Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Fränkische Rohrwerke přichází s optikou do každé zásuvky! (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 20.12.2013
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Fränkische Rohrwerke přichází s optikou do každé zásuvky!


Fränkische Rohrwerke přichází s optikou do každé zásuvky!
Optické vlákno již nemusí skončit pouze v datovém rozvaděči! Fränkische Rohrwerke přichází s optikou do každé zásuvky! Proč? Digitální služby se rozšiřují rychleji než by se očekávalo. Sdílení internetového obsahu přerůstá dosavadní očekávání. Dnes se běžně používá sdílení fotografií, videí, hudby, či sledování IP televizí nebo pouze komunikace via SKYPE. Pokud k tomu přičteme možnosti chytrých instalací, pak máme před sebou nový technologický svět. Tomu však my, kteří tvoříme infrastruktu, musíme nachystat správné prostředí.
Tým portálu Elektrika, ze dne: 20.12.2013



Fränkische Rohrwerke přichází s řešením, které přivítá každý, kdo chce realizovat rozvod datové infastruktury rychle a levně. Jde o elektroinstalační (husí) krk s POF (polymer optic fiber) optickým vláknem o průměru 1mm. Na první pohled se může zdát, že jde o dvě neslučitelné oblasti, pokud však řešíte obsáhlou infrastrukturu, objevíte zajímavé možnosti. Živé podrobnosti v následujícím videoklipu ...



Práce s optickým vláknem totiž nemusí být odborně náročná a drahá pokud k tomu máte dobré nástroje a příslušenství.


Proč optické vlákno v instalační trubce
Pokud chcete rozvést optiku po budově, musíte ji nyní ukládat při elektroinstalaci spolu s ostatním vedením. V prostoru pak překonávat prahy, dveře, rámy oken. Vlákna se při dosavadním způsobu musí ukládat pod koberce, různě přelepovat, či vkládat do instalačních lišt. V případě vláken v instalačních trubkách máte rozvod zajištěn všude tam, kde máte zásuvky 230V.

Pro větší náhled kliknout!

Kvalita datového spojení
Rychlost připojení je proti klasickému způsobu naprosto nesrovnatelná. Kvalita přenosu je vysoko nad požadovaným standardem. Koncová zařízení totiž neumí pracovat s takovými datovými přenosy, které je možno dosáhnout prostřednictvím POF. Pro optický přenos se používá červeného světla s vlnovou délkou 650nm. Použitý komunikační protokol IEEE 802.3. Představa EU je docílit v každé domácnosti standard konektivity 100Mbit, což lze metalickým vedením realizovat stěží.

Rušení linky
Optické vedení je imunní proti nám známým rušením (např. z vedení nízkého napětí). Také z hlediska zneužití je podstatně bezpečnější než vedení metalické. Pro jeden port se uvažuje 100m vlákna POF. Uvažuje se zde větší útlum než u optických vláken pro páteřní vedení.

Jak se s touto technologií pracuje
I s ořezem trubky je připojení optického vedení k přístroji otázka několika minut. Není potřeba žádných speciálních nástrojů. Je pouze nutné, že se musí polymerové vlákno střihnout kolmo. K tomu účelu existuje malý nůž podobný kleštím na doutníky.

Ukázka
Pro lepší představu ukážeme na ukázkovém modelu práci s tímto druhem optického vedení. Místo dat prosvítíme polymerové vlákno světelnou diodou.


Optické vlákno připojíme v rozvaděči do switche a na druhé straně optického konce máme například modul do elektroinstalační krabice KU 68. Modul připojíme optickým vláknem a konektivita je pak k dispozici například běžnými datovými konektory RJ45 nebo také pomocí AP Wi-Fi (přístupový bod Wi-Fi).

Zde vidíte spojku POF vedení, která propojí konektivitu do další části sítě.

Pro větší náhled kliknout!



Co lze připojit
Veřejnost namítá k čemu bude optické vlákno v krabici KU68, když nebude kam připojit. Ovšem v Německu jsou nyní k dispozici přístroje (zásuvky RJ45, moduly s Wi-Fi) do instalačních krabic. Tím se zajistí kvalitní signál ve všech prostorách s minimálním vyzařovacím výkonem. Typické využití je pro administrativní budovy nebo například pro hotely, ve kterých lze tímto řešením poskytnout internetovou konektivitu pouze v konkrétním pokoji. Připojují se zmiňované Wi-Fi (AP) přístupové body, datové zásuvky nebo také IP televizory.



Pro větší náhled kliknout!

Mechanická odolnost.

Výrobce uvádí v běžném použití prakticky nezničitelnost (pokud se netrefíme vrtákem přímo do vlákna). Optické vlákno, které je součástí elektroinstalační trubky, je mnohem odolnější než je trubka sama.

Fränkische takto dokazuje, že datová konektivita bude rychlejší více než kdo doufal! A elektrikář na stavbě tomu může pomoci.
TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.