Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Pokud narazíte na názvy svítidel HALSPOT I LED, HALSPOT II LED, TUNNEL LED nebo třeba FARMER I LED PRO, pak jde o produkty svatobořické dílny! Svatobořice nejsou zrovna průmyslovou oblastí. Ba naopak, tamní oblast proslavuje Svatobořické čevené ...
  • Domnívat se, že v dnešní době, při stále zvyšujícím se počtu technologií, by mohla původní elektroinstalace setrvat v podobě, kterou navrhl někdo v minulosti je utopie! Stačí změna uživatele prostoru a vznikají zcela jiné potřeby. Ano, drobnosti ...

Dimenzování vedení z hlediska hodnot impedanční smyčky


Document Actions
Dimenzování vedení z hlediska hodnot impedanční smyčky
Máme vedení 1,5mm2 Cu chráněné jističem s charakteristikou B a jmenovitým proudem 10A. Potřebujeme se přesvědčit, zda je zajištěna jeho ochrana na konci vedení (50m). Proložíme přímku bodem na ose 1 (10A) a bodem na ose 2 (průřez 1,5mm2). Průsečík přímky vedené těmito body s osou 3 nám udává, že délka vedení může být přibližně ...
Michal Kříž, ze dne: 30.10.2012
reklama

 

Z uvedeného vyplývá, že této hodnotě musí odpovídat i hodnoty impedanční smyčky. A z impedance smyčky lze pro průřezy vedení vypočítat i jejich maximální délky. Maximální délky vedení, při nichž je prvkem jistícím před přetížením zajištěna ještě ochrana před dotykem neživých částí podle podmínek stanovených pro sítě TN v čl. 411.4 ČSN 33 2000-4-41 ed. 2, mohou být vypočítány pomocí vzorce podle ČSN IEC 1200-53:

ve kterém:

  • L je délka vedení [m],
  • S je průřez fázového vodiče vedení [mm2],
  • Uo je fázové napětí [V], pro distribuční sítě Uo = 230V,
  • ρ je rezistivita měděných vodičů (viz kapitola 17),
  • m je poměr průřezu fázového k průřezu ochranného vodiče,
  • I je intenzita proudu [A], která zajišťuje funkci ochranného přístroje do doby t; podle tab. 41.1 ČSN 33 2000-4-41 ed. 2 (zde viz též tab. 40 na str. 152) je to 0,4s.

Na základě uvedeného vzorce je zpracována řada tabulek v různých publikacích i níže uvedený nomogram pro určení délek vedení různých průřezů jištěných jističi typů B a C.


Obr. 14 – Maximální délky vedení chráněných jističi typů B a C

Maximální délka vedení se na nomogramu zjistí ze známého jmenovitého proudu jističe charakteristiky B nebo C chránícího toto vedení (údaj na ose 1) a ze známého jmenovitého průřezu chráněného vedení (údaj na ose 2) jako průsečík této přímky s osou 3.

ZSM (zelená stupnice nalevo) je maximální naměřená impedance smyčky při revizi odpovídající jmenovitým proudům jističů C nebo B (napravo od zelené stupnice).

Příklady:

  • 1. Máme vedení 1,5mm2 Cu chráněné jističem s charakteristikou B a jmenovitým proudem 10A. Potřebujeme se přesvědčit, zda je zajištěna jeho ochrana na konci vedení (50m).
    Proložíme přímku bodem na ose 1 (10A) a bodem na ose 2 (průřez 1,5mm
    2). Průsečík přímky vedené těmito body s osou 3 nám udává, že délka vedení může být přibližně 100m. Vedení o délce 50m tedy bezpečně vyhovuje.

  • 2. Je třeba zajistit ochranu automatickým odpojením od sítě (TN) napájející telefonní stojan vzdálený od rozváděče 600m. Vedení je chráněno jističem 6A s charakteristikou B. Jaký průřez je nutno zvolit, aby ochrana automatickým odpojením byla zajištěna?
    Proložíme přímku bodem na ose 1 (6A) a bodem na ose 3 (600m); na průsečíku této přímky s osou 2 odečítáme přibližnou hodnotu průřezu vodiče 6mm
    2. Vzhledem k ceně vedení je možno volit vedení o průřezu 1,5mm2 a vybavit přívod proudovým chráničem.

Nomogram pro délky a průřezy v závislosti na IN jističů je odvozen podle ČSN IEC 1200-53, nomogram naměřené impedance smyčky ZSM je odvozen podle ČSN 33 2000-6.

Pro vysvětlení uvedeme, jak se přibližně dospělo ke vzorečku

Impedance smyčky je totiž v těch nejběžnějších případech rovna jejímu odporu Zs = Rs.
A odpor smyčky je v těch nejběžnějších případech Rs =
ρ × 2L/S. (Číslice 2 je tam proto, že se jedná o vedení tam a zpátky.) No a Rs musí být maximálně rovno Uo/Ia – takže dostáváme ρ × 2L/S = Uo/Ia,takže L = Uo × S/(2.ρ.Ia). V tomto vztahu už můžeme rozeznat zárodek výše uvedeného vzorce. V tom však máme namísto číslice 2 uvedeno 1+m a ještě tam máme součinitele, a to 0,8 a 1,5. Ten součet 1+m respektuje skutečnost, že ne vždy je průřez ochranného vodiče stejný jako průřez vodiče fázového (m je poměr průřezu fázového k průřezu ochranného vodiče).
Součinitel 0,8 je zde proto, že u koncového obvodu, jehož délku počítáme, se při poruše předpokládá, že napětí na začátku uvažovaného obvodu bude vlivem poruchového proudu v napájecím obvodu sníženo na 80 % jmenovitého fázového napětí U
o. A ten součinitel 1,5 před rezistivitou ρ ve vzorci má svůj původ v tom, že při poruše se předpokládá, že dojde k ohřátí vodiče, a tím se zvýší jeho rezistivita. (Svou roli v něm hraje i bezpečnostní součinitel zahrnující velmi malé hodnoty impedancí ve spojích apod.).

 

Článek je ukázkou sborníku L.P.Elektro č. 53
Pro členy Benefit klubu LPE je k dispozici celé znění sborníku.
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
LPE s.r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
V současné době platí povinnost nechat certifikovat každý rozvaděč, ať už se jedná o malou rozvodnici s jedním modulem nebo velký průmyslový rozvaděč. Neustálým bodem diskuzí mezi odbornou veřejností je pak spor o této povinnosti u malých domovních rozvaděčů, které se prakticky skládají z již certifikovaných komponentů. Přeptali jsme se tedy přímo konkrétních řemeslníků, jaký je jejich názor ...
Proudové chrániče prakticky (archivní premiéra). Sledujte, nebo si jen poslechněte premiéru archivního záznamu přednášky Jana Krejčího z posledních Odborných seminářů OEZ 2019, kdy jsme se měli možnost setkávat osobně. Co v této dobře připravené přednášce zaznělo? Jaké typy proudových chráničů používáme? Jak souvisí nasazení proudových chráničů s ČSN, které vstoupily v platnost v roce 2018. Popis a důvody nasazení více chráničů v rodinném domě a dozvíme se také o ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933