Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Svůj pohled na sousední megaveletrh Light+Building ve Frankfurtu popisuje český elektrikář. Nezůstává pouze u jednoho selfie o své přítomnosti v Německu a prozrazuje proč se vydal tak daleko. Čím ho to obohatilo? Jak se dívá na budoucnost veletržních ...
  • Pokud chceme studovat různé aspekty elektrických jevů, včetně teploty výbojů blesku, vlivu ionizace vzduchu a negativních účinků elektrického oblouku, pak se nabízí studium na VUT, ČVUT ... mnoho příležitostí k experimentům s různými kombinacemi ...

Jak odstranit nebezpečné dotykové napětí na rámečku


Document Actions
Jak odstranit nebezpečné dotykové napětí na rámečku
Když při montáži zásuvky upevňovací rozpěrka poškodí pracovní vodič, na kovovém rámečku se objeví nebezpečné dotykové napětí. Nyní se proto objevilo nové řešení, které odstraní nejen problém přiskříplé žíly, ale především zahrne kovový montážní rámeček do ochrany ochranným vodičem. Při eventuální montážní chybě tak zafunguje ochrana. Více informací o novém řešení se dozvíte v tomto článku.
Autorský článek, ze dne: 31.10.2014
reklama


Stále se lze setkat v praxi s tím, že při montáži zásuvky došlo k poškození pracovního vodiče upevňovací rozpěrkou. Důsledek: kovové osazení zásuvky je pod nebezpečným dotykovým napětím. Tento problém nechtěného zavlečení napětí na kovový rámeček zásuvky nebo spínače nedbalou montáží by měl být brzy minulostí. Našel se výrobce, který nabídl řešení odstraňující nejen problém přiskříplé žíly, ale především zahrnující kovový montážní rámeček do ochrany ochranným vodičem u zásuvek s ochranným kontaktem.


Bohužel toto dvojí řešení zatím neexistuje pro spínače, tlačítka a další vložky. Právě přípojka ochranného vodiče by neměla - zvláště v Německu u nových zařízení po roce 2007 - přestavovat žádné problémy, neboť od tohoto data musí být u všech kabelů/vedení společně veden ochranný vodič, což platí také pro vedení spínačů.

Situace v oblasti norem
Německé normy elektrických zařízení určené pro spínače a zásuvky obsahují ale v současné době relativně jasné upozornění, že není požadováno zahrnutí kovového montážního rámečku do ochranného opatření ochranným vodičem.


Montážní rámeček, rozpěrky a šrouby rozpěrek jsou uzemněny

V    dalším textu jsou uvedeny některé vybrané citace z příslušných německých norem:
  • VDE 0620-1
V odst.11.3 normy DIN VDE 0620-1 (VDE 0620-1) Vidlice a zásuvky pro domácnost a podobné účely — Část 1: Všeobecné požadavky na pevné zásuvky se požaduje:
„Volně přístupné kovové části zásuvek s ochranným kontaktem, které by se mohly dostat v případě poruchy izolace pod napětí, musejí být trvale a spolehlivě spojeny se svorkou ochranného vodiče. “

V pozn.2 k odst.11.3 je uvedeno:
„Ve smyslu požadavku uvedeném v tomto odstavci se malé šrouby apod., které jsou od živých částí izolovány a používají se k upevnění spodků, jakož i víčka či krytky nepovažují za volně přístupné části, na kterých by se mohlo objevit napětí v případě poruchy izolace.“ Německá norma VDE 0620-1 nepovažuje tedy např. kovový montážní rámeček za volně přístupnou část, protože je zpravidla celý zakryt plastovým rámečkem zásuvky
  • VDE 0623-1
Die DIN EN 60309-l*) (VDE 0623-1) stanovuje v odst.10.2:
„Volně přístupné kovové části zásuvek s ochranným kontaktem, na kterých by se mohlo v případě poruchy izolace objevit napětí, musejí být konstrukcí spolehlivě spojeny s interní svorkou/svorkami ochranného
vodiče. Jsou-li odděleny volně přístupné kovové části od živých částí dvojitou nebo zesílenou izolací, nejsou ve smyslu tohoto požadavku považovány za kovové části, na kterých by se mohlo objevit napětí v případě poruchy izolace.“
  • VDE 0632-1
Třetí německou normou, která se k této problematice vztahuje, je DIN EN 60669-1**) (VDE 0632-1). Tato norma v odst.11.1 uvádí:
„Volně přístupné kovové části, které by se mohly stát v případě poruchy izolace živými, musejí být opatřeny svorkou nebo být spojeny trvale a spolehlivě s takovouto svorkou. Ve smyslu tohoto požadavku platí malé šrouby apod., které jsou od živých částí izolovány a používají se k upevnění spodků, víček nebo krytek, jako neživé části, na kterých by se mohlo objevit napětí v případě poruchy izolace.“


Montáž vložky a krytu s použitím stejného šroubováku


Jasná odpověď k otázce kovového montážního rámečku není v současných německých normách (zřejmě ani v českých) nikde obsažena. Důvodem je pravděpodobně skutečnost, že se elektrotechnický laik vlastně tohoto rámečku ani dotknout nemůže, neboť se nad ním nachází izolační kryt, a odborník elektro si má zase odpojit proud před odejmutím tohoto krytu. Jenomže v praxi je to až velmi často trochu jinak. Zda toto nové řešení zásuvek bude odborníky akceptováno a zda se také spínače dočkají této novinky, to ukáže teprve čas. V každém případě první krok byl již učiněn.


Montážní rámeček o tloušce 1mm je stejně stabilní jako u předchozího modelu.

Poznámky:
*) Odpovídá ČSN EN 60309-1 ed.3:2001 Vidlice, zásuvky a zásuvková spojení pro průmyslové použití - Část 1: Všeobecné požadavky, fidt IEC 60309-1:1999). Tato norma je českou verzí evropské normy EN 60309-1:1999. Evropská norma EN 60309-1:1999 má status české technické normy.

Nová norma platí pro vidlice a pevné zásuvky, pohyblivá zásuvková spojení a přívodková spojení se jmenovitým, pracovním napětím nepřesahujícím 690V AC nebo DC a 500Hz a jmenovitým proudem nepřesahujícím 250A, určené především pro průmyslové použití, vnitřní nebo venkovní. Přehled přednostních jmenovitých hodnot nemá vylučovat jiné jmenovité hodnoty, pro něž se požadavky připravují. Tato norma platí pro vidlice a pevné zásuvky, pohyblivá zásuvková spojení a přívodková spojení, dále uváděné jako přístroje, určené pro použití při teplotě okolí, která je obvykle v rozsahu od -25 do 40°C. Tyto přístroje mají být připojovány pouze ke kabelům z mědi nebo ze slitiny mědi. Nevylučuje se použití těchto přístrojů na staveništích, v zemědělství, obchodu a v domácnostech. Pevné zásuvky nebo přívodky, vestavěné do elektrických zařízení nebo k nim upevněné, jsou v rozsahu platnosti této normy. Tato norma platí též pro přístroje určené pro použití v instalacích s malým napětím. Tato norma neplatí pro přístroje určené převážně pro domovní a podobné všeobecné použití. V prostorech se zvláštními podmínkami, např. na lodích nebo tam, kde může dojít k výbuchu, mohou být nutné doplňující požadavky.

**) Odpovídá ČSN EN 60669-1 ed.2:2003 Spínače pro domovní a podobné pevné elektrické instalace — Část 1: Všeobecné požadavky (mod IEC 60669-1:1998). Tato norma je českou verzí evropské normy EN 60669-1:1999. Evropská norma EN 60669-1:1999 má status české technické normy.

Tato norma platí pro ručně ovládané spínače pro všeobecné použití pouze pro střídavý proud se jmenovitým napětím do 440V a jmenovitým proudem do 63A, určené pro domovní a podobné pevné instalace, vnitřní nebo vnější. Jmenovitý proud je omezen na maximálně 16A pro spínače opatřené bezšroubovými svorkami. Norma rovněž platí pro krabice pro spínače, s výjimkou montážních krabic pro zapuštěné spínače. Platí také pro spínače, jako jsou např. spínače s kontrolními žárovkami; elektromagnetické dálkově ovládané spínače (zvláštní požadavky jsou uvedeny v Části 2), spínače s prostředky časového zpoždění (zvláštní požadavky jsou uvedeny v Části 2), kombinace spínačů s jinými funkcemi (s výjimkou spínačů kombinovaných s pojistkami), elektronické spínače (zvláštní požadavky jsou uvedeny v Části 2), spínače se zařízením pro odlehčení ohebných kabelů a vývodem pro ohebné kabely (viz přílohu B). Spínače odpovídající této normě jsou vhodné pro použití při teplotách okolí, které obvykle nepřekračují 25°C, ale občas dosahují 35°C.

Z německého originálu upravil Josef Košťál, redakce Elektro

Tento článek vyšel také v časopise Elektro 8-9/2014.


 
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 2)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT


FIREMNÍ TIPY
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Pohyblivá napájecí jednotka HoverCube VH od OBO. V dílenských prostorách tam, kde se na pracovní ploše objevují různá zařízení, různých rozměrů, se pevně instalovanými zásuvkami prakticky, jejich počtem a blízkostí nikdy nezavděčíme. Jinak je tomu u pohyblivých přívodních boxů. Ty se přiblíží na potřebnou vzdálenost a stejně tak rychle uklidí do bezpečné vzdálenosti. A parametry? Krytí IP20, rozměry ...
Kam se v budovách vyvíjí uplatnění vysokorychlostních dat optickými vlákny? Příchod elektroinstalačních podomítkových trubek Fraenkische se zabudovaným optickým vláknem se datoval dřív než známost standardů datových přenosů Industry 4.0. Trubky s označením FFKuS DATALIGHT se v českých e-shopech objevují, ale na běžných stavbách určitě ne. Jde o speciálku, říkají dataři, v běžném obydlí stačí spotřebiteli Wi-Fi. Jiná situace může ...
Hlavním důvodem vývoje nového typu krabice byl zájem zákazníků o zásuvku pro instalaci na omítku, ale bez krycího víčka. To v některých prostorách není z hlediska požadavků na ochranu před vniknutím cizích předmětů a vody nutné ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Jak vést datová vedení bezpečně v průmyslových prostorách? Pokud potřebujete umístit do prostoru krabici, vzniká několik problémů. Zatížení, krytí IP, dostatečný prostor pro případné práce s vedením. V tomto videospotu se seznámíte s řešením KM Rack z AMPERu 2010. Nezapomeňte, že všude nelze použít běžné podpodlažní krabice určené do administrativních prostředí!
Spojovací prvky elektroinstalací jsou nedílnou částí každého projektu. OBO Bettermann má ve své nabídce položky, které jsou velmi oblíbené pro svou snadnou použitelnost, dostupnost v lokálních velkoobchodech a také díky dobré propagaci ...
Proudové chrániče prakticky (archivní premiéra). Sledujte, nebo si jen poslechněte premiéru archivního záznamu přednášky Jana Krejčího z posledních Odborných seminářů OEZ 2019, kdy jsme se měli možnost setkávat osobně. Co v této dobře připravené přednášce zaznělo? Jaké typy proudových chráničů používáme? Jak souvisí nasazení proudových chráničů s ČSN, které vstoupily v platnost v roce 2018. Popis a důvody nasazení více chráničů v rodinném domě a dozvíme se také o ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933