Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: HROBAŘ: Nespoléhejte na svou paměť (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 18.03.2016
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

HROBAŘ: Nespoléhejte na svou paměť


HROBAŘ: Nespoléhejte na svou paměť
Nedodržovat základní bezpečnostní předpisy při práci na vysokém napětí se nevyplácí. Údržbář v tomto již půlstoletí starém příběhu pracoval na rozvodně, která měla celkem devět kobek v jedné řadě. Jednoho dne v jedné z nich čistil izolátory na pojistkách a na odpínači a kobku samozřejmě odpojil. Na chvíli si však odskočil pro něco do dílny a omylem se vrátil do jiné kobky, která byla pod napětím. Když se pak rukou přidržel táhla kloubového mechanismu odpínače, sjel mu po levé ruce blesk a ozval se výbuch. Jak mohl nehodě snadno předejít?
Autorský článek, ze dne: 18.03.2016



Mějte prosím na paměti, že tento příběh se odehrál před rokem 1959! Tehdejší elektroinstalace nebyly tak bezpečné jako dnes. V každém případě si vezměte ponaučení!
-

Byla kuřácká přestávka. Dokončil jsem právě kapitolu přednášky o zajištění pracoviště v rozvodně vysokého napětí. Když tak stojím venku na dvoře a přemýšlím o dalším programu přednášky, přistoupí ke mně jeden z posluchačů a říká: „Škoda, že jsem takové školení neabsolvoval již před dvěma lety. To by se tohleto asi nestalo!” a začal si vyhrnovat rukáv montérek na levé ruce. Objevily se hluboké, ale již zarostlé jizvy po celém předloktí, které zůstaly jako trvalý následek spálené a zjitřené tkáně.

„To jsem už ve vysokém napětí nebyl žádný zajíc! Měl jsem více než 15 let praxe a měl jsem sám na starosti údržbu támhleté rozvodny 6kV,“ vypravoval bez dalšího pobízení.

„Rozvodna měla celkem devět kobek v jedné řadě. Jednou jsem čistil izolátory na pojistkách a na odpínači ve čtvrté kobce od kraje. Kobku jsem samozřejmě odpojil, ale vstup do vedlejších kobek jsem si nijak nezahradil ani neoznačil výstrahou. Nevěřil jsem, že bych se vůbec mohl dopustit nějakého omylu. Přece umím počítat do čtyř!

Chvíli jsem pracoval a pak jsem si odskočil pro něco do dílny. Vrátil jsem se bezmyšlenkovitě do rozvodny druhým vchodem na opačném konci. Celkem podvědomě odpočítám čtvrtou kobku a klidně do ní vstoupím. Tím jsem samozřejmě vlezl do kobky, která byla pod napětím. Čistím klidně izolátor pojistky, a protože jsem měl na nohou gumové boty, necítil jsem žádnou ránu, ani když jsem přejížděl hadrem svorku pod napětím. Pojednou jsem si pravou rukou přidržel táhla kloubového mechanismu odpínače, a v tom mi sjel po levé ruce blesk a ozval se výbuch, který mne vyrazil z kobky na podlahu chodby.

Ani nevím, zdali jsem upadl do bezvědomí nebo ne. Vím jen, že když jsem se vzpamatoval, cítil jsem strašnou bolest v levé ruce a cítil odporný zápach spáleného masa, kůže a textilu. Vyběhl jsem na dvůr a tam se mne ujali soudruzi a náš lékař. No, poležel jsem si skoro tři měsíce, než jsem zase mohl jít do práce!“

„Nepřál bych nikomu podobný zážitek, a proto velmi vítám takové odborné školení, jaké máme dnes. Člověk není nikdy dost moudrý, aby něco z neznalosti nebo z lehkomyslnosti neprovedl. A po druhé by to nemuselo ani tak šťastně dopadnout!“


Rozbor v roce 1959
Postižený údržbář se přesvědčil doslova na vlastní kůži, jak je důležité dodržovat základní bezpečnostní předpisy při práci na vysokém napětí.

Podle ustanovení normy ČSN 34 3100 měl údržbář na tuto práci dostat od svého vedoucího tak zvaný příkaz „B“. Kdyby snad vedoucího neměl, měl si tento příkaz napsat sám. V příkazu „B“ pak musí být uvedena a podrobně popsána, nejen vlastní práce, ale i způsob zajištění pracoviště (vypnutí, vyzkoušení vypnutého stavu, uzemnění a zkratování, ohrazení pracoviště a vyvěšení výstražných návěstí).

Vypnutí musí být zajištěno tak, aby nikdo ani náhodou, ani úmyslně nemohl zařízení na pracovišti zapnout pod napětí. Elektrické zařízení na pracovišti se musí nejprve přezkoušet zkoušečkou a pak uzemnit a zkratovat zkratovací soupravou. Pracoviště se opatří tabulkou: Jen zde pracovat! Vedlejší kobky se musí opatřit výstrahou: Pozor — vysoké napětí! a musí být zajištěny tak, aby nikdo omylem nemohl do nich vstoupit (např. ohrazením latěmi, červenou páskou, uzamčením apod.).

Kdyby byl údržbář dodržel tento předpis, nemohlo dojít k žádnému omylu a jeho život a zdraví by nebyly ohroženy.

Autor: František Soukup
Článek je ukázkou knihy Elektřina slouží i škodí.
 
 
TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.