Elektrika.cz, portál o silnoproudé elektrotechnice, elektroinstalace, vyhlášky, schémata zapojení.

PHXC: Kleště ...

Kleště, které ocení každý, kdo často pracuje se slaněnými vodiči. Pomohou ...

Jak se chová ...

Když budete zapínat počítačovou síť, většinou spíná spínání ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
24.11.2017 TIP na svítidlo pro osvětlení náročných průmyslových prostorů vnitřních i venkovních s vysokým stupněm mechanického namáhání. Těleso a příruba svítidla jsou odlitky ze slitiny AlSi povrchově upraveny práškovou barvou. Optický kryt je z kaleného skla. K horní časti tělesa je připevněn ocelový závěs s okem. Po bocích tělesa jsou dvě kabelové vývodky. Uvnitř svítidla je zabudovaný LED modul, který se skládá z ...
23.11.2017 Elektrické lišty a mobilní zásuvky EUBIQ. Jedná se o flexibilní zásuvkový systém, který lze jednoduše přenastavit bez použití nástroje. Zásuvku je možné během 2 vteřin vyjmout pouhým pootočením a vytáhnutím. Stejný postup je i v opačném případě. Nasazením a otočením tam, kde je zásuvka potřeba. V systému je tedy možné mít jen tolik zásuvek, ...
22.11.2017 TIP na jednofázové transformátory s toroidním jádrem, které jsou vyráběny dle normy ČSN EN 61 558 s libovolnou kombinací převodu napětí v rozmezí 1–1000V, frekvencí 50/60Hz, krytím IP00, třídou izolace B a maximální teplotou okolí 40°C. Tyto transformátory se vyznačují nízkým rozptylem elektromagnetického pole, nízkým proudem naprázdno, vysokou účinností a snadnou montáží. Vývody se standardně vyvádí ...
21.11.2017 Tester na dusičnany Greentest ECO 4 s měřením radiace. V obchodě s elektronickými součástkami a elektroinstalačním materiálem se nyní objevil i tento měřič potravin. Greentest Eco je zařízení pro rychlé zjištění hladiny dusičnanů v čerstvém ovoci, zelenině a mase. Zároveň poskytuje změření úrovně radioaktivity v předmětech, ...
20.11.2017 TIP na vícebarevné indikátory RGB s IO-link. Turck uvádí Banner indikátory řady K30L2 a K50L2. Banner Engineering Corp., jako partner společnosti Turck, vyvíjí a vyrábí LED světla pro použití v jakékoliv aplikaci vyžadující zřetelně viditelný indikátor. K30L2 a K50L2 využívají RGB LED technologii, díky které podporují sedm barev v jednom indikátoru použitím právě třech vstupů. Barvy zahrnují ...
16.11.2017 TIP: Potisknutelné štítky vodičů HellermannTyton jsou k dispozici ve žlutém a bílém provedení. Tisk na libovolné z našich tepelných tiskáren přináší dokonalé výsledky pro vodiče a kabely o průměru 39mm až 1mm. Konstrukce nosiče zaručuje, že uživatelé mohou snadno nasunout vodič do boční strany vytištěného štítku. Díky "žebřinovému" provedení lze tiskovou úlohu snadno zobrazit a požadovaný popisek rychle ...
15.11.2017 Ovládání laboratorního zdroje přes Wi-Fi. Zdroje R&S NGE100 můžeme zařadit do skupiny základních laboratorních zdrojů s mnoha překvapeními v podobě jednoduchého ovládání se stručným a jasným grafickým zobrazením, tichostí, propojení s PC nebo galvanické oddělení všech kanálů. Ovládání s PC je možné přes rozhraní USB, LAN nebo ...
Vybrané zdarma funkce
Které tři funkce nových videopořadů chcete zdarma?
Celý záznam
Sestřih záznamu
Stopáž záznamu
Audioverze záznamu
Textový přepis záznamu
Souvislosti záznamu
Diskutovat k záznamu
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 685
Bazar
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje

Jaromír Marušinec a elektromobil TESLA S Dual


Document Actions
Jaromír Marušinec a elektromobil TESLA S Dual
Jaromír si pořídil Teslu S, což bych také předpokládal od českého Elona Muska. Zeptal jsem se, komu tohoto krasavce půjčí. Kde je dnes slavný elektrický Super EL (SuperB)? Kolik existuje Tesel S? Myslel jsem si, že existuje pouze jedna verze. A jaký je základní rozdíl mezi elektrickým SuperBem a touto Teslou? Co by si dnes asi na Tesle opravil legendární závodník Václav Vondřich, pokud by se něco pokazilo? Jaké jsou výhody Tesly? Nebude mít nějaká platforma problém s připojením? A což takhle navigace? Jak umí ten obří displej navigovat?
Miroslav Minařík, ze dne: 15.06.2017
reklama

... Jezdí už tato Tesla sama? Kde autopilota oceníme? Co je zajímavé, jsou druhy pojištění elektrické Tesly. A kouzelné na Tesle je to, že se dá ovládat jako autíčko na dálkové ovládání. Pokud hovoříme o komfortu v autě, pak v Tesle jsou prvky, které mnozí nepotřebují, ale někdy jsou neuvěřitelně praktické. Hudba zdarma! A s výběrem. A jak to vypadá, když auto jede samo? Podívejme se na jízdu v dopravních pruzích! A jak jednou dopadne policista při silniční kontrole? Jak dlouho bude Jaromír s touto Teslou jezdit? ...Před jedním živým vysíláním o Cestě kolem světa elektromobilem za 80 dnů se před naším studiem objevily dvě Tesly. Jedna rekordní, Jiřího Vlka, ta která objela zeměkouli a druhá Jaromíra Marušince. Jaromír jako duchovní otec první elektrické škodovky Super EL, přesedlal do bílé Tesly S. Z mého pohledu je Jaromír právě ta nejpovolanější osoba, která může o Tesle do podrobna vyprávět. Považte, že své elektrické embéčko zná do posledního šroubku a nyní může Teslu detailně srovnávat ...Textový přepis rozhovoru:

MM
... kam zmizel tvůj krásný elektrický Superb.

Jaromír Marušinec
Máme ho pořád na VUT, jezdí každý den.

MM
Komu jsi ho svěřil?

Jaromír Marušinec
Mým zaměstnancům, ale nejčastěji s tím jezdím zatím já.

MM
To je tvoje osobní Tesla? A komu jí půjčuješ?

Jaromír Marušinec
Ano. Jenom prověřeným lidem.

MM
Ona je úplně stejná jako Jirkova?

Jaromír Marušinec
Ne, Jirka má Performance a já mám normální D. Výkonnější verze, která má zadní motor trošku rychlejší. Oni jsou buďto P, jako Performance a pak jsou D, jako Dual motor a ty jsou v kombinaci, takže 4 motory, 4 typy motorů a výkonů tzn., zadní motor, buď 250kW nebo 420kW a přední motor ještě k tomu 250kW špičkového výkonu. A pak jsou každý model ještě podle baterek. 85kW/h do 90kW/h, 95kW/h nebo 100kW/h.  Pak jsou ještě slabší modely s baterkama 60kW/h ve skutečnosti mají 70kW/h, ale elektronicky omezené. Základní rozdíl je v tom, že u Superba znám úplně všechno, ale v Tesle je to výrobní tajemství Tesly, ale hlavně v baterkách, které jsou tady dvakrát větší. V superbu maximálně 40kW/h a tady je 85kW/h.

MM
To mi chceš říct, že to auto samo bez tebe jezdí?

Jaromír Marušinec
Jo jezdí, tak kdybychom tady neseděli, tak zařadím zpátečku a vyjedu.

MM
Nenarazíš do mého auta?

Jaromír Marušinec
Nenene, to kouká radarama dopředu a do ničeho nenarazí. I kdybych držel to dopředu, tak do garáže nenarazí. Auto si to hlídá.

MM
A když chceš odbočit …?

Jaromír Marušinec
Když chci doprava, tak dám blinkr a ono odbočí do pravého pruhu. Dokonce když to auto jede, tak tento obrázek není jen ilustrace. Když se otevřou dveře, tak se otevřou i tady na aplikaci. Takže vidím, že jsou otevřené dveře. Když zavřu dveře, zavřou se dveře na displeji, časem se zavřou i tady. Je to interaktivní, je to tady vidět. Před námi je auto, vidíš sám přibrzdí. Na nic nemačkám, nic nedělám. Teď je tu 50, tak se omezí na 50.

MM
A co přechod?

Jaromír Marušinec
Přechod člověk musí hlídat. Když to auto jede, tak dokonce vidím kudy jede, vidím co má na tachometru, jak akceleruje, brzdí. Tento akcelerační graf, který je na tachometru, je vidět i na displeji. Takže když to někomu půjčím, tak můžu  sledovat a auto můžu zastavit na dálku a poslat si pro něj Policii, pokud by s ním jel někdo, s kým nesouhlasím.

MM
V autě nikdo nesedí, Jaromír je venku, tak Jaromíre ukaž, jak to jezdí samo.
Bystrý pozorovatel, který se zajímá o Internet věcí, nebo třeba o Průmysl 4.0 nachází souvislosti s blížícím se Matrixem. Co vy? Vidíte je také?

Jaromír Marušinec
Jediný důvod proč bych toto auto měl vyměnit je asi to, že tady není a pravděpodobně se nedá doplnit hardware 2.0 na plnohodnotný autopilot, který řídí úplně sám. Takže pokud s tím budu chtít poslat děti do školky samotné, tak budu muset koupit novější verzi, která se vyrábí teď. Teď ještě software není aktivní pro Českou republiku, ale bude a na to ještě nemám hardware. To by byl asi jediný důvod, proč bych auto vyměnil za jiné. Ale do X bych zatím nešel, protože má větší spotřebu a toto se mi líbí víc, je takové elegantnější.
Tesla je v nabíjení výborná, má možnost si zvolit, jestli chci nabíjet stejnosměrně, buďto superchargerem nebo přes redukci Chademo a když někam přijedu a mám tam AC nabíjení, střídavý proud, tak si můžu navolit proud po jednom Ampéru, až třeba 5 Ampér, to kdybych potřeboval ujet málo. Dokonce si to pamatuje, kde kolika Ampéry jsem nabíjel na kterém místě podle GPSky a v tom místě potom zase nabídne tu hodnotu, kterou jsem tam měl. Umí to nabíjet jednofázově, dvojfázově i třífázově.

MM
Takže ty když vidíš, že máš nějaký omezené jistič, tak si ho můžeš nastavit?

Jaromír Marušinec
Ano, můžu si určit počet fází, jedna, dvě nebo tři. Můžu použít jednu zásuvku, americkou, jsou tam dvoufázové 400V, střídavých AC a nebo třífáz tak jak je u nás 400V a můžu si navolit 14A, 15, 16 – 32A.

MM
Co pojištění Tesly (zákonné, povinné ručení)?

Jaromír Marušinec
Povinné ručení je poměrně levné, protože je to elektromobil 0 kubíků, takže je to tisícovka a to je velmi levné. Pojištění havarijní je docela drahé, protože je to drahé auto, nicméně dá se to s nějakými bonusami dostat pod 40 tisíc ročně. A pojištění proti krádeži to se většinou u těchto aut nedělá, protože je trošku neukradnutelné, protože auto na mobilu můžu sledovat, teď je na to dokonce nějaká nová aplikace, ukazuje mi, kde to auto je. Můžu zapnout klimatizaci, řídit, zatroubit, blikat, nastartovat vzdáleně, zamknout, odemknout. Nebo režim Valet mode, to je režim pro poslíčky, když auto chcete někomu půjčit, tak ať mu to příliš neakceleruje, ale může s tím někam zajet, zaparkovat. Nebo nabíjení, můžu ovládat limit nabíjení, kolik je limit nabíjení, otevřít zásuvku atd. Odemčít, nebo můžu funkci Samont tzn., můžu tím jezdit dopředu dozadu, aby mohlo někde zaparkovat.

MM
Pokud si sednu nad ekonomikou našeho stávajícího vozového parku, stále mi něco našeptává, že přichází doba, kdy naše čmoudy asi opravdu opustíme.MM
Super, díky!


Více o elektromobilitě s Jaromírem Marušincem
na www.asep.cz

Věříte, že bude u i nás elektromobil TESLA
jednou řídit zcela za vás?

Sdělte nám svůj názor v níže uvedené diskusi!
 
 

 

 
 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 9)


FIREMNÍ TIPY
Smart factory je obsáhlá kapitola, která řeší optimalizaci dnešního řetězce návrhu, výroby a distribuce. Dosavadní postup lze označit v porovnání se Smart factory za statický nebo alespoň málo dynamický. Budoucí procesy mají využít aktuálních vstupních dat k blízkým prognozám, které se budou zpřesňovat okamžitou odezvou. A to vše v reálném čase. Tak nějak si můžeme představit umělou inteligenci (UI) v průmyslu v blízké budoucnosti. Ale nyní jsme stále v jakých si počátcích. Podívejme se na jeden ze segmentů obrovské mozaiky ...
Aniž by si to někdo uvědomoval motor jako část instalace mění elektrickou energii na pohyb. Je velmi častým spotřebičem, avšak pro mnohé skrývá mnoho tajemství a proměnných ...
Hodilo by se nasadit ochranu vůči zkratu současně s tepelnou ochranou? Je možnost ovládání spouštěče přes hřídel zajímavou alternativou? Kde najít průřez motorových spouštěčů v rozsahu od 0,1 až 100A? K dispozici varianty: s tlačítky nebo otočnou hlavicí. Řada motorových spouštěčů, která na šířku zabere pouze 45mm! Boční pomocné kontakty, signalizační kontakty a spouště jsou kompatibilní s modulárními rozvaděči. Seznamte se s podrobnostmi v tomto článku ...
Stále se někomu zdá elektromobilita pouze jako extravagantní zábava? Skutečnost, že v je Česku malá lupní síla ještě neznamená, že jí v okolním světě něco brání vývoji. Pokud chceme vědět, co se v této oblasti děje, vždy se to dozvíme od Jiřího Vlka. Proto nikoho nepřekvapilo, že se Jiří objevil vyjímečně na dvou elektromobilních kolech. Zajímal nás nejen výkon, zrychlení z nuly na sto, ale samozřejmě také cena ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Katalogy společnosti ABB EPJ se již tradičně těší pozornosti nejen velkoobchodních prodejců, projektantů, ale hlavně u řemeslníků a elektromontážních firem. Pojďme si společně projít tento mohutný katalog domovních elektroinstalačních materiálů pro rok 2010 ...
Stále platná vyhláška Českého úřadu práce a Českého báňského úřadu" straší" na odborné scéně již řadu let. Neustálé diskuze o jejím zrušení, či aktualizaci se rozhodně konečnému závěru nepřibližují. Stáhněte si ji zde!
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933