Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Kmitoměry (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 3.03.2016
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Kmitoměry


K měření kmitočtu střídavého proudu použijeme buď jazýčkový vibrační kmitoměr, nebo ručkový kmitoměr se stupnicí. Měřicí ústrojí jazýčkových kmitoměrů je sestrojeno na principu mechanické rezonance. Na společ­ném nosníku je upevněna řada pružin, na které působí elektromagnet buzený měřeným střída­vým proudem. Měřicí ústrojí ručkového kmitoměru je ferodynamické soustavy se dvěma cívkami, pevnou a otočnou. K vytvoření rezonančního obvodu jsou k cív­kám připojeny kondenzátory a tlumivky.
Autorský článek, ze dne: 3.03.2016



Jazýčkové vibrační (rezonanční) kmitoměry (obrázek 1).
Měřicí ústrojí je sestrojeno na principu mechanické rezonance. Na společ­ném nosníku je upevněna řada pružin (jazýčků), na které působí elektromagnet buzený měřeným střída­vým proudem. Jazýčky jsou na­laděny (ocejchovány) na určitý, vzájemně blízký kmitočet. Např. 21 jazýčků je naladěno v rozmezí 1/2 kmitu od 45 do 55 kmitů za sekundu. Podle kmitočtu proudu a jím vyvolaného magnetického pole se rozkmitá jeden jazýček největší výchylkou (obrázek 2).

K nastavení shodného kmitočtu při paralelním chodu strojů se použi­je dvojitý kmitoměr. Regulací rych­losti otáčení připojovaného generáto­ru se současně mění kmitočet a jeho hodnota se čte na jedné stupnici. Kmitočet sítě je konstantní a čte se na druhé stupnici. Rychlost otáčení připojovaného generátoru se mem tak dlouho, až jsou oba kmitočty stejné.

Obrázek 1. Rozvaděčový kmitoměr

Vibrační kmitoměry nejsou závislé na kolísání napětí a na tvaru křivky proudu. Běžně mají třídu přesnosti 0,5, která se vztahuje ke jmenovitému kmitočtu. To znamená, že pro 50 kmitů za sekundu bude přesnost


Kmitoměr se zapojuje obdobně jako voltmetr, tj. mezi vodiče. V soustavě 3x380/220V použijeme kmitoměru s cívkou na 220V a zapojíme jej mezi fázový a střední vodič. Pro napětí vyšší než 500V použijeme měřicího transformátoru napětí s převodem x/100V.

Jazýčkové kmitoměry nedáváme do míst, kde jsou prudké otřesy. Došlo by k rozkmitání všech jazýčků.

Obrázek 2. Jazýčkový vibrační (rezonanční) kmitoměr


Obrázek 3. Ferodynamický (ručkový) kmitoměr

Ručkové kmitoměry (obrázek 3)
Měřicí ústrojí tohoto kmitoměru je ferodynamické soustavy se dvěma cívkami, pevnou a otočnou. K vytvoření rezonančního obvodu jsou k cív­kám připojeny kondenzátory a tlumivky. Také kmitočet této soustavy není závislý na poklesu napětí.

Pro nepřetržitý záznam kmitočtu se vyrábějí liniové zapisovací kmito­měry.


Autor: Jan Mikeš

Článek je ukázkou historické knihy Elektrická měření pro montéry.
 
 
TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.