Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Svůj pohled na sousední megaveletrh Light+Building ve Frankfurtu popisuje český elektrikář. Nezůstává pouze u jednoho selfie o své přítomnosti v Německu a prozrazuje proč se vydal tak daleko. Čím ho to obohatilo? Jak se dívá na budoucnost veletržních ...
  • Pokud chceme studovat různé aspekty elektrických jevů, včetně teploty výbojů blesku, vlivu ionizace vzduchu a negativních účinků elektrického oblouku, pak se nabízí studium na VUT, ČVUT ... mnoho příležitostí k experimentům s různými kombinacemi ...

KOPOS: Kabelové nosné systémy


Document Actions
KOPOS: Kabelové nosné systémy
Kopos Kolín začal na náš trh dodávat ucelený systém kabelových nosných systémů v roce 2003. Uplatňuje se v celé řadě oblastí, například v průmyslu, v zařízeních občanské vybavenosti, administrativních a obchodních centrech a podobně.
ze dne: 4.10.2006

Kopos Kolín začal na náš trh dodávat ucelený systém kabelových nosných systémů v roce 2003. Uplatňuje se v celé řadě oblastí, například v průmyslu, v zařízeních občanské vybavenosti, administrativních a obchodních centrech a podobně.

Jak vybírat ze sortimentu kabelových nosných systémů
Nabídka širokého sortimentu umožňuje sestavit trasy ve dvou provedeních, a to pro lehké nebo těžké zatížení, s volitelnou povrchovou úpravou zohledňující jak estetické hledisko, tak hledisko ochrany před korozí (kromě k povlaku epoxidem je možné pozinkování či pokovení; pro potravinářský průmysl a do prostředí s vysokou chemickou agresivitou lze objednat i systémy z nerezu).
Pro výběr a specifikaci materiálu je nutné zvážit požadavky na ochranu k před korozí, a to klasifikací prostředí, které konkretizuje projektant společně s investorem.
Nutné je určit zatížení trasy na 1metr délky (počty a hmotnost kabelových svazků) a podle zatížení vybrat kabelové žlaby nebo lávky s požadovanou nosností. Jedním z určujících prvků je i průřez kabelových svazků a určení profilu trasy (šíře a hloubky).
Pro míru zatížení trasy je nutné vybrat i montážní a závěsné systémy a způsob upevnění kabelového systému (kotvy, závěsy, spojovací materiál).
Poté, co jsou stanoveny výše zmíněné parametry, lze vybírat i design provedení včetně uspořádání kabelů přímo v průřezech žlabů a lávek.
Variabilita montážních systémů, splňujících různá kriteria, umožňuje využít sortiment kabelových nosných systémů jako stavebnici se širokým spektrem použití. Kabelový nosný systém z Koposu Kolín je odzkoušen v EZÚ a schválen pro využití na stavbách. Část sortimentu je přezkoušena i dle DIN 4102 čl. 12 pro trasy funkční za požáru. Nerezové provedení Inox je schváleno Státním zdravotním ústavem pro použití v nepřímém styku s potravinami.

Děrované a drátěné kabelové žlaby a drátěné lávky
Tyto produkty jsou univerzálním řešením uložení silových, optických a sdělovacích kabelů. Nabízejí optimální a kvalitní řešení pro energorozvody a komunikační a řídící systémy. Díky flexibilitě systému se přizpůsobí jakýmkoliv požadavkům stavby. Kabelové žlaby, lávky, úchytky, svorky, nástavce, držáky a podpěry řeší každý stavební problém. Zvláštní projekty totiž vyžadují zvláštní řešení. Systém najde uplatnění ve všech odvětvích, která potřebují zvláštní projekty, jako jsou například petrochemie, chemický průmysl. těžké stroje a další.

Děrované kabelové žlaby:
Konstrukční provedení je vhodné i pro použití v těžkém průmyslu, kde musí kabelové žlaby vydržet jak statické, tak dynamické zatížení.
Žlaby mají dobrou podélnou pevnost, takže umožňují optimálně zvětšit vzdálenosti mezi jednotlivými podpěrami.


Obr. 1. Využití kabelových žlabů na stropním závěsu - oboustranně uložený kabelový žlab

S nižším počtem podpěr se výrazně sníží i náklady na instalaci. Lem žlabů umožňuje spolehlivé upevnění víka pomocí spon. Děrování dna poskytuje možnost umístit vývodky Pg 11 a Pg 13,5. Tak je zabezpečeno rychlé a spolehlivé vyvedení kabelů z prostorů žlabu. U kabelových žlabů KZI 60 je integrovaná spojka, která umožňuje snadnou a rychlou manipulaci při montáži. Úspora montážního času je v tomto případě samozřejmostí. Konce řady KZI jsou speciálně upraveny a uzpůsobeny pro vzájemné propojování.
Kabelové žlaby nabízíme v rozměrových řadách 35mm, 60mm, 85mm a 110mm. Šíře kabelových žlabů jsou od 50 - 600mm. K celému sortimentu kabelových žlabů je připraven obsáhlý podpůrný a montážní program. Základní antikorozní povrchová ochrana u kabelových žlabů je provedena nanesením zinku o tloušťce přibližně 22mm, což odpovídá nanesení obou stran zinkové vrstvy min. 275g/m
2. Na objednávku je možné zajistit provedení s povrchovou úpravou pozinkování ponorem (50-80mm Zn), případně úpravu epoxidovým lakem.


Obr. 2. Ukázka souběhu kabelové trasy a potrubních systémů

Kabelové žlaby nacházejí uplatnění především v průmyslových stavbách a bývají v převážné míře součástí rozsáhlých projektů. Jsou vyrobeny z ocelového nebo nerezového, různě perforovaného plechu o tloušťce od 0,75mm dle požadované nosnosti. Nerezové provedení kabelových žlabů lze doporučit zejména pro potravinářský průmysl, kde jsou kladeny vysoké požadavky na hygienu provozu.


Obr. 3. Křížení a snížení profilu trasy vytvořené kombinací děrovaných kabelových žlabů a kabelových lávek

Drátěné kabelové žlaby:
Použití je vhodné zejména pro instalaci zohledňující působení vnějších vlivů rozdělených podle normy ČSN332000-3.
Systém se nedoporučuje instalovat v průmyslových provozech se silným mechanickým namáháním - silné rázy a vibrace. Systém plně vyhovuje použití v průmyslových provozech se středním a mírným namáháním.

Kabelové lávky
Kabelové lávky jsou další možností pro uložení elektrických obvodů. Kopos dodává lávky v široké škále rozměrů a v provedení pro nejmenší až pro největší zatížení.

Povrchová úprava kabelových nosných systémů
Pokovení dvojchromanem zinku:
Drátěné kabelové žlaby a všechny druhy upevňovacích prvků jsou pokoveny dvojchromanem zinku ZnCr. Při tomto postupu se elektrolyticky sráží tenká zinková vrstva o proměnlivé tloušťce mezi 6-8mikrony. Poté podstupují dodatečnou úpravu, a takto jsou za normálních vnitřních podmínek velmi dobře chráněny. Nejsou vhodné pro využití v exteriéru.


Obr. 4. Patrové umístění kabelových lávek

Pokovení galvanickým zinkem:
Většina kabelových kanálů a příslušenství se pokovuje tímto způsobem. Za normálních okolností jsou takto ošetřené materiály dostatečně chráněné proti korozi. Jsou vhodné pro instalaci v zastřešených prostorách a k vnitřnímu použití. Tloušťka zinkové vrstvy je cca 22mm.

Pokovení žárovým zinkem:
Mnohé kabelové lávky a stropní profily jsou pozinkované ponorem. Pro tuto povrchovou úpravu se používají různé termíny, jako je pozinkování ohněm, termické zinkování apod. Dokončené kusy se po předběžné úpravě ponořují do lázně taveniny s tekutým zinkem o teplotě přibližně 450°C. Na oceli se po vyjmutí ze zinkové lázně vytvoří vrstva slitiny zinku a železa, pokrytá vrstvou čistého zinku. Tloušťka zinkové vrstvy je cca 60-80mm, v závislosti na tloušťce materiálu. Výrobky pozinkované žárově mají vyšší odolnost proti korozi a lze je použít v interiérech s vysokou vlhkostí, jako jsou plavecké bazény nebo chemické provozy. Použití v exteriérech je možné v průmyslových lokalitách s kyselými dešti i v přímořském prostředí.


Obr. 5. Linie kabelových lávek a roštů s předepsaným upevněním a odstupy nad sebou

Moderní kabelové systémy a jejich výhody
Kabelové nosné systémy z Koposu respektují všechny požadavky kladené na moderní systémy:

  • Bezpečný a spolehlivý provoz kabelů
  • Hospodárnost projektu
  • Přehlednost rozvodu
  • Snadná montáž s ohledem na vkládání kabelů
  • Snadná údržba a možnost rychlého odstraňování poruch
  • Rezerva úložné plochy pro další kabelové vedení
  • Rychlá dostupnost
  • Perfektní řešení pro všechny obory elektroinstalací
  • Technická podpora a poradenství
  • Garance dodávky

Kabelové nosné systémy z Koposu Kolín jsou použity např. na Letišti Praha Ruzyně, v Mlékárně Jičín nebo v ropné rafinérii v Dubaji ve Spojených arabských emirátech.

Pokud pracujete v oboru, vyžádejte si podrobný katalog těchto technologií!

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
KOPOS Kolín a.s.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Článek nabízí pohled za kulisy výroby plastových produktů KOPOS. Od vstřikování plastů až po extruzi, nahlédneme do tajů výroby. Automatizace hraje klíčovou roli při osazování instalačních krabic šroubky, kamery kontrolují, zda výrobek odpovídá kvalitativním vzorům ve tvaru a velikosti. Zajímavé je sledovat, jak stroje zvládají i složité úkoly, jako je krácení ohebných trubek. Výroba nezahrnuje pouze plastové díly, ale také pancéřové trubky, ocelové kabelové lávky a hliníkové instalační krabice. Každý detail má svůj význam. Více zde ...
Představte si, že míjíte firmu KOPOS každý den a jednoho dne se rozhodnete prozkoumat, co se skrývá za jejími červenými zdmi. Má krátká poznámka je jedné z předních českých výrobních společností elektroinstalačního materiálu. Prohlídku provozů nových technologií a automatizace jsem nemohl odmítnout. Chtěl jsem na vlastní oči vidět, jak oživují produkty známé nejen po celém Česku. Zjistil jsem například, jak malá změna v poměru přísad může radikálně změnit vlastnosti plastů a jak KOPOS využívá každý kousek odpadu k recyklaci.
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933