Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Svůj pohled na sousední megaveletrh Light+Building ve Frankfurtu popisuje český elektrikář. Nezůstává pouze u jednoho selfie o své přítomnosti v Německu a prozrazuje proč se vydal tak daleko. Čím ho to obohatilo? Jak se dívá na budoucnost veletržních ...
  • Pokud chceme studovat různé aspekty elektrických jevů, včetně teploty výbojů blesku, vlivu ionizace vzduchu a negativních účinků elektrického oblouku, pak se nabízí studium na VUT, ČVUT ... mnoho příležitostí k experimentům s různými kombinacemi ...

Analogové měřicí přístroje


Document Actions
Analogové měřicí přístroje
Víte čeho využívají analogové měřicí přístroje ke stanovení velikosti elektrického proudu či napětí? Výchylku analogového přístroje převádí na číselnou hodnotu sám pozorovatel, nikoliv přístroj, jak je tomu u digitálních měřicích přístrojů. Co je to výchylka přístroje?
Přednášející, ze dne: 16.12.2005
reklama

Princip funkce
Analogové měřicí přístroje s elektromechanickým ústrojím jsou zařízení, která využívají magnetických, tepelných a dynamických účinků elektrického proudu případně silového působení elektrostatického pole ke stanovení velikosti některé elektrické veličiny (např. elektrického proudu či napětí). Jejich hlavní částí je elektromechanické měřicí ústrojí, které převádí příslušnou elektrickou veličinu na výchylku ukazatele. Výchylka přístroje je analogovým údajem měřené veličiny, mění se spojitě a může dosáhnout nekonečného počtu hodnot. Výchylku analogového přístroje převádí na číselnou hodnotu sám pozorovatel, nikoliv přístroj, jak je tomu u digitálních měřicích přístrojů.

Základem analogových přístrojů je měřicí ústrojí, které se skládá z pevné a pohyblivé části, ukazatele a číselníku. Pohyblivá část měřicího ústrojí je obvykle otočná, ukazatel (většinou ručka) je s ní pevně spojen. Na pohyblivou část měřicího ústrojí působí síly vyvolané přítomností měřené veličiny a vytváří v ní pohybový moment ústrojí Mp. Velikost tohoto momentu je úměrná velikosti měřené veličiny. Aby došlo k ustálení ručky na určité výchylce, musí na otočné ústrojí působit ještě druhý, tzv. direktivní (řídicí) moment Md. Velikost tohoto momentu je přímo úměrná výchylce přístroje a působí proti momentu pohybovému. Průběh pohybového a direktivního momentu je na obrázku. V okamžiku rovnosti velikostí obou momentů se ručka měřicího přístroje ustálí. Pro ustálenou výchylku tedy platí.

Mp+Md=0

Direktivní moment se vytváří zkrucováním spirálových pružin nebo tenkých pásků, na nichž je otočné ústrojí zavěšeno.



Síly působící při výchylce přístroje.

Graf průběhu pohybového a direktivního momentu.

TIP: literatura na téma "měření" zde!

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT


FIREMNÍ TIPY
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933