Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: HROBAŘ: Teplomet a pražené mandle (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 8.07.2015
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

HROBAŘ: Teplomet a pražené mandle


HROBAŘ: Teplomet a pražené mandle
Prodavači na venkovních tržnicích to často nemají lehké, zvláště v mrazivých zimních měsících. Tento příběh z poloviny minulého století je o vedoucím stánku s ovocem a zeleninou, který si jednoho chladného dne tajně pod pultem připojil elektrický teplomet pro zahřátí. Když pak večer odcházel na schůzku, na teplomet úplně zapomněl. Jak to dopadlo s dvěma pytli mandlí, které byly schované pod pultem?
Autorský článek, ze dne: 8.07.2015



Mějte prosím na paměti, že tento příběh se odehrál před rokem 1959! Tehdejší elektroinstalace nebyly tak bezpečné jako dnes. V každém případě si vezměte ponaučení!
-

Nelze říci, že by v potravinářské tržnici bylo někdy zvlášť teplo. V létě je tam spíše příjemný chládek, zato v zimních měsících tam není prostě k vydržení. Kupující si to za tu chvíli, co nakupuje, ani neuvědomí. Ale zkuste stát tam od 5 hodin ráno do odpoledne.

Není proto divu, že jistý vedoucí stánku obchodu s ovocem a zeleninou přišel na vlastní zlepšovací návrh.

Jednoho mrazivého únorového dne si přinesl z domova elektrický teplomet. Tajně jej postavil pod pult a celkem nenápadně připojil šňůru na elektrický rozvod. Teplomet se za chvíli rozehřál a vedoucímu bylo blaze. „Jen když je člověku od nohou teplo," liboval si v duchu. Toho dne se dokonce příjemně usmíval na zákazníky a upřímně litoval, že jim nemůže posloužit ani citróny, ani pomeranči, ani mandlemi.

Prodejní doba skončila a vedoucí rychle uklízel stánek, aby nezmeškal schůzku. Přehodil plachtu přes prodejní pult, zakryl regály a už uháněl na stanici elektrické dráhy. Na elektrický teplomet, nevděčník, zapomněl.

Bylo už po půl noci, když tržnicí procházel strojník, končící službu ve strojovně chladírny. Ani nepotřeboval elektrické světlo, protože hala tržnice byla ozářena plameny, šlehajícími ze stánku s nadpisem: Zelenina a ovoce.

Strojník stiskl hlásič požáru a již za chvíli přijeli požárníci, kteří uhasili požár stánku dříve, než se mohl rozšířit na jiné stánky.

Prohlídka spáleniště přinesla překvapení. Pod pultem stál elektrický teplomet, jehož tepelný kužel byl namířen na dva jutové pytle plné mandlí. Pytle se vznítily a od nich přeskočil oheň na dřevěný prodejní pult i regály za ním. V regálech byla na štěstí jen marmeláda a několik sklenic kompotů.

Mandle schované pod pultem byly však upraženy k nepotřebě.


Rozbor v roce 1959
Přímotopné a sálavé elektrické spotřebiče nesmíme nikdy umisťovat tak, aby jejich teplo dopadalo přímo na hořlavou látku, jako záclony, závěsy, postele, dřevěný nábytek apod.

Žádný tepelný spotřebič nesmíme ponechat v provozu bez dozoru, neboť zapomnětlivost v tomto směru se nevyplácí. Svědčí o tom každoročně množství škod, požáry bytů a dokonce celých průmyslových závodů.

Nezapomeňte proto nikdy ve svém bytě nebo na svém pracovišti odpojit elektrický spotřebič ze zásuvky. Nestačí jen vypnout spotřebič jeho vlastním vypínačem.

Vzpomenete-li si až venku a nejste si jisti, zda jste spotřebič vypnuli, raději se vraťte a ověřte si to! Můžete tím někdy zabránit velkým škodám. Nejlépe je, navyknete-li si při odchodu z bytu nebo při opuštění pracoviště vypínat hlavní vypínač přívodu proudu.

Autor: František Soukup
Článek je ukázkou knihy Elektřina slouží i škodí.


Co byste k používání takových spotřebičů doplnili vy?
Podělte se s námi v níže uvedené diskusi!
TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.