Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

DEHN: Na Elosyse 2009 největší zájem chránit fotovoltaiku


Document Actions
DEHN: Na Elosyse 2009 největší zájem chránit fotovoltaiku
Na veletrhu ELOSYS 2009 byl na stánku DEHN+SÖHNE největší zájem o informace a produkty, které slouží k ochraně fotovoltaiky. Proč tomu tak je a kam za informacemi o této problematice ...
Tým portálu Elektrika, ze dne: 18.11.2009
reklama



V posledních letech velmi narostl počet instalovaných fotovoltaických zařízení. Bohužel stejně tak narostl i počet neodborně provedených instalací, kdy se zanedbává jejich ochrana. Potom už je jen otázkou náhody, kdy dojde k nějakým škodám či neštěstí. Nicméně takové pochybení je problém, který lze i dodatečně napravit zodpovědným přístupem a s pomocí kvalifikovaných odborníků.
 


Schéma ochrany před přepětím pro fotovoltaické zdroje
a) síť TN, b) síť TT

Společnost DEHN+SÖHNE známe jako vlajkovou loď v oblasti prvotřídních přepětových a hromosvodních ochran. Již několik let pracuje na koncepcích zajištění spolehlivých ochran pro fotovoltaické systémy. Nabízí komplexní řešení zajištění problematiky, od bezplatných školení a konzultací, přes inženýrskou podporu při návrhu řešení až po realizaci zkušebních postupů ve vlastních laboratořích, kde je možno simulovat bleskový proud včetně indukovaných přepětí, což umožňuje optimalizovat specifická řešení ochran pro fotovoltaické systémy.


DEHNguard PV 500 SCP
Jednopólový svodič pro fotovoltaická zařízení

Na závěr příklad správné realizace ochrany fotovoltaických panelů v bodech:

  • panely se skryjí do ochranného prostoru hromosvodní soustavy
  • dodrží se bezpečné vzdálenosti od hromosvodných částí
  • instalujeme přepěťovou ochranu (viz. ilustrační schéma)
  • instalujeme ekvipotenciální přípojnice, které zároveň poslouží jako ochranné pospojování

(Pokud je zařízení spojeno s distribuční sítí nn, je nutné upravit potenciálové vyrovnání i uzemnění.)


DEHNlimit PV 1000
Kombinovaný svodič pro fotovoltaická zařízení

Pokud vás problematika zaujala, máte možnost zažádat si o více informací či době konání školení, níže uvedeným formulářem!

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
DEHN s.r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
... české zastoupení firmy DEHN + SÖHNE každé dva roky vždy k příležitosti veletrhu Amper vydává zkrácený český katalog svých výrobků. Opravdovou lahůdkou je druhá kapitola tentokrát žlutá, tedy Yelow/Line ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Jak má vypadat správně provedený skrytý svod podle ČSN 34 1390- Předpisy pro ochranu před bleskem? Mohlo by se zdát, že správné provedení jímací soustavy a svodů podle dnes již neplatné normy je mrtvé téma, ale hromosvody provedené podle této normy z roku 1969 nás ještě mnoho let budou doprovázet a bude docházet k jejich opravám a opakovaným revizím podle ČSN 33 1500.
Pokud se chceme svou argumentací stavět na uvádění rozdílu, musíme se podívat na oba póly. V tomto případě na § 47 vyhlášky 137/1998 Sb., jehož obsah je v nové vyhlášce 268/2009 Sb. nahrazen § 36. Jaký je tedy rozdíl mezi zmíněnými paragrafy?
Olovo je v současnosti považováno za nebezpečnou závadnou látku. V minulosti se ale využívalo pro vytvoření vodivého spoje mezi součástmi hromosvodu. Čím tedy můžeme v dnešní době nahradit olovo? Více zde ...
Spojovací prvky elektroinstalací jsou nedílnou částí každého projektu. OBO Bettermann má ve své nabídce položky, které jsou velmi oblíbené pro svou snadnou použitelnost, dostupnost v lokálních velkoobchodech a také díky dobré propagaci ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933