Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Svůj pohled na sousední megaveletrh Light+Building ve Frankfurtu popisuje český elektrikář. Nezůstává pouze u jednoho selfie o své přítomnosti v Německu a prozrazuje proč se vydal tak daleko. Čím ho to obohatilo? Jak se dívá na budoucnost veletržních ...
  • Pokud chceme studovat různé aspekty elektrických jevů, včetně teploty výbojů blesku, vlivu ionizace vzduchu a negativních účinků elektrického oblouku, pak se nabízí studium na VUT, ČVUT ... mnoho příležitostí k experimentům s různými kombinacemi ...

L.P.ELEKTRO: Vzdělávací akce v říjnu 2011


Document Actions
L.P.ELEKTRO: Vzdělávací akce v říjnu 2011
Jaké akce, školení a kurzy pro vás nachystalo L.P.Elektro na měsíc říjen? Je to např. "19. celostátní setkání elektrotechniků v Brně", školení s názvem "Pracovní stroje – kvalifikovaný provoz, servis, údržba i posuzování stavu a úrovně rizika". Dále pak přípravné kurzy ke zkouškám pro revizní techniky elektrických zařízení a mnoho dalších ...
Komerční sdělení, ze dne: 16.09.2011
reklama


Vzdělávací akce LP Elektro v říjnu 2011

19. celostátní setkání elektrotechniků v Brně
4. – 5. 10. 2011, Veletrhy Brno a.s., Výstaviště 1, Pavilon P, sál P4

Již po devatenácté je tu setkání pro všechny elektrotechniky, projektanty, revizní techniky a další zainteresované pracovníky, kteří se zajímají o vývoj svého oboru.
Cílem 19. celostátního setkání elektrotechniků je podat informace o nových a připravovaných elektrotechnických normách v oblasti pravidel pro elektrotechniku v roce 2011 (např. o nových normách na Identifikace svorek předmětů, konců vodičů a vodičů; bazény a fontány; předpisy pro prozatímní elektrická zařízení; výběr a stavbu elektrických zařízení – výběr a stavbu elektrických vedení), dále o elektromobilech, o uvádění nových elektrických zařízení do provozu, o ověřování bezpečnosti elektrických zařízení během provozu, o prevenci rizik u elektrických zařízení a o zásadách pro vypracování místních bezpečnostních provozních předpisů.

Přednášet a na dotazy účastníků odpovídat budou:

  • Ing. Vincent Csirik, Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví, tajemník TNK 22 a TNK 126
  • Ing. Karel Dvořáček, předseda TNK 22 a člen TNK 76 a autorizační komise ČKAIT
  • Jiří Hemerka dipl. tech., Solid Elektro Team
  • Ing. Vít Hlinovský, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta elektrotechnická, katedra elektrických pohonů a trakce
  • JUDr. Zbyněk Urban, člen představenstva Unie elektrotechniků ČR
  • Ing. Miloslav Valena, Elektro služby Kladno
  • František Kosmák, bývalý inspektor Státního odborného dozoru
  • Ing. Michal Kříž, IN-EL s.r.o. Praha

Dále se účastníci můžou těšit na sborník přednášek, volnou vstupenku na MSV či bowlingový turnaj. Více informací najdete zde.


Pracovní stroje – kvalifikovaný provoz, servis, údržba i posuzování stavu a úrovně rizika
6. 10. 2011, Brno, Veletrhy Brno a.s., Výstaviště 1

Pracovní stroj – složitý technologický celek, významný pomocník člověka, ale zároveň vedle nároků na kvalifikované provozování a údržbu představuje potenciální nebezpečí těžkého úrazu. Pracovní stroje proto podléhají řadě předpisů pro jejich bezpečný provoz, používání a údržbu a kvalifikovanou obsluhu.
Přednášky tohoto školení jsou zaměřeny na bezpečnost elektrických zařízení pracovních strojů jak z hlediska požadavků technických předpisů a technických norem, tak také z pohledu praktických zkušeností při prohlídkách, kontrolách, měřeních, a také při jejich výrobě a navrhování. Všechny přednášky budou klást důraz na uplatňování technických požadavků v praxi, a to z různých úhlů pohledu.

Přednášející:

  • Ing. Jiří Sluka, inspektor EZ a ZZ TIČR – pobočka Ústí nad Labem
  • Ing. Vladimír Macháček, inspektor EZ a ZZ TIČR – pobočka Ústí nad Labem
  • Ing. Josef Loos, Obchodně - technický zástupce, firma Tratec – CS s.r.o.
  • Jiří Marek, ELKOSO, spol. s r.o.


VII. setkání elektroprojektantů na Soláni

12. – 13. 10. 2011, Horský hotel Soláň, Karolinka 399

Odborná konference Setkání projektantů na Soláni si za již uplynulých šest ročníků vypracovala značný odborný kredit.
Na letošním sedmém ročníku podají přední odborníci české elektrotechniky informace o předpisech pro elektrické instalace nízkého napětí, o všeobecných předpisech pro vnější vlivy, jejich určení a protokolu o určení vnějších vlivů, kompatibilitě elektrických zařízení v návaznosti na vyhlášky a další právní předpisy.
Kromě řady témat zaměřených na instalace nízkého napětí bude též přiblížena problematika datových rozvodů a informační a zabezpečovací techniky. Doplňujícím tématem přednášek budou také bezpečnostní aspekty protipožární odolnosti kabelů a kabelové techniky. Dále bude přiblížena problematika nouzových zdrojů energie a energocenter, osvětlení pracovních prostor a výpočtů zkratových poměrů v síti a upozornění na nejčastější chyby.

Součástí této akce je také možnost získat osvědčení o odborné způsobilosti dle § 6, 7, 8, 10 vyhl. 50/1978 Sb.

Dne 11. 10. 2011 proběhne školení vedené specializovaným záchranářem: Poskytování první pomoci se zaměřením na úraz elektrickým proudem.


Kurzy revizních techniků elektrických zařízení včetně závěrečných zkoušek
17. – 21. 10. 2011, Brno, Novoměstská 1a, učebna L.P.Elektro

Kurz je určený pro nové uchazeče o získání osvědčení k revizím elektrických zařízení, uchazeče o prodloužení platnosti stávajících osvědčení po uplynutí doby jejich platnosti a uchazeče o rozšíření rozsahu stávajících osvědčení.

Závěrečné zkoušky proběhnou 7. – 8. 11. 2011.

Příprava a školení je rozděleno do dvou oblastí:

  • Právní předpisy v rozsahu konkrétních písemných otázek souboru A, ve zkušebních testech zveřejněných na www.ticr.cz. Právní předpisy jsou ke stažení na www.mvcr.cz. Test A je jeden, obsahuje 70 otázek společných pro nové i stávající revizní techniky.
  • Technické normy ČSN, EN, ISO, IEC v rozsahu 7 testových souborů otázek podle druhu požadovaného Osvědčení. Pro skupinu E1B tzn. 720 otázek pro E2A tzn. 470 otázek.


Univerzální školení – Hromosvodní centrum, tréninková učebna pro praktické příklady

18. 10. 2011, Chomutov, Sídlo firmy LUMA Plus s.r.o., Lipská 5820

Toto školení je zaměřeno plošně na celou problematiku ochrany před bleskem a přepětím. Téma je dáno dotazy účastníků, které je třeba předat týden před seminářem.

Školicí centrum vybudovala firma LUMA Plus s.r.o. společně s firmou DEHN + SÖHNE na základě značné poptávky po nových a praktických informacích spojených s normou ČSN EN 62305. Cílem školení není jen teoretická příprava, ale především praktické ukázky a postupy práce jednak s "klasickou" hromosvodařinou a jednak se speciálními hromosvody, jakými jsou například prvky DEHNiso - Combi.


Požárně odolné skříně, kabely a kabelové rozvody v chráněných únikových cestách staveb z pohledu vyhlášky 23/2008 Sb.
18. 10. 2011, Plzeň, Parkhotel Plzeň, U Borského parku 31
20. 10. 2011, Praha, hotel Čechie, U Sluncové 618

Vyhláška č. 23/2008 Sb. o technických podmínkách požární ochrany staveb stanoví technické podmínky požární ochrany pro navrhování, provádění a užívání staveb.
Vyhovět technickým podmínkám daným touto vyhláškou znamená pro majitele a provozovatele objektů a staveb, a též domů a bytů, věnovat kvalifikovanou pozornost užití pouze takových prvků, komponentů a materiálů, které jsou certifikovány, ověřeny, a které těmto podmínkám dostatečně vyhoví. Je zřejmé, že zejména elektrotechnické komponenty (rozvodné skříně, kabely, rozvodné prvky … atd.) musí již ze své podstaty vykazovat garantovanou bezpečnost a vyhovět tak všem požárně bezpečnostním, ale i dalším bezpečnostním parametrům stavby.

Cyklus seminářů přinese aktuální informace nejen k problematice technických norem a právních předpisů z oblasti protipožárních opatření, ale zejména o jejich praktickém uplatnění a užívání elektrotechnických komponent v praxi - při projektování, nákupu, montáži, provozu a revizi … atd.


Elektroinstalace ve vybraných prostorech s vlhkostí a vodou
19. 10. 2011, Plzeň, Parkhotel Plzeň, U Borského parku 31

Odborné školení na téma Elektroinstalace ve vybraných prostorách s vlhkostí a vodou řeší jeden z nejpodstatnějších vnějších vlivů - problematiku působení vody na elektrická zařízení. Působení vody a vlhkosti je jedním ze základních vnějších vlivů, které musí projektant, zřizovatel, ale i uživatel elektroinstalace respektovat.

Prvotním a nejdůležitějším podkladem pro návrh a instalaci elektrického zařízení je správné a úplné určení rozsahu vnějšího vlivu vody (označení AD). Kritéria ochrany před úrazem elektrickým proudem ve vztahu k vnějšímu vlivu AD – vodě, jsou jednoznačně definována v ČSN 33 2000-4-41 ed. 2, v části 7. V čl. NA5 je řešeno přiřazení vnějších vlivů jednotlivým prostorům členěným z hlediska nebezpečí úrazu elektrickým proudem.

Odborné školení je zaměřeno na řešení nejčastějších dotazů:

  • hlavní chyby v provedení elektroinstalace ve vlhkých prostorech,
  • technologie a elektrické přístroje do vlhka a mokra,
  • nová ČSN 33 2000-7-70… Zařízení jednoúčelová a ve zvláštních objektech – bazény, fontány, prostory s vanou nebo sprchou, kabiny se saunovými kamny.

Pravidelné školení z oblasti provozování elektrických zařízení v prostředí s nebezpečím výbuchu

26. – 27. 10. 2011, Kutná Hora, Hotel U Kata, Uhelná 596

Školení zaměřené na aktuální problematiku z oblasti revizí a údržby elektrických zařízení v prostředí s nebezpečím výbuchu.

Z témat vybíráme:

  • Revize a kontroly elektrocentrál – ČSN ISO 8528-8.
  • Revize a kontroly elektrických spotřebičů během používání – ČSN 33 1600 ed.2.
  • Bezpečnostní požadavky na pohyblivé přívody a šňůrová vedení – ČSN 34 0350 ed.2.
  • Revize a údržba nevýbušných zařízení z pohledu státního odborného dozoru.
  • Vyhl.73/2010 a navazující legislativa.
  • Montáž, oprava, údržba el. zařízení a hromosvodů.
  • Provádění zkoušek, revizí a prohlídek vyhrazených el. zařízení.
 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
Umíte odpovědět? Vysvětlete, proč musíme elektrické stroje chladit a co by se stalo, kdybychom je nechladili. Popište rozdíly mezi chlazením vzduchem a chlazením kapalinou. Vysvětlete, jak teplo putuje elektrickým strojem a jak nám tepelný okruh pomáhá toto teplo správně odvést. Co přesně znamená ventilace v kontextu elektrických strojů? Jaký je rozdíl mezi ...
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
... české zastoupení firmy DEHN + SÖHNE každé dva roky vždy k příležitosti veletrhu Amper vydává zkrácený český katalog svých výrobků. Opravdovou lahůdkou je druhá kapitola tentokrát žlutá, tedy Yelow/Line ...
Řešíte, jakou ochranu před bleskem zvolit? Co vám říká pojem oddálený hromosvod? Jak konstruovat tuto ochranu v různých podmínkách radí společnost Dehn. Nechybí výtažky z norem, tabulky a konkrétní postupy. Více zde ...
Jak má vypadat správně provedený skrytý svod podle ČSN 34 1390- Předpisy pro ochranu před bleskem? Mohlo by se zdát, že správné provedení jímací soustavy a svodů podle dnes již neplatné normy je mrtvé téma, ale hromosvody provedené podle této normy z roku 1969 nás ještě mnoho let budou doprovázet a bude docházet k jejich opravám a opakovaným revizím podle ČSN 33 1500.
Pokud se chceme svou argumentací stavět na uvádění rozdílu, musíme se podívat na oba póly. V tomto případě na § 47 vyhlášky 137/1998 Sb., jehož obsah je v nové vyhlášce 268/2009 Sb. nahrazen § 36. Jaký je tedy rozdíl mezi zmíněnými paragrafy?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933