Elektrika.cz, portál o silnoproudé elektrotechnice, elektroinstalace, vyhlášky, schémata zapojení.

Co vše víme o ...

Je nakupování v e-shopu odlišné způsobům, které známe z dosavadní praxe? ...

Jak se chová ...

Když budete zapínat počítačovou síť, většinou spíná spínání ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
22.01.2018 Ruční požární hlásič OP1 je určený pro montáž do průmyslových a veřejných prostorů. Výrobek je nabízený ve verzích pod omítku a na omítku. Každá verze je nabízena ve dvou typech.. Typ A po rozbití sklíčka spínač hlásiče automaticky spíná. Typ B po rozbití sklíčka je nutno stisknout spínač hlásiče. V každé ...
19.01.2018 TIP na bytelné vidlice a zásuvky IP68. Když se objeví prostředí kde hrozí vlhko, déšť, různé venkovní vlivy nebo dokonce hrozící vandalství. V dostupných provedeních: vidlice, spojka, vestavná zásuvka, nástěnná zásuvka, nástěnná zásuvka šikmá. Vodotěsné provedení, krytí IP68, přírubové, vysoká bezpečnost, mechanický kryt, dětská pojistka. Nebo něco ...
18.01.2018 Multimetry pro vzdělávání i vývojové účely, VC-200. Základní model v kategorii profesionální měřicí techniky. Díky velkému displeji s údaji o zatížení měřicích zdířek je tento model vhodný pro široké profesionální použití do 600V. Stiskem tlačítka můžete krátkodobě snížit vstupní odpor z 10MΩ na 400kΩ, aby se zabránilo chybným ...
17.01.2018 TIP na sieťové, oddeľovacie, bezpečnostné, jednofázové EI transformátory dle EN 61 558. Rozsah vstupného/výstupného napätia do 1000V. Rozsah vstupného/výstupného prúdu do 500A. Frekvencia napájacieho napätia 50/60Hz. Tepelná trieda izolácie T40/B Trieda ochrany I, II. Krytie IP00, IP20, IP23. Certifikát CE, zhoda s normou STN EN ISO 9001:2009. Více na vinuta.eu
16.01.2018 V Prakšicích vzniklo největší bateriové úložiště. Energii, která je v baterii akumulována, lze využít při výpadcích distribuční sítě nebo při zvýšené poptávce po energii. V době, kdy je naopak energie v síti nadbytek, se baterie nabíjí. Výstupní výkon baterie může být maximálně jedna megawatthodina, přičemž tento výkon ...
15.01.2018 TIP na průmyslové, závěsné LED svítidlo VM HL. Těleso svítidla je hliníkový lakovaný odlitek RAL 9006 a vyrábí se jen v závěsném provedení. Optická část je z tvrzeného skla tloušťky 5mm nebo opálového difuzoru PMMA. Ovládací elektronika a LED čipy jsou využity od prověřených a spolehlivých dodavatelů. Více na vmelektro.cz
12.01.2018 První chodecké tlačítko budoucnosti v ČR. Tlačítko u semaforu je určeno jak pro širokou veřejnost, tak pro handicapované lidi, nevidomé, vozíčkáře a seniory. Přístroj je vybaven světelným LED hlášením "Čekej", reproduktorem a mikrofonem, vibračním tlačítkem pro nevidomé, popisem přechodu pro nevidomé nebo bluetooth ...
Vybrané zdarma funkce
Které tři funkce nových videopořadů chcete zdarma?
Celý záznam
Sestřih záznamu
Stopáž záznamu
Audioverze záznamu
Textový přepis záznamu
Souvislosti záznamu
Diskutovat k záznamu
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 772
Bazar
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje

Co vše víme o e-shopech v české elektrotechnice?


Document Actions
Co vše víme o e-shopech v české elektrotechnice?
Je nakupování v e-shopu odlišné způsobům, které známe z dosavadní praxe? Jak nakupovat a nesplét se? Jak se nenechat ošidit? Podle čeho se rozhodovat při výběru elektronického dodavatele? Připravujeme podrobný seriál o možnostech elektronického nakupování v instalační elektrotechnice. V tomto krátkém článku chceme ukázat, o čem bude a proč vás to má zajímat. A kdo bude v seriálu hovořit? Objektiv zaostříme na ty, kdo mají co užitečného sdělit k tématu ...
Miroslav Minařík, ze dne: 22.12.2017

Problematika e byznysu je hodně rozsáhlá. Tento článek je pouze úvodní do obrovské spleti obchodních proměnných. O ty se budeme podrobněji zajímat ve videoseriálu #ESP. Jeho natáčení začne v lednu 2018.


Přestože jsme často zvyklí k určitému velkoobchodnímu způsobu nakupování elektroinstalačního materiálu, nové možnosti budou svými motivačními prvky měnit pohled rychleji než bychom uvažovali. Po roce 2000 se začaly objevovat různé elektronické katalogy, v kterých jsme mohli prohlížet vlastnosti, funkce nebo například dostupnost. Ovšem nakoupit se to muselo klasickým způsobem.

Digitalizace se v obchodování v elektrotechnice začíná prosazovat tradičně později než v koncové spotřební oblasti (B2C), ale je tu!

Dnešní chaos v e-shopech
Právě v tomto období na internetu zjišťujeme, že například "černý pátek" (Black Friday) může být prakticky po celý rok a že cena po slevě může být vyšší než cena obvyklá. To vše si dovolují e-shopy v B2C. Něco takového by autor zkusil v meziobchodním styku (B2B) asi pouze jednou. Všímáte si jak se vyvíjí elektronický obchod v instalační elektrotechnice? My ano!


Co u elektrotechnických velkoobchodů není

V B2C existují srovnávače, které velice rychle prozrazují cenu a po chvilce klikání se dozvíte i další parametry důležité k rozhodnutí. Ovšem zájem živnostníka je trochu odlišný od zájmů koncového spotřebitele. Určitě minimálně tím, že živnostník dodává někomu zboží, tak za něj ručí svým obličejem on. Srovnávač kondicí v B2B existovat nemůže, ale srovnat si reálné služby lze a pokusíme se o to. Nízká cena bývá vyvážena dlouhou dodací lhůtou, dražší dopravou nebo i jinými faktory.

E-shop ušetří na pronájmech a proto může nabídnout nižší cenu!
Možná ano.

Je možné, že nemít kamenou prodejnu je výhodou?
Je dobré mít na paměti, že obchodní matematika platí stejně tak pro elektronický obchod, tak i pro ten kamenný. Skutečnost, že elektronický obchod nemá náklady na prodejnu je ve výsledku často nepodstatné. Mít či nemít je otázka celkové strategie. Úspěšný kamenný obchod může vytvořit úspěšný e-shop a ten zpětně podpoří kamenné prodejny. Nebo úspěšnému kamennému velkoobchodu se nepodaří vybudovat virtuální prodej a o to méně bude konkurenceschopný udržet kamennou klasiku. Možných scénářů je více. 


Musí být na e-shop někdo další než ti, co prodávají dnes?
Chování obchodníka osobních odběrů může být zcela odlišné chování digitálního marketéra. V některých případech se jedná o jednoho, toho stejného, který obsluhuje na prodejně a po očku si piluje svůj e-shop. Jiné je to u velkých e-shopů, kde je správce osoba, která odběratele svého zboží viděla pouze na "obrázku". Chodí do práce "od - do" a její náplní je práce s texty (copywriting) a úpravy obrázků. Vyladěný e-shop bez nákladů na mzdy a pronájmy je snem mnoha rádoby infopodnikatelů. Jenže nejde pouze o napsání software, o líbivý design, ale o vhodnou strategii ve správný čas. A to vyžaduje pozornost a čas. Hodně času. A to stávající lidé ve firmě nezvládají tak snadno. My se podíváme jak to vypadá u našich značek.

Co dnes na internetu nalezneme za varianty e-shopů?
Pro někoho je e-shop všechno, co má objednací tlačítko. Na internetu jsem dvě desetiletí a pravidelně navštěvuji vše, co se instalační elektrotechniky týká. Věřte mi, že někdy jsou rozdíly tak markantní, že nad tím zůstává rozum stát, že to někdo myslí vážně. Ve skutečnosti je to obráceně. Nemyslí to s internetem vážně a zůstává konzervativní u zavedených způsobů prodeje. Vyčkávají až je jiní předběhnou, aby měli co opisovat. Budeme se ptát jak se vám líbí kopie kopií a jak si ceníte originality.


Proč do toho jít naplno, i když nemám jistotu?
Dnes stále existují velkoobchody, které "to chtějí na internetu nejdříve zkusit". Hodně se odvíjí od samotných odběratelů. Pokud začnou mizet ti méně gramotní, co chodí pěšky do velkoobchodu především na párek a pivo zdarma. Pak začne převažovat skupina těch, kteří znají hodnotu minimálně svého času. A v ten okamžik budou ti "začínající testeři" koukat na "odjíždějící vlak příležitosti". Provozovatel e-shopu je podnikatel. A podnikatel si v riziku libuje.

Dnes již existují velkoobchodní sítě!
A rozsáhlé!


To nic neznamená!
Teprve úspěšné velkoobchodní e-shopy budou kontrastně polarizovat dnes rozdané obchodní karty!

Stačí si stáhnou aplikaci elektronického obchodu nebo si pronajmout již hotový (unifikovaný) e-shop, naplnit ho a prostě obchodovat? Přežije dnes e-shop, který má stejné funkce a stejná data jako ti druzí? Očekává se vůbec od e-shopu nějaká přidaná hodnota? Nebo si e-shop jednoduše vyrobí student na koleně a pokoří i kamenný velkoobchod s dvaceti pobočkami? Dnes velice oblíbený software (mého dlouholetého kamaráda Ladislava Šímy) pro řízení velkoobchodu myWac je opravdu dobře sestavenou a aktualizovanou alternativou. myWac má pro klasické obchodování připraveny všechny potřebné moduly. Elektronický obchod má také. Ale e-shop, stejně jako jeho obsah, nelze pouze nakopírovat a provozovat. Úspěch nezáleží pouze na aplikaci. Chce to interního stratéga! Zkusíme strategie e-shopů přečíst.Dnešní elektronické nakupování i v B2B musí být mobilně jednoduché. Aniž bych to chtěl přehánět, ale ten, kdo bude mít svůj e-shop v "kapse" elektrotechnika, ten prodá. Kdo ho v té "kapse" může mít? V podstatě každý, kdo přijde na ty správné ingredience a sestaví je tak, aby byly přehledné, praktické a umožnili rychle objednat. A ještě drobnost! Bude vidět ve správný čas na správném místě. :-)


Existuje ten jediný správný e-shop?

Určitě neexistuje. Pokud ano, něco je špatně. Pamatujme, že vše je relativní a nic netrvá věčně.


Již nějakou dobu mířím s otázkami objektiv na účastníky elektronického obchodování. Ať jsou to nakupující, provozovatelé nebo i odpůrci. Ptám se všech. Někdy jsou odpovědi opravdu překvapující.

Nač se ve videoseriálu ptáme? Uvádíme několik z pokládaných témat ...

  • Je e-shop v B2B přípustný i pro samotné výrobce? Kdy nakupovat v e-shopu u výrobce a kdy u velkoobchodu. Není to jedno?
  • Jak vypadá e-shop tvůrce, který v životě nebyl mezi odběrateli? Jak vypadá typicky odstrašující e-shop.
  • Jaké jsou představy uživatelů e-shopu v elektrotechnice? Ví o těch představách provozovatelé e-shopů?
  • Které přednosti v elektronickém nakupování vedou?
  • Jak dalece je cena za dopravu relevantní? Co probíhá za myšlenkový proces v hlavě odběratele při rozhodování ve volbě e-shopu?
  • ...
Nač se můžete těšit?
Ukážeme v čem může být e-shop opravdu super pomůckou, čeho se vyvarovat, ukážeme na zajímavé funkce e-shopů, ale také na nedostatky bijící do očí. A závěry? Ty si udělá každý sám. My okomentujeme pouze fakta a zveřejníme vaše pohledy.

Pokud chcete na tomto pořadu s námi spolupracovat,
volejte na číslo 773 123 101.
Níže je otevřená diskuse na téma elektronického nakupování. Je přístupná pouze verifikovaným živnostníkům.
Pokud chcete nominovat svůj oblíbený e-shop do našeho zorného pole, můžete tak učinit právě v níže otevřeném tématu pro živnostníky!
 
 

 

 
 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 2)
TEXT Z OBLASTÍ


Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933