Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Poselství laickým provozovatelům elektroinstalací! Elektrické zásuvky mohou vypadat bezproblémově, ale jejich oprava má svá pravidla. V českém právním systému platí zákon č. 250/2021 Sb., který vymezuje pravidla pro práci s technickými zařízeními ...
  • Koho kdy samotného napadlo jaké preventivní opatření by elektromontéři a elektroúdržbáři měli provádět, aby předešli úrazům při používání ručního nářadí? Asi nikdy a nikoho, tedy vyjma bezpečáka. Ten naopak přesně ví, jaké příčiny nejčastěji vedou k ...

Principy (37.) Zkuste svoji dovednost


Document Actions
Principy (37.) Zkuste svoji dovednost
Elektrický zvonek je velmi užitečná věc. Pojďme si ho vyrobit a vyzkoušet si na něm svou zručnost, pro budoucího elektrotechnika to bude jistě hračkou.
Margita Boháčová, ze dne: 30.06.2004
reklama

Známe ještě jeden přístroj, jehož součástí je elektromagnet. Denně se s ním všichni shledáváme - elektrický zvonek.
Jako budoucí elektrotechniky nás jistě zajímá, jak elektrický zvonek funguje a z čeho se skládá. Proto si jej pořádně prohlédneme.
Na první pohled tu poznáváme starého známého, elektromagnet.

Jsou to dvě cívečky, navlečené na železném jádře tvaru U. Proti němu je pružně umístěna železná kotvička K. Když zavedeme do zvonku elektrický proud, přitáhne se kotvička k jádru elektromagnetu a palička s ní spojená udeří do zvonku Z. Kdyby tu nebylo jiné zařízení, zůstala by kotvička přitažena a zvonek by se už neozval. Proto je třeba v tomto okamžiku přerušit proud a vrátit tak kotvičku K do původní polohy. To se děje šroubkem Š, který se v klidné poleze kotvičky dotýká pružného plíšku P na kotvičce. Toto spojení je přerušeno, jakmile elektromagnet přitáhne kotvičku. Proud zanikne a s ním zmizí i přitažlivá síla elektromagnetu; kotvička K se silou péra vrátí do původní polohy. Celá tato hra se ustavičně opakuje, zvonek nepřetržitě zvoní. Regulací šroubku Š se dosáhne různé síly a rychlosti zvonění.
Elektrický zvonek je velmi užitečná věc i pro nás. Můžeme ho třeba použít k poplašnému zařízení, které si později popíšeme. Což si jej tedy sami vyrobit? Pravda, je možné jej poměrně levně koupit, ale není užitečnější vyzkoušet si na něm svou zručnost? Pro budoucího elektrotechnika to bude jistě hračkou.
Začneme s výrobou elektromagnetu. Tvoří jej dvě cívečky navlečené na železném jádře, které si zhotovíme ohnutím železné tyčky do tvaru U. Jak si vyrobit kostry cívek už známe. Když jsme je nechali dobře zaschnout, navineme na ně asi po 450 závitech drátu průměru 0,5mm. Izolaci volíme buď smaltovou, nebo opředení hedvábím. Se smaltovou izolací se musí zacházet opatrně. Její vrstva se snadno poškodí, měď vodiče se obnaží a při spojení s vodivou částí přístroje může dojít k poruše. Proto drát se smaltem vedeme v blízkosti kovových částí v izolační trubičce.
Jádro elektromagnetu, různé detaily zvonku a jeho konstrukce jsou zřejmé z obrázků.

Pro budoucího technika není k tomu třeba výkladu. Naopak možná bude nutné, abychom si sami konstrukci přizpůsobili materiálu, který máme pro práci po ruce.
Aby se stykové plošky přerušovacího zařízení (tzv. Wagnerova kladívka) Š-P neupalovaly jiskřením, je dobré přinýtovat na pérko P v místě dotyku kousek niklového nebo stříbrného plíšku a stejným materiálem ukončit šroubek Š. Šroubek Š se točí v matičce, připájené k mosaznému nosníčku. Aby se při pájení závity matičky nezanesly cínem, zašroubujeme do ní před pájením tyčinku z měkkého dřeva. Po vychladnutí pájky dřevo odstraníme.
Připojení zvonku k baterii a zapojení tlačítka je patrné z obrázku.

Je to obvod tak jednoduchý, že nemůže činit nejmenší potíže. Jako tlačítka se dá použít vypínače s okamžitým dotekem, jaký jsme si už dříve vyrobili. Není však nic těžkého navrhnout si jiný druh tlačítka podle potřeby.
Dokončený zvonek vyzkoušíme na rozvaděči. Jistě se hned po zapojení nerozezvučí. Obvykle je příčina u přerušovače. Musí mít dotek v klidové poloze kotvičky K a proud musí být přerušen při pohybu paličky zvonku.

Reloaded Ladislav Smrz 1956

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT


FIREMNÍ TIPY
Umíte odpovědět? Vysvětlete, proč musíme elektrické stroje chladit a co by se stalo, kdybychom je nechladili. Popište rozdíly mezi chlazením vzduchem a chlazením kapalinou. Vysvětlete, jak teplo putuje elektrickým strojem a jak nám tepelný okruh pomáhá toto teplo správně odvést. Co přesně znamená ventilace v kontextu elektrických strojů? Jaký je rozdíl mezi ...
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Potřebujete vyřešit ochranu před bleskem u dřevěného objektu? Nejste si jistí, zda-li se po hořlavém materiálu, jakým bezesporu dřevo je, dají bezpečně táhnout hromosvodní dráty? Jaká nebezpečí hrozí? Více zde ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933