Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Svůj pohled na sousední megaveletrh Light+Building ve Frankfurtu popisuje český elektrikář. Nezůstává pouze u jednoho selfie o své přítomnosti v Německu a prozrazuje proč se vydal tak daleko. Čím ho to obohatilo? Jak se dívá na budoucnost veletržních ...
  • Pokud chceme studovat různé aspekty elektrických jevů, včetně teploty výbojů blesku, vlivu ionizace vzduchu a negativních účinků elektrického oblouku, pak se nabízí studium na VUT, ČVUT ... mnoho příležitostí k experimentům s různými kombinacemi ...

K novému Zákoníku práce – zákon č.262/2006 Sb.


Document Actions
K novému Zákoníku práce – zákon č.262/2006 Sb.
Kdo nebo co ukládá povinnost zajistit zaměstnancům školení k zajištění BOZP? Co to znamená, že je zaměstnavatel povinen soustavně vyhledávat a hodnotit rizika a přijímat opatření k jejich odstranění?
Zbyněk Urban, ze dne: 13.06.2007
reklama

Po řadě námitek a výhrad vstoupil od 1. ledna 2007 v platnost nový zákoník práce, který nahradil zákon z roku 1965 včetně řady změn a dodatků, které byly za dlouhou dobu platnosti k zákonu vydány. Ponechme stranou úvahu jak moc je dobře nebo jak moc je špatně, že nový zákon vstupuje v platnost. Pro činnost na vyhrazených technických zařízeních věnujme pozornost ustanovením, která řeší otázky bezpečnosti práce a zařízení společně s požadavky na odstraňování nebo zmírňování rizik.

Bezpečnost a ochrana zdraví při práci (BOZP) jsou v části páté Hlava I zákoníku práce. Z ustanovení § 101 odst. 2 je péče o BOZP povinností vedoucích zaměstnanců a to s ohledem na rizika a dále v návaznosti na zvláštní právní předpisy. Právní a ostatní předpisy k zajištění BOZP definuje § 349 a jedná se mimo jiné o technické předpisy, technické dokumenty a technické normy, stavební předpisy, předpisy o požární ochraně a některé další týkající se ochrany života a zdraví. Zde připomeňme něco málo k diskusi o nezávaznosti technických norem, která má značně odlišný význam tam, kde postup podle normy vyžaduje právní předpis.

Za připomínku stojí další z ustanovení § 349, které zařazuje stejně pokyny k zajištění BOZP, které jsou jako konkrétní dané zaměstnanci vedoucími nadřízenými zaměstnanci. Pod toto ustanovení je možno počítat i místní provozní bezpečnostní předpisy, které jsou u elektrických zařízení dosti časté.

Prevence rizik je obsahem § 102 a je definována jako všechna opatření vyplývající z právních a ostatních předpisů k zajištění BOZP. Zaměstnavatel je povinen soustavně vyhledávat a hodnotit rizika a přijímat opatření k jejich odstranění. Jde mimo jiné o kontrolu úrovně BOZP, zejména stav výrobních a pracovních prostředků. Mnohé požadavky jsou uvedeny v nařízeních vlády pro pracoviště, strojní zařízení, o práci ve výškách a dalších.

Opatření k prevenci rizik (§ 102 odst. 5) vychází ze všeobecných preventivních zásad. Patří mezi ně nahrazování nebezpečných technologií, plánování prevence, udílení vhodných pokynů k zajištění BOZP. Zákoník zmiňuje i poskytování první pomoci ve spolupráci s lékařskou péčí.

Povinnosti zaměstnavatele v § 103 uvádějí požadavek na dostatečné a přiměřené informace a pokyny o BOZP a to zejména formou seznámení s riziky. Požadavek na vhodné a přiměřené informace a pokyny je také pro zaměstnance jiného zaměstnavatele, kteří jsou na pracovišti. V tomto bodě praxe dosti často zaostává.

V závěru § 103 odst. 1 je poměrně důležité ustanovení, že informace a pokyny je třeba zajistit vždy při přijetí zaměstnance, při jeho převedení, přeložení, nebo změně pracovních podmínek, změně pracovního prostředí, zavedení nebo změně pracovních prostředků, technologie a pracovních postupů.

Následující odstavec § 103 ukládá zaměstnavateli povinnost zajistit zaměstnancům školení o právních a ostatních předpisech k zajištění BOZP. Školení je předepsáno při nástupu zaměstnance a potom prakticky shodně při důvodech uvedených v předchozím odstavci. Obsah a četnost školení určuje zaměstnavatel a podle povahy rizika musí být školení opakováno. Prevence rizik je uložena jako povinnost zaměstnavateli, což může být v praxi převedeno až na osobu odpovědnou za elektrické zařízení podle ČSN EN 50110-1 ed.2.

Zde si dovolím malou připomínku ke způsobu a rozsahu školení. Lektor by měl mít potřebné vědomosti, orientovat se v problematice provozu a pracovníků a obsah přednést konkrétně, krátce a věcně, nejlépe u stroje nebo zařízení, ke kterému se informace váží. Předčítání textu předpisu bez čehokoliv dalšího je dopředu odsouzeno k nezdaru a jen těžko může splnit svůj účel. Využívány by měly být i audiovizuální prostředky.

V § 104 jsou uvedeny osobní ochranné pracovní prostředky, pracovní oděvy a obuv, mycí, čistící a dezinfekční prostředky a ochranné nápoje. Bližší uvádí nařízení vlády č. 495/2001 Sb., kterým se stanoví rozsah a bližší podmínky poskytování osobních ochranných pracovních prostředků, mycích čistících a dezinfekčních prostředků. Pro práce na elektrických zařízeních je možno zmínit ČSN EN 50110-1 ed.2 čl. 4.6 nářadí, výstroj a přístroje, kde jsou uvedeny příklady a poznámka 3 uvádí, že výstroj zahrnuje osobní ochranné prostředky a pracovní pomůcky.

Práva a povinnosti zaměstnanců jsou obsahem § 106. Z práv je důležitá možnost odmítnout výkon práce pokud má za to, že závažným způsobem a bezprostředně ohrožuje jeho život a zdraví, případně život a zdraví jiných osob.

Z povinností zaměstnance je vyžadována péče o vlastní bezpečnost stejně jako o bezpečnost osob, kterých se jeho jednání dotýká. Znamená to dodržování právních a ostatních předpisů a pokynů zaměstnavatele k BOZP. Povinností zaměstnance je dodržovat stanovené pracovní postupy, používat stanovené pracovní prostředky, osobní ochranné pracovní prostředky a ochranná zařízení a svévolně je neměnit a nevyřazovat z provozu. Stručně shrnuto jde o zákaz laických zásahů do technických zařízení a výrobních prostředků. Zvláště to platí pro bezpečnostní prvky a systémy strojů. Řešením je oznámení závad a nedostatků nadřízenému vedoucímu zaměstnanci.
Ze společných ustanovení Hlava III je významný § 107 - další požadavky BOZP v pracovněprávních vztazích i mimo pracovněprávní vztahy stanoví zvláštní zákon.

Clusterová diskuze k tématu zde ...

Přednáška je v celé verzi součástí
"Sborníku přednášek LPE číslo 24",
 který lze objednat za cenu 220-Kč (naši čtenáři mají poštovné a balné zdarma).

Objednávku lze pohodlně vyřídit níže uvedeným formulářem.

JUDr. Zbyněk URBAN Odborný konzultant v oblasti elektrotechniky – Praha

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ



FIREMNÍ TIPY
Umíte odpovědět? Vysvětlete, proč musíme elektrické stroje chladit a co by se stalo, kdybychom je nechladili. Popište rozdíly mezi chlazením vzduchem a chlazením kapalinou. Vysvětlete, jak teplo putuje elektrickým strojem a jak nám tepelný okruh pomáhá toto teplo správně odvést. Co přesně znamená ventilace v kontextu elektrických strojů? Jaký je rozdíl mezi ...
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Tajemství rychlé práce i tak zručného elektrikáře. Zručnost není pouze otázkou hbitých prstů, ale také dostatečných vědomostí, co a kdy použít za nástroj. Například odizolovací nářadí Quickstrip, nářadí k upevnění krycích dutinek pro laněné vodiče ...
Častou negativní zkušenost mají (nejen) elektrotechnici z přístupu stavebních úřadů. Nejedná se tentokrát o problém "tvrdohlavosti" úřadu, ale naopak o přílišnou benevolentnost, hraničící až s ignorací zákonných vyhlášek a nařízení. Zajímali jsme se tedy o zkušenosti se stavebními úřady a pohled odborníků na danou problematiku ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Víte, jaké jsou požadavky a předpisy na požární bezpečnost staveb? O čem hovoří vyhláška č.246/2001Sb.? Seznamte se s protipožárními kabelovými přepážkami, deskovými přepážkami, zděnými přepážkami, polštářovými přepážkami, revizními dvířky a nezbytnými souvislostmi zde, v tomto článku ...
Nové kabelové nosné systémy Jupiter, které jsou vyráběny v Koposu Kolín, se vyznačují mnoha přednostmi ve srovnání s předchozím prodávaným typem žlabů, např. embosováním (prolis kolem perforovaných otvorů ve dně) pro zvýšení tuhosti žlabů ...
Je ve všeobecné známosti, že objekty by měly být chráněny hromosvody. Jak ale určit kvalitu systému ochrany před bleskem? Detailnější informace poskytuje ČSN EN 62305-2. Pomůckou pak je free software Milana Kauckého ...
Proudové chrániče prakticky (archivní premiéra). Sledujte, nebo si jen poslechněte premiéru archivního záznamu přednášky Jana Krejčího z posledních Odborných seminářů OEZ 2019, kdy jsme se měli možnost setkávat osobně. Co v této dobře připravené přednášce zaznělo? Jaké typy proudových chráničů používáme? Jak souvisí nasazení proudových chráničů s ČSN, které vstoupily v platnost v roce 2018. Popis a důvody nasazení více chráničů v rodinném domě a dozvíme se také o ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933