Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Svůj pohled na sousední megaveletrh Light+Building ve Frankfurtu popisuje český elektrikář. Nezůstává pouze u jednoho selfie o své přítomnosti v Německu a prozrazuje proč se vydal tak daleko. Čím ho to obohatilo? Jak se dívá na budoucnost veletržních ...

DEHN + SÖHNE: Ochrana rodinného domu před bleskem a přepětím


Document Actions
DEHN + SÖHNE: Ochrana rodinného domu před bleskem a přepětím
Rodinný dům je nejčastěji zmiňovaný případ objektu, který je potřeba chránit před bleskem a přepětím, je to také nejčastěji se vyskytující stavba. Jak správně realizovat ochranu před bleskem a přepětím od jímače přes zemnící soustavu až po uzemnění? Jak správně udělat vnitřní ochranu před bleskem a přepětím? Více čtěte zde ...
Jan Hájek, ze dne: 28.11.2011

Rodinný dům je nejčastěji zmiňovaný případ objektu, který je potřeba chránit před bleskem a přepětím, je to také nejčastěji se vyskytující stavba.  Mohlo by se tedy zdát, že je vše jednoduché a snadné, tak jak to na první pohled vypadá. Opak je pravdou a na rodinném domě velmi často  nacházíme fatální chyby a nedostatky. Pojďme si tedy nyní ukázat, jak za pomoci výrobků DEHN + SÖHNE ochránit rodinný dům.

Popis rodinného domu
Dům je střední velikosti se zastavěnou plochou lehce pod 100 metrů čtverečních, sedlovou střechou s hřebenem ve výšce 7,5m. Dům není podsklepen, má přízemí
a obytné podkroví, střešní tašky jsou nevodivé, betonové. Na střeše se nachází komín, anténa a zhruba v její polovině oplechovaná střešní okna

Analýza rizika, základ ochrany před bleskem
Analýzu rizika dle ČSN EN 62305-2  jsme vypracovali za pomoci software DEHNsupport. Mezi důležité parametry, které určují bezpečnost obyvatel a majetku v domě, je navržená vnější ochrana odpovídající LPS IV a SPD typ 1 DEHNventil, jehož parametry převyšují požadavky této hladiny ochrany, protože odpovídají hladině LPL I. Díky těmto opatřením, jsou výsledná rizika hluboko pod riziky tolerovatelnými.

Zemnící soustava
Ač se to zdá neuvěřitelné, je třeba i v tomto článku zdůraznit, že nejvýhodnějším řešením je zemnič v základové desce. Stovky kilogramů železa (obr. 1), obklopené kvalitním betonem představují nejrozumnější řešení zemnící soustavy a to tak, že na uložené železné pruty je položen drát a po jednom metru je spojen s armovacím železem svorkou obj. č. 308 035 (obr. 2) , která je na tento účel testována podle ČSN EN 50 164 -1.


 Obr. 1 Využití armovacích želez je nejenom
ekonomické, ale i kvalitní řešení, Autor D. Šalanský


Obr. 2 Svorka pro napojení armovacích prutů

V místech křížení a na připojení vývodů použijeme svorku obj .č.318 219 (obr. 3) Ostatní železa se snažíme v co největším množství přidrátkovat.  Všechny vývody z této desky provedeme z nerezového drátu obj. č. 860 115 napojeného na rastrový pásek svorkou obj. č. 318 219. Přesto, že se jedná o kvalitní drát z V4A nerezové oceli, opatříme jeho přechod z betonu ven ochranou smršťovací izolací. Vývody ze základové desky provedeme v každém rohu objektu, v místě okapů, v místě hlavního rozváděče, v místě plynového kotle a zásobníku na teplou vodu, v místě umístění krbové vložky, ale i na té straně domu, kde bude garáž, terasa, bazén nebo jiné zařízení či pomocný objekt.


Obr. 3 Křížová svorka nerez

Jímací soustava a svody - výpočet dostatečné vzdálenosti
Na střeše objektu se nám vyskytuje pouze ocelový komín končící dole v krbové vložce a anténní stožárek, oplechování je na štítě, který je odsazen od domu o cca 1m. Jako prioritní ochranu s ohledem na skladbu domu jsme již v analýze rizika zvolili izolovaný hromosvod. Pro výpočty jsme použili nástavbu software DEHNsupport – DEHN Distance Tool, který počítá přesné dostatečné vzdálenosti. Volili jsme dvě varianty, se dvěma svody (obr. 4) a se čtyřmi svody.


    Obr. 4 Dostatečná vzdálenost v pevném materiálu, 2 svody

 
   Obr. 5 Dostatečná vzdálenost v pevném materiálu, 2 svody a 2 po okapu


Jako výhodnější, vzhledem k okapům z vodivého materiálu a oplechování štítů nám vyšla varianta se čtyřmi svody (obr. 5), při této variantě dojde pouze k minimálnímu omezení použití vodivých konstrukcí a elektrických rozvodů v prostoru podkroví. Abychom nemuseli připojovat kovovou vložku komínu, nebo jeho  oplechování stejně jako oplechování  střešních oken, osadíme na  izolační vzpěru obj.č.106 246 (její potřebnou délku ukazuje obr. 6), která má zkouškami ověřenou izolační schopnost km = 0,7 (obr. 7), trubkovou jímací tyč  2,5m obj.č.103 430 z AlMgSi, kterou chytneme dole do úchytu pod tašky obj.č.223 005 (obr. 8).


Obr. 6 Potřebná délka vzpěry při km = 0,7


Obr. 7 Jímací tyč opřená distanční vzpěrou
o komín, autor D.Šalanský


Obr. 8 Úchyt na jímací tyč


Hřebenové vedení z kvalitního DEHNalu drátu je uchycené  za pomoci pružinového hřebenáče obj. č. 204 249 (obr. 9) a u každého štítu je rozvětveno a taženo po střeše dolů, za pomoci podpěr pod tašky obj.č. 204 924 (obr. 10), oplechování je přichyceno k jímací soustavě nahoře a dole je spojeno s okapem.


Obr. 9  Hřebenová podpěra


Obr. 10 Podpěry vedení pod tašky

 

Zde provedeme napojení na okapové žlaby svorkou obj. č. 339 051, která nám v případě   potřeby napojení umožní spojení dvou vodičů.  Na dvou protilehlých rozích realizujeme klasické svody, které upevníme za pomoci kotev obj. č. 200 601 do zateplené fasády, jako podpěru do stěny použijeme nerezový DEHNhold obj. č. 274 160 s podložkou, která díky měkčenému lemu vyrovná nerovnosti omítky.  Nejlépe ve výšce cca 1,5m provedeme spojení zkušební svorkou na zaváděcí tyč spojenou s vývodem ze zemnící soustavy (obr. 13).


Obr. 11 Instalace podpěr


Obr. 12 DEHNhold

V protilehlých rozích, svody provedeme buď pouze okapovou rourou, nebo pokud by byly spoje pouze napasované potáhneme drát po rouře a  jeho uchycení provedeme podpěrou ve formě pásku obj. č. 200 089. Dole, před ukončením, provedeme přechod přes zkušební svorku opět na zaváděcí tyč (obr. 14).


Obr. 13 Zaváděcí tyč, Autor D.Šalanský


Obr. 14
 Zaváděcí tyč u okapu

Shrnutí vnější ochrany před bleskem
Jak můžeme vidět na přiloženém obrázku (obr. 5), vypočtená dostatečná vzdálenost je díky čtyřem svodům velmi příznivá a tak  kromě distančních vzpěr obsahuje vnější ochrana pouze klasické komponenty.  Pokud bychom na tomto objektu chtěli realizovat pouze dva svody třeba i z důvodu použití plastových okapů, dostatečná vzdálenost v hřebeni střechy by již komplikovala obyvatelnost podkroví, protože na tuto vzdálenost bychom se k prvkům jímací soustavy nemohli přiblížit nejenom s vodiči vnitřní instalace, ale i s nosnými profily sádrokartonu (obr. 4).

Počátek vnitřní ochrany
Všechny vstupující inženýrské sítě je třeba ochránit svodiči bleskových proudů, dům je napojen na distribuční soustavu a tak volíme do hlavního rozváděče nekompromisní svodič DEHNventil TNC (obr. 15), který instalujeme před rozdělením na TN-C-S. Zde je nutné zdůraznit LPL I, které DEHNventil parametry odpovídá, vzhledem k tomu, že s tímto parametrem je podstatným způsobem operováno v analýze rizika dle ČSN EN 62305-2 a je to jeden z faktorů, které výrazným způsobem ovlivní zbytkové riziko pro objekt. Stejně ovšem je třeba postupovat pro každé z přivedených vedení, tedy i telefonu. Na tento přívod instalujeme BLITZDUCTOR® XT BD 180 (obr. 16).


Obr.15 DEHNventil TNC


Obr.16 BLITZDUCTOR BD 180

Vzhledem k tomu, že se v domku již nevyskytují jiné podružné rozváděče, dalšími svodiči které instalujeme jsou SPD typ 3 a to co nejblíže chráněnému zařízení. Pro zásuvku napájející topnou jednotku volíme DEHNflex M obj.č. 924 396, protože zde již ani při změnách využívání domu nebude potřeba přepěťovou ochranu přemísťovat. Pro ochranu počítače, respektive počítačového pracoviště volíme raději zásuvkový adaptér s integrovanou ochranou pro napájení počítače s ochranou sítě RJ45 DEHN Protector LAN 100 (obr. 17) .


Obr.17
DEHN Protector LAN 100

Antény na střeše
Koaxiální vodiče, které nám ze střechy sestupují do multiswitche ochráníme za pomoci DEHNgate FF TV a nezapomeneme ochránit svodičem přepětí typ 3 DEHNflex i zásuvku která ho napájí. Toto řešení platí, jak jsme si už řekli výše, pouze při variantě s izolovaným hromosvodem, kdy nám do objektu nepůjde po koaxiálních vodičích bleskový proud (obr. 18).


Obr. 18 Ochrana antény na domě


Obdobným způsobem postupujeme u antény sloužící pro bezdrátové připojení k internetu, kdy hned pod střechou instalujeme svodič DEHNpatch, který umožňuje PoE zařízení (obr. 19).


Obr. 19 DEHNpatch

Shrnutí
Jak jsme si popsali v tomto článku, je ochrana před bleskem a přepětím pro rodinný dům velmi lehce realizovatelná jako celek s využitím široké produktové řady DEHN + SÖHNE.  Ve své podstatě je ochrana velmi jednoduchá, ale díky tomu, že se skládá z jednotlivých kroků, kterých je celá řada i v případě takovéhoto malého domku, je třeba při návrhu postupovat co možná nejpečlivěji. Společnost DEHN + SÖHNE si je toho vědoma a tak je vždy připravena pomoci se správnou instalací svých výrobků.

 

Tento článek je ukázkou ze sborníku L.P.Elektro č. 49

 

POKUD PRACUJETE V OBORU
máte možnost si zažádat o katalog
NÍŽE UVEDENÝM FORMULÁŘEM!

 

 

 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 5)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

DEHN s.r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933