Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Svůj pohled na sousední megaveletrh Light+Building ve Frankfurtu popisuje český elektrikář. Nezůstává pouze u jednoho selfie o své přítomnosti v Německu a prozrazuje proč se vydal tak daleko. Čím ho to obohatilo? Jak se dívá na budoucnost veletržních ...
  • Pokud chceme studovat různé aspekty elektrických jevů, včetně teploty výbojů blesku, vlivu ionizace vzduchu a negativních účinků elektrického oblouku, pak se nabízí studium na VUT, ČVUT ... mnoho příležitostí k experimentům s různými kombinacemi ...

Konec 60W žárovek


Document Actions
Konec 60W žárovek
1. září 2011 vstupuje do další fáze směrnice Evropské komise o tzv. ekodesingu energetických spotřebičů. Hmatatelným důsledkem je fakt, že po tomto datu již nebudou moci být na trh Evropské unie distribuovány klasické žárovky o příkonu 60wattů. Co bude jejich náhradou? Proč končí 60W žárovky? Více se dočtete zde ...
Stanislav Cieslar, ze dne: 31.08.2011
reklama

1. září 2011 vstupuje do další fáze směrnice Evropské komise o tzv. ekodesingu energetických spotřebičů. Hmatatelným důsledkem je fakt, že po tomto datu již nebudou moci být na trh Evropské unie distribuovány klasické žárovky o příkonu 60 wattů. Jedná se o ukončení uvádění na trh, tzn. "zakázané" světelné zdroje nebudou dodávány do obchodní sítě, nicméně stále bude docházet k jejich prodeji, což potvrdil například Ota Niedoba z velkoprodejny elektro AC Word v Třinci. "Jsme předzásobeni klasickými 60wattovými žárovkami na dlouhou dobu. Těch o příkonu 75W, které byly zakázány již dříve, máme stále ještě dostatek na skladě", říká. Především mezi staršími lidmi je o klasické "edisonky" stále zájem. "Očekávám, že poslední dny srpna budou zákazníci zkupovat klasické žárovky po krabicích, jako vždy u obdobných situací dříve", dodává O. Niedoba.

Konec 60wattových žárovek je dalším krokem k naplnění vize Evropské komise. Ta definovala celkem 5 fází, v rámci nichž budou požadavky postupně zpřísňovány až do roku 2016 (první fáze byla zahájena v roce 2009). Od 1. září 2009 nesmějí výrobci a dovozci podle směrnice EU dodávat na trh žárovky o výkonu 80W (950lm - lumenů) a více, a matné zdroje světla, které neodpovídají energetické třídě A. Čiré žárovky s více než 950lm musí dosahovat minimálně energetické třídy C, s méně než 950lm minimálně třídy E. Žárovky s energetickou třídou F a G byly zakázány od 1. září 2011. Tento zákaz stále platí a k 1. září 2011 nebudou na trhy EU dodávány žárovky o výkonu 60W.



Prodej žárovek po krabicích

Výhody převažují
Rozhodnutí o ukončení prodeje klasických žárovek bylo učiněno na základě studií a následné diskuse, v rámci nichž se hodnotila pozitiva i negativa. "Vzhledem k jejich výrazně vyšší energetické efektivitě určitě tento krok smysl má. Je sice pravda, že se trhu objevují klasické žárovky označované jako topná tělesa, ale jsme toho názoru, že se jedná pouze o malou část trhu", říká mluvčí MŽP. I přes některé nevýhody, např. složitější výroba či likvidace, podle ní pozitiva jednoznačně převažují. Hlavním přínosem a pozitivem je vyšší energetická efektivita a s ní související ekonomické efekty a nižší negativní dopady na životní prostředí. S tím souhlasí i J. Krivošík, který rozhodnutí Komise hodnotí slovy: Žárovky jsou energeticky nejnáročnější spotřebiče v domácnostech, jejich výměna je pro domácnosti ekonomicky velmi výhodná." Na dotaz, jaký má názor na některé studie a vědecké práce, třeba poslední z Německa, že úsporné žárovky mohou způsobit rakovinu ředitel SEVEn uvedl: "Evropská komise si před zavedením uvedené legislativy nechala zpracovat studie, kde se uvedené nepotvrzuje". Obdobně se vyjádřil i Martin Kocourek, vedoucí oddělení marketingu Osram Česká republika s.r.o.: "Na internetu jsem viděl velmi útržkovité zprávy, které neobsahují dostatek informací, podle kterých autor došel k tomuto závěru. Jako zodpovědná společnost plníme všechny normy a dodržujeme maximální bezpečnost našich výrobků podle mezinárodních i lokálních standardů a veškeré normy splňujeme s velkou rezervou.“

Nutnost recyklace
Na rozdíl od klasických žárovek obsahují úsporné zářivky rtuť, která by se ze skládek mohla uvolňovat do půdy či podzemních vod. Po použití se s nimi tedy musí nakládat jako s elektroodpadem. "To znamená, že nesmí končit ve směsném odpadu a je třeba je odevzdávat na místech k tomu určených. Tedy například ve sběrných dvorech nebo tam, kde příslušné kolektivní systémy instalovaly své sběrné nádoby. Recyklace použitých úsporných svítidel přitom znamená opětovné využití až 95% obsahu rtuti", říká M. Jandeková. Cena za recyklaci se do celkové ceny samozřejmě promítá a to nikoliv nevýznamně.

Pokulhává životnost?
Informace o úsporách jsou v některých případech rozdílné od skutečnosti… Příkladem může být Kalifornie v USA. Od roku 2006 tamní distributoři energií (a potažmo pak vláda) vyplatili spotřebitelům 548 milionů dolarů v dotacích na nákup úsporných zářivek. Zatím si za ně Kaliforňané koupili 100 milionů kusů nových typů světel. Energetické úspory největšího kalifornského distributora elektřiny, společnosti PG&E, byly během poslední fáze zavádění úspor nižší, konkrétně to bylo jen 452 gigawatthodin místo původně plánovaných 1.700. A co víc, úsporná světla zklamala technicky. Mají tedy nižší životnost, než se čekalo. V roce 2006 distributoři počítali, že úsporné zářivky vydrží v provozu zhruba 9,4 roku. Nový odhad založený na čtyřech letech provozních zkušenosti je průměrně 6,3 roku. (zdroj: Profimedia.cz). Jak ale uvedla mluvčí MŽP, menší úspory mohou být způsobeny zvýšeným užitím těchto svítidel, či jejich počtu, případně nevhodným využitím. To může mít vliv i na životnost svítidel. "I tak však průměrná životnost přesahuje průměrnou životnost klasických žárovek", dodává M. Jandeková. Na životnost má samozřejmě vliv i kvalita svítidel. "Z trhu jsou postupně vytlačovány nekvalitní výrobky", říká O. Niedoba.
 


Prodej nových úsporných žárovek

Proč a kde to začalo?
Evropský Parlament a Rada (EU) přijaly dne 6. června 2005 směrnici č. 32/2005 o stanovení rámce pro určení požadavků na tzv. ekodesign energetických spotřebičů, jež se (kromě dalších výrobků) vztahuje také na světelné zdroje (žárovky, zářivky). Rozsah výrobků, na který se požadavky vztahují, byl posléze rozšířen Směrnicí č. 125/2009 o stanovení rámce pro určení požadavků na ekodesign výrobků spojených se spotřebou energie. Pravomoc stanovovat příslušné "požadavky na ekodesign" má podle směrnice Evropská komise, která je vydává formou Nařízení. U světelných zdrojů se konkrétně jedná o Nařízení Komise (ES) č. 244/2009, č. 245/2009 a č. 859/2009. Nařízení jsou stále v platnosti, uvedla Michaela Jendeková tisková mluvčí a vedoucí tiskového oddělení Ministerstva životního prostředí, která dodala, že: "Nejedná se o zákaz zvláště energeticky náročných žárovek, nýbrž požadavky se vztahují na všechny světelné zdroje. Tzn., že pokud příslušné požadavky nesplní některý typ zářivky, ani on nesmí být uváděn na trh". Na trh EU se i přesto dostávají žárovky např. z Číny, například formou elektronických nákup, přes e-shopy jako v Německu jako topné těleso, nikoliv jako svítidlo. "To je fakt, je ale rolí Státní energetické inspekce tomu zamezit", říká Juraj Krivošík, ředitel SEVEn (Středisko pro efektivní využívání energie).
Další fáze přechodu na úsporná svítidla bude následovat v září 2012 a dotkne se všech klasických žárovek "s nižší šarží". Rokem 2016 pak skončí prodej halogenových žárovek. Od září 2016 by měly být všechny světelné zdroje na trhu EU minimálně energetické třídy B a zvláštní halogenové minimálně třídy C.

60W žárovkám je konec, je na trhu dostatek alternativ? Na tuto a další otázky najdete odpověď zde ...

 

 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 27)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT


FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Definice průmyslových svítidel. Průmyslové svítidlo je speciálně navržené a vyrobené pro použití v průmyslových prostředích, kde může být vystaveno náročnějším podmínkám, jako jsou vyšší nebo nižší teploty, vlhkost, prach, chemikálie, mechanické nárazy a vibrace. Je konstruováno tak, aby odolávalo těmto extrémním podmínkám, a často splňuje specifické bezpečnostní a výkonové normy relevantní pro daný ...
Hlavním důvodem vývoje nového typu krabice byl zájem zákazníků o zásuvku pro instalaci na omítku, ale bez krycího víčka. To v některých prostorách není z hlediska požadavků na ochranu před vniknutím cizích předmětů a vody nutné ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Častou negativní zkušenost mají (nejen) elektrotechnici z přístupu stavebních úřadů. Nejedná se tentokrát o problém "tvrdohlavosti" úřadu, ale naopak o přílišnou benevolentnost, hraničící až s ignorací zákonných vyhlášek a nařízení. Zajímali jsme se tedy o zkušenosti se stavebními úřady a pohled odborníků na danou problematiku ...
Na výstavě Světlo v architektuře 2010 představila firma WILLIAMS originální řadu svítidel OCCHIO. Jedná se o zajímavě řešený modulární osvětlovací systém, který nabízí uživateli velké množství možných kombinací a způsobů pro kreativní řešení osvětlení ...
Sortiment energeticky úsporných světelných zdrojů zažil po "pádu" klasických žárovek nebývalý rozvoj a neustále je rozšiřován. Velkých změn doznaly jak variabilita tvarů, tak i účinnost a délka životnosti. Pojďme se podívat, co na to přední výrobce světelných zdrojů, společnost OSRAM ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933