Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

DEHN: Tipy, triky (3.) - Svodiče u vzdáleného elektroměrového sloupku


Document Actions
DEHN: Tipy, triky (3.) - Svodiče u vzdáleného elektroměrového sloupku
Jsou dvě možnosti – za prvé v místě vstupu kabelu do objektu tento přerušit a vyvést odbočku do rozváděče se svodičem (nejlépe opět na obvodovou zeď) nebo použít stínění přívodního kabelu a svodič instalovat do normálního rozváděče. Obě řešení jsou bohužel z technického hlediska dosti nepříjemná.
Dalibor Šalanský, Jan Hájek, ze dne: 28.03.2006
reklama

3) Instalace svodiče bleskových proudů v ,,domečku,,, který je vzdálen více než 2m od objektu.
Často se setkáváme s dotazy, může-li být svodič bleskových proudů instalován v elektroměrovém domečku na hranici pozemku. Tyto rozváděče bývají vzdáleny od samotného objektu třeba i několik desítek metrů. Svodič bleskových proudů instalovaný v tomto rozváděči však bude chránit pouze tento rozváděč, se zvyšující se vzdáleností klesá i účinnost ochrany. V případě přímého a blízkého úderu blesku by se totiž zemní potenciál v místě elektroměru a v rodinném domku mohl lišit o jednotky až desítky kilovoltů (uvažujeme přímý úder blesku do rodinného domku).

Kde tedy instalovat svodič bleskových proudů?
Jsou dvě možnosti – za prvé v místě vstupu kabelu do objektu tento přerušit a vyvést odbočku do rozváděče se svodičem (nejlépe opět na obvodovou zeď) nebo použít stínění přívodního kabelu a svodič instalovat do normálního rozváděče. Obě řešení jsou bohužel z technického hlediska dosti nepříjemná. V případě novostavby to ale nemusí být velký problém. V tomto případě ale nesmíme zapomenout na „spínanou nulu“ od HDO. Z hlediska ochrany před bleskem je to pro nás nechráněné vedení vstupující do objektu. Pro ovládání stykače se ovšem ve většině případů používá vodič minimálního průřezu, který není schopen vést „plný“ bleskový proud. Postačí proto do bytového rozváděče instalovat před cívku stykače svodič přepětí.


Kliknout pro detail!

Tip třetí -
vzdálenost přívodního vedení od elektroměru je velká (například pro základnovou stanici umístěnou na kopci) a tento vodič je ve Vašem majetku. Pro ochranu izolace přívodního kabelu umístíte za elektroměr v „domečku“ svodič bleskových proudů (např. DEHNbloc H), nicméně to Vás nezbaví nutnosti umístit svodič bleskových proudů na vstup vedení do objektu.

Trik třetí -
přes výše uvedené opatření však není přívodní kabel spolehlivě chráněn (při délce vedení nad stovky metrů). Na této trase může dojít k velmi blízkému úderu blesku vzhledem k vedení (např. do stromu, stožáru, konstrukce) a část bleskového proudu může prorazit izolaci a vniknout do kabelu. Ovšem položíme-li nad kabel jeden až dva zemnicí pásky (např. FeZn 30x4), „nabídneme“ tím bleskovému proudu lepší vodič než izolovaný kabel. Ušetří se za opravu, cena pásku je zcela zanedbatelná i vůči ceně vlastního výkopu v případě opravy.

Tento článek berte pouze jako informativní řešení některých problémů. Každá aplikace je jiná a při jejím řešení Vám rádi pomůžeme.
Doporučujeme zažádat si níže uvedeným formulářem pro aktuální katalog DEHN a SOEHNE.

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

DEHN s.r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Umíte odpovědět? Vysvětlete, proč musíme elektrické stroje chladit a co by se stalo, kdybychom je nechladili. Popište rozdíly mezi chlazením vzduchem a chlazením kapalinou. Vysvětlete, jak teplo putuje elektrickým strojem a jak nám tepelný okruh pomáhá toto teplo správně odvést. Co přesně znamená ventilace v kontextu elektrických strojů? Jaký je rozdíl mezi ...
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
Rakouská pobočka OBO BETTERMANN začíná stavět další objekt! S heslem "Růst potřebuje prostor" startuje výstavba nového kancelářského, logistického a školicího centra v Gramatneusiedlu. Tam vzniká budoucí zázemí OBO Austria. Do konce roku bude nová budova OBO přístřeším pro zhruba třicet pracovníků značky. Do budoucna značka OBO zpevní svou dosavadní síť. A jaké je ohlédnutí za českou pobočkou? V květnu 2019 společnost OBO BETTERMANN oslavila na pražském ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
... české zastoupení firmy DEHN + SÖHNE každé dva roky vždy k příležitosti veletrhu Amper vydává zkrácený český katalog svých výrobků. Opravdovou lahůdkou je druhá kapitola tentokrát žlutá, tedy Yelow/Line ...
V současné době platí povinnost nechat certifikovat každý rozvaděč, ať už se jedná o malou rozvodnici s jedním modulem nebo velký průmyslový rozvaděč. Neustálým bodem diskuzí mezi odbornou veřejností je pak spor o této povinnosti u malých domovních rozvaděčů, které se prakticky skládají z již certifikovaných komponentů. Přeptali jsme se tedy přímo konkrétních řemeslníků, jaký je jejich názor ...
Jak má vypadat správně provedený skrytý svod podle ČSN 34 1390- Předpisy pro ochranu před bleskem? Mohlo by se zdát, že správné provedení jímací soustavy a svodů podle dnes již neplatné normy je mrtvé téma, ale hromosvody provedené podle této normy z roku 1969 nás ještě mnoho let budou doprovázet a bude docházet k jejich opravám a opakovaným revizím podle ČSN 33 1500.
Pokud se chceme svou argumentací stavět na uvádění rozdílu, musíme se podívat na oba póly. V tomto případě na § 47 vyhlášky 137/1998 Sb., jehož obsah je v nové vyhlášce 268/2009 Sb. nahrazen § 36. Jaký je tedy rozdíl mezi zmíněnými paragrafy?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933