Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Něco málo z mé praxe. O elektroinstalačních pancéřových trubkách jsem se toho na střední škole moc nedozvěděl. Občas nějaká zmínka nebo vylistováno v technickém katalogu. Ony pancéřové trubky už asi nejsou tak frekventované jako kdysi. Za to jako ...

Praktická realizace ochrany objektu před bleskem (1.)


Document Actions
Praktická realizace ochrany objektu před bleskem (1.)
Moderní postupy při řešení ochrany objektů před bleskem. Připravovaná Norma IEC 62 305. Ve svém příspěvku bych vás chtěl seznámit s praktickou realizací ochrany konkrétního objektu před bleskem. Pro ochranu samotnou bylo využito nových poznatků a postupů uvedených v připravované normě IEC 62 305.
Dalibor Šalanský, ze dne: 23.12.2004
reklama

Ve svém příspěvku bych vás chtěl seznámit s praktickou realizací ochrany konkrétního objektu před bleskem. Pro ochranu samotnou bylo využito nových poznatků a postupů uvedených v připravované normě IEC 62 305. Pro začátek několik slov k této normě. V současné době probíhá připomínkování doplňujících článků. Základ normy, který určuje výpočty pro účinnou ochranu, je již pevně stanoven. Tato norma vstoupí v platnost pravděpodobně koncem roku 2005. Oproti naší ČSN 34 1390 předepisuje v některých případech zcela odlišné postupy ochrany objektů před bleskem. Na toto téma pořádá firma DEHN+ SÖHNE v současné době podrobné semináře s názvem „ILPC“ (International Lightning Protection Club). Na českém překladu norem IEC a EN úzce spolupracuje české zastoupení firmy DEHN+SÖHNE. Díky tomu můžete od nás získat nejčerstvější a nejpřesnější informace.
Metoda ochrany objektu spočívá v aplikaci oddálených hromosvodů a následné instalaci svodičů přepětí.

Popis současného stavu:
Administrativní budova o rozměrech přibližně 25x10m. Výška 2NP a plochá střecha. Z této budovy vystupují na obou kratších stranách dosti nešťastně datové, napájecí a sdělovací linky přibližně metr pod úrovní oplechování střechy. Kabelový svazek na pravé straně budovy je zavěšen na ocelovém laně. Toto lano musí být na obou koncích připojeno na potenciálové vyrovnání. Toto opatření přispívá ke zlepšení ochrany před bleskem. Na střeše je navíc umístěna anténa rádiového přenosu dat. Na pravé straně budovy jsou vedení zavěšena v jednom svazku a míří do vedlejšího objektu vzdáleného přibližně 20m. Na tomto objektu je anténa umístěná na třímetrovém stožáru. Celý tento svazek je v zóně bleskové ochrany 0A, je tedy ohrožen přímým úderem blesku. Na levé straně budovy je sice svazek kabelů v zóně bleskové ochrany 0B, takže zde je podstatně snížené riziko přímého úderu, ovšem kabely kříží kovová potrubí a součásti pospojené přímo s hromosvodní soustavou. A proto i tato vedení musíme považovat za ohrožená přímým úderem blesku. Všechny objekty jsou chráněny mřížovou hromosvodní soustavou. Vše je dobře patrno z obrázku 1.


Pro větší obrázek klikni!

Vznikla tedy situace, která je zdánlivě neřešitelná. Za použití klasických přepěťových ochran bychom dokázali ochránit telefonní linky a napájecí vedení. Na obě strany kabelů bychom museli instalovat svodiče bleskových proudů. Ovšem svodiče bleskových proudů pro počítačové sítě (zde konkrétně Ethernet 100 Base T) se prostě nevyrábějí. Jediným řešením je tedy „schovat“ kabelové převěsy do ochranného prostoru hromosvodní soustavy (pravá strana budovy), případně provést její oddálení od vedení (levá strana). Zároveň musíme přihlédnout i k anténám na obou střechách.

Řešení:
Prvním krokem je zařazení celého objektu do třídy ochrany před bleskem. K tomu účelu využijeme vzorců uvedených v připravované normě IEC 62 305, které třídu ochrany stanoví. Výsledek se pohybuje v rozmezí tříd II a III. Všechna následná opatření musí tedy vyhovovat požadavkům kladeným třídou ochrany II. Ty jsou uvedeny v příslušné normě.

Druhým krokem je výpočet dostatečné vzdálenosti S (dále jen S). Rovněž tyto vzorce jsou k dispozici ve výše uvedené normě. S určuje bezpečnou vzdálenost, kde již nehrozí přeskok bleskového výboje ze systému hromosvodní ochrany na jakákoliv vedení, případně kovová zařízení na střeše nebo stěnách budovy. S musíme vypočítat pro anténní stožár na objektu vpravo (výsledek 0,29m), anténu na střeše admin. budovy (výsledek 0,48m), vedení vystupující v levé části budovy (výsledek 0,45m) a plynové potrubí (výsledek 0,11m).

Po předchozích výpočtech můžeme přistoupit k navržení úprav stávajícího hromosvodu. U malé sousední budovy bylo nutné úplně zrušit stávající soustavu a nahradit ji jedním jímačem vysokým 4m. Tento jímač je uzemněn jedním svodem. Na pravé straně administrativní budovy jsme museli vztyčit dva pomocné jímače o výšce cca 1m a napojit na mřížovou soustavu. Tím byl splněn požadavek pro umístění kabelového převěsu do zóny bleskové ochrany 0B. Nyní již pro ochranu vedení nemusíme použít svodiče bleskových proudů, ale postačí svodiče přepětí (které jsou podstatně levnější).

- pokračování

Pokud vás zajímají další možná profesionální řešení, máte možnost si o ně zažádat níže uvedeným formulářem!

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Rakouská pobočka OBO BETTERMANN začíná stavět další objekt! S heslem "Růst potřebuje prostor" startuje výstavba nového kancelářského, logistického a školicího centra v Gramatneusiedlu. Tam vzniká budoucí zázemí OBO Austria. Do konce roku bude nová budova OBO přístřeším pro zhruba třicet pracovníků značky. Do budoucna značka OBO zpevní svou dosavadní síť. A jaké je ohlédnutí za českou pobočkou? V květnu 2019 společnost OBO BETTERMANN oslavila na pražském ...
... české zastoupení firmy DEHN + SÖHNE každé dva roky vždy k příležitosti veletrhu Amper vydává zkrácený český katalog svých výrobků. Opravdovou lahůdkou je druhá kapitola tentokrát žlutá, tedy Yelow/Line ...
Řešíte, jakou ochranu před bleskem zvolit? Co vám říká pojem oddálený hromosvod? Jak konstruovat tuto ochranu v různých podmínkách radí společnost Dehn. Nechybí výtažky z norem, tabulky a konkrétní postupy. Více zde ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Jak má vypadat správně provedený skrytý svod podle ČSN 34 1390- Předpisy pro ochranu před bleskem? Mohlo by se zdát, že správné provedení jímací soustavy a svodů podle dnes již neplatné normy je mrtvé téma, ale hromosvody provedené podle této normy z roku 1969 nás ještě mnoho let budou doprovázet a bude docházet k jejich opravám a opakovaným revizím podle ČSN 33 1500.
Pokud se chceme svou argumentací stavět na uvádění rozdílu, musíme se podívat na oba póly. V tomto případě na § 47 vyhlášky 137/1998 Sb., jehož obsah je v nové vyhlášce 268/2009 Sb. nahrazen § 36. Jaký je tedy rozdíl mezi zmíněnými paragrafy?
Olovo je v současnosti považováno za nebezpečnou závadnou látku. V minulosti se ale využívalo pro vytvoření vodivého spoje mezi součástmi hromosvodu. Čím tedy můžeme v dnešní době nahradit olovo? Více zde ...
Jaká je správná vzdálenost elektrických zařízení od hromosvodu? Jak ji vypočítáme? Seznamte se s krátkým návodem jak správně navrhnout a aplikovat ochranu před bleskem ....
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933