Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Poselství laickým provozovatelům elektroinstalací! Elektrické zásuvky mohou vypadat bezproblémově, ale jejich oprava má svá pravidla. V českém právním systému platí zákon č. 250/2021 Sb., který vymezuje pravidla pro práci s technickými zařízeními ...
  • Koho kdy samotného napadlo jaké preventivní opatření by elektromontéři a elektroúdržbáři měli provádět, aby předešli úrazům při používání ručního nářadí? Asi nikdy a nikoho, tedy vyjma bezpečáka. Ten naopak přesně ví, jaké příčiny nejčastěji vedou k ...

Principy (15.) Stavíme domácí elektrárnu


Document Actions
Principy (15.) Stavíme domácí elektrárnu
Hrátky s elektřinou si může dovolit jen ten, kdo má všechny potřebné bezpečnostní znalosti!  Proto naše pokusy budeme provádět malým, bezpečným napětím...
Margita Boháčová, ze dne: 15.12.2003
reklama

Avšak než začneme doopravdy, musíme si uvědomit velmi důležitou věc. Elektrický proud, tak užitečný a prospěšný, může se lehce stát nebezpečný nejen našim přístrojům, ale i nám. Silný proud při průchodu tělem ohrožuje zdraví a může zavinit i smrt.

K tomu mnohdy stačí proud jedné desetiny ampéru! 

Proto nezapomeňme dodržovat tři základní pravidla: 

  • 1. nakreslit si správné schéma zapojení pro chystaný pokus,
  • 2. kontrolovat skutečné zapojení ještě před připojením zdroje napětí,
  • 3. nikdy nesahat na holé vodiče, na svorky přístrojů a jiné vodivé části, jsou-li pod napětím.

To je tak:
Při svých pokusech budeme samozřejmě pracovat jen s malým stejnosměrným nebo střídavým napětím, která jsou zaručeně neškodná. Ale dodržování uvedených pravidel je dobrý návyk pro pozdější dobu, kdy jako dospělí budeme pracovat s velkými proudy a s napětím ne už tak nevinným!
K pokusům s elektřinou budeme potřebovat spolehlivé zdroje stejnosměrného i střídavého napětí. Stejnosměrné napětí získáme buď z baterie, užívané v kapesní svítilně, z baterie jiných galvanických článků, a nebo z baterie akumulátorů. Není nic těžkého vyrobit si jednoduché galvanické články! 

Galvanický článek tvoří dvě obvykle kovové desky, takzvané elektrody. Jedna z nich je záporná a druhá kladná. A tak má každý článek dva póly, záporný a kladný.

U většiny článků je zápornou elektrodou zinek.
Z pólů článků odebíráme elektrické napětí. Proto je musíme ukončit svorkami nebo k nim připájet silnější měděný drát. Pájená místa musíme předem dobře očistit hrubším smirkovým papírem. Na očištěná místa naneseme trochu redukčního prostředku, například vodného roztoku chloridu zinečnatého. Vyrobíme si jej sami rozpuštěním zinku v kyselině solné. Nezapomeňme přitom, že zde pracujeme s kyselinou, která snadno může poškodit oděv nebo popálit kůži. Pěkná díra v nových kalhotách nebyla by jistě nijak příjemná! Také při práci s kyselinou sírovou je třeba být pozorný! Všem nám je přece známo, že nesmíme při ředění vlévat vodu do kyseliny sírové. Vždy vléváme kyselinu po troškách do vody! 
K zahřátí pájeného místa užíváme měděného pájidla různé velikosti. Pájidlo musí být čisté, nejlépe před ohřátím oškrábané pilníkem. Jeho teplota je dostatečná, když se plamen barví do zelena. Až do červeného žáru se pájidlo nemá nikdy ohřívat.

 

Na ohřáté pájidlo zachytíme trochu pájky a přeneseme ji na pájené místo. Počkáme, až se pájka všude rozteče, a teprve potom pájidlo vzdálíme a pájku necháme ztuhnout. Nato pájené místo důkladně omyjeme vodou, aby se tu později neobjevila oxidace a spoj se nepřerušil. Má-li se pájka na ohřátém pájidle dobře uchytit, je dobré předem otřít jeho špičku o krystal salmiaku.
Pohodlněji a čistěji se pracuje s pájecím drátem nebo pastou, které už obsahují všechno potřebné. Proto postačí nanést na pájené, dobře očištěné místo trochu pasty nebo na pájidle zachytit trochu pájky z pájecího drátu; nemusíme použít jiného redukčního prostředku.
Ke spojování vodičů, elektrod článků a k jiným účelům se hodí různé typy svorek.

V elektrotechnických závodech je jich dostatek na výběr.

Reloaded Ladislav Smrz 1956

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT


FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
Vnější atmosférické vlivy působí na ocel a vytvářejí různě velké riziko koroze. Vhodně zvolená povrchová úprava kabelového systému je účinnou ochranou proti korozní agresivitě. Podle průměrného korozního úbytku tloušťky zinku v daném korozním prostředí je možné vybrat vhodnou povrchovou úpravu. Kopos Kolín nabízí ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Skákání po jedné noze mnohým připadá směšné, ovšem asi bychom rádi skákali jako klokani, pokud by nám to mělo zachránit život. Pokud se strojem dotknete vedení vn, kabina začne hořet, začnete panikařit ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933