Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Domnívat se, že v dnešní době, při stále zvyšujícím se počtu technologií, by mohla původní elektroinstalace setrvat v podobě, kterou navrhl někdo v minulosti je utopie! Stačí změna uživatele prostoru a vznikají zcela jiné potřeby. Ano, drobnosti ...
  • Něco málo z mé praxe. O elektroinstalačních pancéřových trubkách jsem se toho na střední škole moc nedozvěděl. Občas nějaká zmínka nebo vylistováno v technickém katalogu. Ony pancéřové trubky už asi nejsou tak frekventované jako kdysi. Za to jako ...

Principy (14.) Zjednodušené výkresy


Document Actions
Principy (14.) Zjednodušené výkresy
Víte jak se tvoří technický výkres? No, je to celkem věda a tak si o tom něco povíme, protože i my budeme vyrábět jednoduché elektrické přístroje.
Margita Boháčová, ze dne: 2.12.2003
reklama

Někdy však přece jen technik kreslí obrázky přístrojů. A to tehdy, když se mají podle výkresů vyrábět. Ampér by jistě nikdo nezhotovil podle pouhého kolečka, do něhož je vepsáno písmeno A. Nebyl by také nic platný sebekrásnější perspektivní obrázek přístroje. Výroba potřebuje přesný technický výkres se všemi potřebnými rozměry. Když jej dostane dílna, musí mechanik podle něho dovést vyrobit jednotlivé součástky a navržený přístroj sestavit. Proto jej kreslíme tak, jak jej vidíme z několika stran.

Zkusme na zkoušku zhotovit technický výkres jednoduché malé kladky. Když si ji položíme před sebe na stůl a podíváme se na ni shora, vidíme kruh a v jeho středu otvor. To bude jeden obraz kladky. Ze strany se jeví jako úzký obdélník, jehož dvě strany jsou šikmo prolomeny dovnitř. To bude druhý obraz. Výkres doplníme příslušnými rozměry. Je zvykem udávat je pouze v milimetrech, aby se předešlo omylům při výrobě. 

Začínáme tím, že si čerchovaně ( _._._._._ ) narýsujeme osy, podle nichž je kreslený předmět symetrický. To, co při pohledu na něj vidíme, kreslíme plnými čarami. Co nevidíme, ale chceme mít na výkresu naznačeno, kreslíme čárkovaně ( - - - - ).
Když chceme, aby některá část předmětu, která je něčím zakryta, stala se viditelnou, pomáháme si řezy. Na našem obrázku si můžeme nakreslit řez kladkou, jaký by vznikl jejím přeříznutím v polovině. Řezné plochy vyčárkujeme, aby bylo na prvý pohled patrno, že je to řez.

.

Směr čárkování je libovolný. Když jsou vedle sebe dvě řezné plochy, vyčárkujeme pro přehlednost každou jiným směrem. Použili bychom toho například na výkresu provrtaného kotoučku, složeného ze dvou samostatných částí.
Někdy však nemusíme kreslit řez celým předmětem. Postačí jej znázornit pouze v místě, kde je toho třeba pro srozumitelnost výkresu. Takový částečný řez ohraničíme dvěma čarami.

 Také my si budeme vyrábět jednoduché elektrické přístroje. Proto jsou zde jejich technické výkresy provedené podle uvedených pravidel a doplněné, kde je třeba, perspektivními obrázky.

Reloaded Ladislav Smrz 1956

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT


FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933