Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: HROBAŘ: Požár tkalcovského stavu (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 16.12.2016
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

HROBAŘ: Požár tkalcovského stavu


HROBAŘ: Požár tkalcovského stavu
U tkalcovského stavu v textilním závodu se přehříval elektrický motor. Přivolán byl pomocný elektroúdržbář, který se rozhodl motor odmontovat a donést do dílny k odborné prohlídce. Protože nemohl vyšroubovat šroub z krytu svorkovnice motoru, rozhodl se, že vezme motor i s kusem přívodní šňůry vedoucí k vypínači stavu. Když však snímal kovové víko vypínače, škrtl víkem o přívodní svorky, které byly pod napětím, takže nastal zkrat mezi dvěma fázemi. Vyšlehl elektrický oblouček, a protože byl kryt vypínače pokryt jemným textilním prachem, vznikl okamžitě požár. Jaká pochybení zjistila vyšetřovací komise?
Autorský článek, ze dne: 16.12.2016



Mějte prosím na paměti, že tento příběh se odehrál před rokem 1959! Tehdejší elektroinstalace nebyly tak bezpečné jako dnes. V každém případě si vezměte ponaučení!
-

V textilním závodě v severovýchodních Čechách měli velký sál plný tkalcovských strojů. Vždy pro 12 strojů byl jeden jištěný a vypínatelný přívod od podružného rozváděče pro tkalcovnu.

Vedoucí jednoho úseku pracovních strojů zavolal pomocného elektroúdržbáře Ferdinanda Knopa a upozornil ho, že elektrický motor na jednom tkalcovském stavu značně hřeje. Protože na tomto stavu právě dotkali osnovu z umělého hedvábí, údržbář měl využít zastavení stavu k tomu, aby prohlédl a vyčistil elektrický motor.

Protože ostatních 11 stavů muselo zůstat v činnosti, nemohl údržbář vypnout přívod ke stavu, chtěl však motor odmontovat a donést do dílny k odborné prohlídce a ošetření.

Protože nemohl vyšroubovat šroub z krytu svorkovnice motoru, rozhodl se, že vezme motor i s kusem přívodní šňůry vedoucí k vypínači stavu. Když však snímal kovové víko vypínače, škrtl víkem o přívodní svorky, které byly pod napětím, takže nastal zkrat mezi dvěma fázemi. Vyšlehl elektrický oblouček, a protože kryt vypínače, stejně jako celé okolí, byl pokryt jemným textilním prachem, vznikl okamžitě požár, který se rychle šířil po celém stroji i po zaprášené podlaze.

Údržbář se vyděsil a utíkal k rozváděči vypnout proud na hlavním vypínači pro celý sál. Všechny stroje se zastavily a zaměstnanci se vrhli na zdolání požáru. Práškovými hasicími přístroji se jim to naštěstí podařilo dříve, než požár zachvátil celý šál.

Shořely jen tři stavy a na dvou i zpracovávaný materiál. To byla celkem velmi malá škoda proti škodě, která hrozila, kdyby se oheň rozšířil na celou tkalcovnu a její přilehlé sklady.

Komise zjistila, že příčinou byla špatná konstrukce zastaralého vypínače. Stejných vypínačů našla v závodě ještě 28, a nařídila jejich okamžitou výměnu.

Rozbor v roce 1959
Nález komise byl sice správný, ale zdaleka ne výstižný a vyčerpávající. Vypínač s kovovým krytem v nepatrné vzdálenosti od živých svorek skutečně neodpovídal platným předpisům a normám. Nebyl však jedinou příčinou požáru.

Předpisům nevyhovovalo zejména připojení a jištění všech tkalcovských stavů. Správně měl mít každý stroj vlastní jištěný a vypínatelný přívod, i kdyby snad odbočoval ze společného okružního vedení. Jistit společnými pojistkami 12 elektrických motorů není přípustné, protože kterýkoli z nich může shořet od přetížení, aniž společné jištění vypne zařízení.

Pracovní předpisy zakazují práci pod napětím osobám neznalým. Pomocný údržbář nebyl vyučen ani neměl potřebné znalosti, aby směl pracovat pod napětím. V prašném prostředí je vůbec zákaz práce pod napětím. Elektrický motor v tkalcovském stavu měl být těsně uzavřen, aby se jemný textilní prach nemohl nahromadit uvnitř. Byl-li přesto nedostatečně krytý, nebo dokonce otevřený, měl být motor čištěn a vyfukován nejméně jednou týdně. Zřejmě tomu tak nebylo, protože motor ucpaný prachem, již velmi hřál a šroub krytu svorkovnice se nedal ani povolit, jak byl zrezavělý.

Vedoucí úseku neměl volat k práci pomocného údržbáře, nýbrž měl zavolat elektromistra, který by práci svěřil spolehlivému odborníkovi.

Autor: František Soukup
Článek je ukázkou knihy Elektřina slouží i škodí.
TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.