECT má podle toho, co prezentujete, ušetřit práci. Tak mi prosím vás vysvětlete, jak přidaný CONNECT může někomu ušetřit práci, když je to konfekce, tak jak ušetří čas?

Josef Kadlčík
Práci šetří především pracovníkům a firmám, kteří konfekci vyrábí sami a víme, že trend ve světě je takový, že nám chybí kvalifikovaná síla, zákazník většinou potřebuje kvalifikovanou sílu použít někde jinde než na to, aby montoval kabely dohromady, potřebuje ji využít, aby rozvíjel svůj vlastní obor. Často lidé na dílnách montují kabely s konektory a vytváří tuto konfekci. Naše společnost jde tím směrem, máme kvalifikované dílny, kde když tuto konfekci můžeme už vyrobit, zákazník si jí může objednat jako jeden kus, úspora práce je v tom, že za prvé šetří čas montážníků na dílnách, která se dá využít jiným způsobem a druhý, neméně významný, podíl úspory práce je v nákupu. Když si vezmu, že jako nákupce musím nakoupit konektor, do něj správné komponenty, kabel, označovací systém, vývodku, tak mi to zabere nějaký čas a pak se může stát, že něco nepasuje. V našem případě si zákazník objedná jeden kus, ten je mu dodán s tím, že je plně kompatibilní a plní funkci, kterou má.

E: Ten, kdo pracuje na montáži nebo má své výrobní dílny, pravděpodobně tuší, o čem je řeč. Kde je typické uplatnění?

Josef Kadlčík
Typické uplatnění kabelové konfekce, ať se jedná o jednoduchou kabelovou konfekci, ukážu tady, kde je to osazení kabelu jen konektorama a vývodkou, nacházíme typicky v průmyslu, je to připojení hlavně servokabelů nebo jakékoliv jiné kabeláže, kde je potřeba kabel spojovat. Když začnu u základní konfekce, která znamená odpláštění kabelu a  třeba nalisování nebo nakrimpování dutinek, popřípadě oček, po složitější konfekce, kdy osazení konektorem, vývodkou až po vrchol, který dokážeme zákazníkovi nabídnout, což je umístění kabelů včetně třeba pneumatických a hydraulických hadic do nosiče energií, dnes známe spíš pod pojmem kabelový řetěz a pokud zákazník takovéto řešení si objedná a náš engineering spolu s jeho engineeringem připraví, pak jsme schopni zákazníkovi dodat tento komponent jako jeden díl na jeho stroj. Což je markantní úspora času při montáži, navíc se mu tam při montáži kabely nepletou a dostává hotový komponent ve fázi, kdy ho potřebuje. Druhá věc uplatnění mimo toto typické průmyslové odvětví výrobců strojů a zařízení, třeba když si představíme, že investor se rozhodne přestěhovat linku pro dřevozpracující průmysl z bodu A do bodu B a záleží mu na tom, aby linka byla co nejrychleji přestěhována a má na to třeba týden, protože každá odstávka linky ho stojí peníze, tak právě investor požaduje, aby to bylo co nejrychlejší. Většinou při stěhování linky se investor rozhoduje, že vymění kabeláž, aby začínal s tou novou a aby mu všechno fungovalo zase dalších X roků. Zde je zase příležitost, jak připravit kabely na míru s konektory a po přestěhování linky rychle linku připojit a zprovoznit.

E: Co dělá vícepólový konektor ovládací? Dá se nějak stručně popsat základní problémy, které mohou vzniknout, když by si je člověk chtěl udělat sám? Aby se lépe rozhodl jestli pořídí CONNECT nebo si to udělá sám? Ale v průmyslu možná někoho napadne, že se to dá rozebrat, smontovat, to zapojíme.. jsou nějaká zákoutí, o kterých netuší?

Josef Kadlčík
Nejčastější chyby, které se dělají, pokud se tím nezabýváte denně jsou, že dutinky nepasují na vodiče, nebo je nevhodně zvolený konektor, nebo kabelová vývodka, protože kombinujete třeba různé výrobce a může to nést vzájemnou nekompatibilitu. Naše společnost vyrábí jak kabely vlastní, tak průmyslové konektory, tak vývodky, můžeme zákazníkovi zajistit, že celý systém bude kompatibilní. Nebudou padat dutinky, bude to nakrimpované správně, jelikož to děláme denně, používáme krimpovací automaty. Lidé jsou denně v tomto pracovním procesu, znají problematiku, takže jejich profesí je vyrábět kabelovou konfekci a chyba se eliminuje.

E: V případě, že by to chtěl někdo objednat, co všechno musí zadat za parametry? Musí říct jaký potřebuje kabel, k čemu to připojuje,.. jaké je zadání?


Josef Kadlčík
Ideální stav, pokud se už něco takového vyrábí a rozhodnete se to nechat na nás, tak poslat vzorek, nebo fotografii vzorku, nebo výkresovou dokumentaci. Na základě těchto tří indicií my dokážeme vytipovat jak by konfekce mohla vypadat. Ve většině případů je to spíš osobní konzultace našich obchodních zástupců nebo inženýrů systémových se zákazníkem, aby skutečně došlo k naplnění toho, že výrobek má splňovat základní funkčnost, tz. vedení buď elektrického nebo datového signálu, popřípadě optického, dokážeme dělat i optickou konfekci. Druhá věc je informace o použití, aby nejenom po stránce elektrické bylo splněno co kabel má mít, ale i po stránce mechanické nebo chemické, popřípadě teplotní odolnosti v dané aplikaci, nebo pokud se kabel trvale pohybuje, jako to vidíme tady v energetickém řetězu, je umístěna v obráběcím centru, je nutné, aby kabely byly vybrány proto, aby umožnily trvalý pohyb, aby třeba nepraskaly.

E: Při zadání stačí, aby k vám někdo poslal dokumentaci a vy ho potom kontaktujete s doplněním. Pokud zjistíte, že třeba z 30 vstupních proměnných vy potřebujete 2-3, tak to upřesníte, řeknete ano, to nám stačí k tomu, abychom mohli kvalifikovaně a závazně vytvořit produkt. A to můžete i na dálku schválit a vyrábět?

Josef Kadlčík
Nahrál jste mi tím "kvalifikovaně a závazně", což je vlastně to, že od nás zákazník na toto řešení komplexní, tak jak ho tady vidíme, získává záruční dobu a jistotu toho, že je to navrženo tak, aby to v aplikaci fungovalo.

E: Kvalifikovaně a závazně bych řekl, že v průmyslu je docela důležité, protože tohle není soukromá věc, zařízení má mít nějakou kvalitu a potřebuje garanci funkčnosti. Proto říkám závazně, pokud to někdo objedná, tak je to sázka o hodně.

Josef Kadlčík
Jedna věc je závazek funkčnosti ze strany, aby stroj vyráběl a aby to zákazníkovi přinášelo návratnost investic a druhá věc která je, že tyto kabely většinou vedou elektrickou energii, pokud nevedou světelný signál, vedou elektrickou energii a v první řadě je tu bezpečnost lidí, kteří to dělají, druhá věc je bezpečnost enviromentální, aby nedošlo k požáru, aby nedošlo k nějakému znehodnocení buď životního prostředí nebo investic. Na prvním základním místě je bezpečnost lidí, ochrana před úrazem elektrickým proudem.

E: Josef Kadlčík nám v tomto rozhovoru vysvětlil, proč použít v praxi ÖLFLEX® CONNECT, což je logické řešení  jak zabezpečit svůj systém funkčností. Pane Kadlčíku díky za rozhovor. Zeptám se ještě co je v tomto podrobném katalogu.

Josef Kadlčík
Je tam základní přehled kabelové konfekce, kterou dokážeme zákazníkům poskytnout a jelikož trh dnes ukazuje a ekonomická situace, že začíná chybět kvalifikovaná síla, tak je to možný návod pro investory, montážní firmy, zákazníky v oblasti průmyslu, kde úsporu můžeme najít, ale i inovace, protože věci inovujeme a jsme rádi, když se se zákazníkem můžeme podílet na inovaci jeho stroje a tady je základní přehled toho co dokážeme, není to katalog typických výrobků s katalogovým číslem, protože každé řešení je řešení na míru, ať je to délkou kabelu, osazeným konektorem, typem kabelu, jestli mám PVC, PUR, jestli mám takové a takové podmínky... Spíše typové označení a výrobek se vyrábí na míru, dle toho, kolik je potřeba kusů.


 
 

 

 
 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
LAPP KABEL s.r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Kolik znáte způsobů jak uložit vedení do podlahy? Jak řešit neustálé změny elektroinstalačních rozvodů? Víte, že dnes ve většině rozlehlých administrativních budov se kabely vedou v podlahách? Který typ podlažního systému se kam hodí? Není snad nutné připomínat, že při návrzích se musí uvažovat vzájemně se vylučující parametry jako je funkčnost, bezpečnost, estetika a nakonec i samotná cena. Je vaše znalost problematiky tohoto segmentu dobrá nebo jen dostatečná ...
Dělené kabelové průchodky do kulatých otvorů jsou alternativou ke klasickým průchodkám, umožňují však protahovat i konfekcionované kabely. Protáhnout kabel vývodkou a prostupovanou stěnou umíme, v tom žádný problém není. Pokud ovšem nepotřebuje vyměnit za provozu poškozenou vývodku nebo opatřit již ukončený kabel průchozím těsněním tohoto typu. OBO přichází s dělenou vývodkou, která podobné problémy řeší a v dostupném provedení ...
Každý, kdo udržuje elektrická zařízení v provozu se setkává dle druhu prostředí s určitým znečištěním. V případě těžkého průmyslu jde o běžný provozní problém. Nečistota v kontaktech může způsobit různé neočekávané problémy. Na trhu jsou k dispozici konektory s X kontaktem, který je samočistící. Podívejte se na krátkou videoreportáž právě o tomto typu zařízení ...
S novými prostory přichází i nový katalog vodičů a kabelů české dceřinné společnosti rakouské skupiny MEINHART. Na rozdíl od některých jiných dodavatelů je sortiment v katalogu rozdělen více prakticky. Předkládané detaily jednotlivých skupin nejsou sice nijak edukativní, ovšem pro elektrotechniky znalé, plně dostačující. Krátkou recenzi tohoto katalogu sledujte zde ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
V roce 2010 proběhla akvizice firmy Jokab Safety, specialisty na bezpečnost a bezpečnostní systémy s firmou ABB. Jaké jsou výrobkové skupiny ABB Jokab Safety? Proč je s těmito produkty mnohem jednodušší sestavit ochranu a bezpečnostní systémy strojů a zařízení? ...
Spojovací prvky elektroinstalací jsou nedílnou částí každého projektu. OBO Bettermann má ve své nabídce položky, které jsou velmi oblíbené pro svou snadnou použitelnost, dostupnost v lokálních velkoobchodech a také díky dobré propagaci ...
Barmanská show na odborném elektrotechnickém veletrhu? I takovéto představení jste mohli vidět na letošním Amperu v Praze. Společnost Lapp Kabel připravila pro návštěvníky show, při které bylo docela teplo ...
Znáte společnost HENNLICH INDUSTRIETECHNIK? V tomto článku máme zaostřeno na jejich divizi LIN-TECH, zabývající se produkty pro průmyslové stroje a zařízení, konkrétně na sortiment energetických řetězů IGUS a vysoce flexibilních kabelů CHAINFLEX ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933