Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: DIAGNOSE system - teplotní diagnostika rozvaděčů (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 25.02.2016
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

DIAGNOSE system - teplotní diagnostika rozvaděčů


DIAGNOSE system - teplotní diagnostika rozvaděčů
Zvýšení teploty v rozvaděči bývá jednou z častých příčin poruch. K přehřívání dochází především na tepelně namáhaných hlavních sběrnicích a jejich spojích a dále v polích s přístroji s velkým ztrátovým výkonem. Změnám teplot uvnitř rozvaděčů během provozu se v praxi nevěnuje příliš velká pozornost a v lepším případě se provádí kontrola spojů při pravidelných revizích.
František Štěpán, ze dne: 25.02.2016



Jednou z možností, jak omezit rizika vzniku lokálního přehřátí a následným poruchám, je termovizní měření, což je standardní servisní činnost, kterou si provozovatel zařízení provádí bud' sám, nebo si ji objednává u specializovaných firem. Výhodou termovizních měření je kompletní obraz o rozložení teplot, nevýhodou je časový odstup mezi jednotlivými měřeními, protože situace se může kdykoli změnit. Zlepšení situace je možné použitím stálého měření teplot ve vytipovaných místech, ale to naráží na komplikace se způsobem snímání teplot částí s různým napětím. Se zcela novým řešením přišla firma Eaton, která představila DIAGNOSE System.


Topologie základní verze pro lokální monitoring

Teploty jednotlivých sběrnic a rovněž i teploty uvnitř jednotlivých skříní rozvaděče jsou snímány pomocí teplotních senzorů. Pro sběrnice je určen speciální typ bezdrátového senzoru, který je napájen pomocí magnetického pole generovaného protékaným proudem v přípojnicích. Pro iniciaci jeho funkce postačí proud kolem 100A. Protože tyto sensory nepotřebují žádný externí zdroj napětí (baterie apod.), nevyžadují ani žádnou údržbu. Pro přenos informací z jednotlivých senzorů se využívá radiofrekvenční bezdrátový systém a všechna data jsou předávána v digitální podobě.


Příklad umístění senzorů na sběrnicích

Vzhledem k poměrně vysokým teplotám sběrnic jsou senzory schopné spolehlivé funkce při teplotách až do 140°C. Podle požadovaného způsobu upevnění je možná montáž pod šroub spoje nebo pomocí jednoduchého připevnění s pomocí pružné příchytky. Důležitou informací je také teplota v rozvaděči, která se měří pomocí teplotních senzorů (PTI 000). Pro jejich napájení se používá vestavěná baterie. Její životnost je asi 5 let.


Zobrazený model rozvaděče s barevným odlišením teplot senzorů

Naměřené hodnoty teplot získané ze senzorů jsou v desetiminutových intervalech odesílány do přijímače, který předává přijatá data do řídicí jednotky. Každý senzor je přitom definován svým identifikačním číslem a tím je zajištěna naprosto přesná lokalizace jednotlivých senzorů (identifikační čísla senzorů se zadávají do paměti řídicí jednotky). Pro vizualizaci stavu je možné načíst model měřeného rozvaděče. Pokud se použijí rozvaděče xEnergy (rozvaděčový systém do 5000A), pak se k tomu s výhodou využijí zobrazení importovaná z programu xEnergy Configurator. Změřené teploty z jednotlivých senzorů jsou ukládány do paměti a tím je možné archivovat historii průběhu teplot ve všech měřených bodech. Doba uložené historie je závislá pouze na kapacitě paměťové karty.


Zobrazení průběhu teplot

DIAGNOSE System může být využíván jako samostatné řešení s využitím místního počítače nebo může být propojen se systémem BreakerVisu, příp. připojen přes internetové připojení do nadřazených systémů, např. SCADA.
TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
Eaton Elektrotechnika s.r.o. - Komárovská 2406, Praha 9 - 267 990 411 - ElektrotechnikaCZ@eaton.com

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.