Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Zkoušečky (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 17.07.2003
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Zkoušečky


Zkoušečky
Jaký je rozdíl mezi fázovkou a vadaskou? Která je pro nezkušeného smrtelníka bezpečnější? Čím měřit napětí? Není lepší nechat tato rozhodnutí na odborníky?
Igor Nováček, ze dne: 17.07.2003

Náš redakční názor je takový, že každý má dělat to, co umí. Proto také nepovažujeme za správné, když se laik "rýpe" v elektroinstalaci. Zvláště dnes, kdy je rozvod často složitější. Přes to všechno se může stát, že budete potřebovat zjistit, zda je napětí na svorkách, resp. zda je zařízení pod napětím, či nikoliv.
Informativní zkoušečku, která je také považována za tu nejjednodušší a pro laika nejbezpečnější.

Stará Vadaska

Bývá v různých provedeních, buď tvaru tužky nebo šroubováku. V nitru této zkoušečky nalezneme doutnavku a odpůrkem. Pokud se takovou doutnavkou dotknete vodiče pod fázovým napětím a současně se dotýkáte druhého bezpečného konce, protéká doutnavkou malý bezpečný proud. Ten stačí k rozsvícení doutnavky a pro lidský organismus je bezpečný. Ovšem tato zkoušečka, nebo také jinak fázovka, je považována za orientační měřidlo. Ne vždy totiž může fázovka spolehlivě ukazovat přítomné napětí.

Fázovka

Profesionálové používají jiné měřící přístroje. Určitě tyto typy znáte pod názvem "Vadaska". Dnes již jsou daleko vybavenější měřidla, než byla Vadaska.

Nové měřidlo nahrazujíci Vadasku

Také v ní byla implementována fázovka, navíc však disponovala malým elektromagnetickým spotřebičem, který přitahoval po přiložení obou konců vadasky na napětí, jeho přítomnost. Tento přístroj je spolehlivější, také jej používají profesionální elektrikáři. Ovšem neznalému může být velmi nebezpečná, protože při špatném použití, resp. při doteku jednoho z konců vadasky, můžete utrpět úraz elektrickým proudem!

Také existují bezdotykové zkoušečky, kterými zpravidla vyhledáváme vedení pod omítkou.

Bezkontaktní měřidlo

Tyto jsou vhodné na vyhledání trasy vedení, které je skryté pod omítkou. Nikoliv bezpečnému ověření zda je zařízení bez napětí!

Správné měření napětí

S jistotou tvrdit, že na konkrétním vodiči opravdu není napětí můžeme se spolehlivým přístrojem a správnou metodou metodou měření. Proto!

 Pokud si nejste měřením jisti, považujte zařízení za nebezpečné a raději přivolejte odborníka!

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.