Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Poselství laickým provozovatelům elektroinstalací! Elektrické zásuvky mohou vypadat bezproblémově, ale jejich oprava má svá pravidla. V českém právním systému platí zákon č. 250/2021 Sb., který vymezuje pravidla pro práci s technickými zařízeními ...
  • Koho kdy samotného napadlo jaké preventivní opatření by elektromontéři a elektroúdržbáři měli provádět, aby předešli úrazům při používání ručního nářadí? Asi nikdy a nikoho, tedy vyjma bezpečáka. Ten naopak přesně ví, jaké příčiny nejčastěji vedou k ...

ABB EPJ: Systémové elektrické instalace EIB/KNX (3/1)


Document Actions
ABB EPJ: Systémové elektrické instalace EIB/KNX (3/1)
Co je úkolem sběrnicové spojky? Jakým způsobem jsou připojeny komponenty k instalační sběrnici? Na čem závisí uspořádání sběrnicové spojky?
Josef Kunc, ze dne: 3.02.2006

Připojení decentralizovaných prvků ke sběrnici
Jak již bylo uvedeno, komunikace mezi jednotlivými systémovými prvky probíhá adresně a nezávisle na silovém propojení jednotlivých přístrojů po sběrnici vytvořené předepsaným sdělovacím kabelem. K instalační sběrnici jsou snímače, akční členy a další komponenty připojeny bez ohledu na nějaké pořadí či příslušnost k určitým silovým obvodům. Po těchže dvou žilách sběrnice, formou telegramů, jsou předávány veškeré příkazy a hlášení a současně jsou napájeny vstupní elektronické obvody těchto přístrojů – tzv. sběrnicové spojky (BCU – bus coupler unit). Sběrnice je polarizovaná, proto při jejím vedení mezi jednotlivými přístroji musí být vždy dodržena správná polarita. Mezi sběrnicovou spojkou a aplikačním modulem je aplikační rozhraní u některých přístrojů tvořené desetipólovým konektorem, u jiných pouze propojením na plošném spoji – viz obr. 1.


Klik pro větší náhled
Obr. 1: Připojení přístroje EIB/KNX ke sběrnici

Úkolem sběrnicové spojky je stále odposlouchávat provoz na sběrnici, zprostředkovávat oboustrannou komunikaci, tedy příjem i odesílání telegramů týkajících se činnosti tzv. aplikačního modulu, s nímž je tato spojka svázána.
Aby mohla plnit všechny požadované úkoly, sběrnicová spojka je kromě vstupních a výstupních obvodů vybavena řídicím mikroprocesorem s pamětmi (např. EPROM, RAM, ROM), v nichž jsou uloženy všechny potřebné informace o způsobech činnosti k ní připojeného aplikačního modulu, o nastavených parametrech aplikačního modulu, o skupinových adresách, k nimž se vztahuje příjem nebo odesílání telegramů. Je v ní také uložena fyzická adresa přístroje.

Součástí každé sběrnicové spojky je také programovací LED a programovací tlačítko. Pro naprogramování fyzické adresy po sběrnici je nutné krátce stisknout programovací tlačítko, přičemž se rozsvítí programovací LED. Po uložení této adresy do paměti sběrnicové spojky LED automaticky zhasne. Stiskem tlačítka a následným rozsvícením diody se také snadno prověří správná polarita připojení sběrnice. Pro identifikaci přístroje s již naprogramovanou fyzickou adresou slouží příkaz odeslaný z PC po sběrnici, po němž se dioda rozsvítí nebo opakovaně bliká. V normálním provozním stavu systémové instalace jsou všechny programovací diody vypnuté.

Konstrukční uspořádání sběrnicové spojky závisí na účelu přístroje (tedy aplikačního modulu), s nímž v instalaci spolupracuje. Spojka je v mnoha případech samostatným konstrukčním celkem – je vytvořena jako díl pro montáž do zapuštěných elektroinstalačních krabic, k němuž se konektorem (aplikačním rozhraním) připojují aplikační moduly (viz příklad na obr. 2).


Klik pro větší náhled.
Obr.2: Sběrnicová spojka pro zapuštěnou montáž, se dvěma aplikačními moduly

Podobný vzhled, jaký má sběrnicová spojka na obr. 2 mohou mít i kombinované přístroje EIB/KNX. Takovýto složitější přístroj slouží nejen pro připojení aplikačních modulů prostřednictvím konektoru, ale současně má integrován další aplikační modul, jímž může být např. spínací nebo stmívací akční člen.

Aplikační moduly
Aplikační modul může být zcela nebo jen částečně napájen ze sběrnicové spojky, bez ohledu na konstrukční řešení. Závisí to na účelu daného přístroje. Aplikační moduly pro konektorové připojení ke sběrnicové spojce nejsou vybaveny možností přídavného napájení. Avšak přístroje tvořící společný konstrukční celek aplikačního modulu se sběrnicovou spojkou, často musí být vybaveny možností přídavného silového napájení.
Bez přídavného napájení to budou především prvky nahrazující běžné domovní elektroinstalační přístroje v široké škále designů – viz příklady na obr. 3. jsou to nejčastěji tlačítkové snímače jednonásobné i vícenásobné, termostaty, snímače pohybu nebo přítomnosti, malé displeje, infračervená rozhraní pro dálkové ovládání, případně různé kombinace takovýchto snímačů.




Obr. 3: Příklady apikačních modulů snímačů EIB/KNX v designech domovních elektroinstalačních přístrojů

Mohou to být ale i aplikační moduly některých jiných přístrojů, jako jsou logické členy, liniové spojky, tlačítková rozhraní apod.
Přídavné napájení vyžadují aplikační moduly spínacích, stmívacích, žaluziových i analogových akčních členů, některých komunikačních rozhraní, ale i analogových a binárních vstupů.

pokračování ...

O další bezplatné informace si můžete zažádat níže uvedeným formulářem!

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

ABB s.r.o., Elektro-Praga Jablonec
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933