Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

ČEZ versus ceny za elektřinu: Trik nebo férový obchod?


Document Actions
ČEZ versus ceny za elektřinu: Trik nebo férový obchod?
V poslední době je stále častěji slyšet hlasy jak z řad maloodběratelů, tak i velkoodběratelů, kteří kritizují cenovou politiku společnosti ČEZ, respektive "férovost" cen elektřiny. Na situaci reaguje mluvčí Skupiny ČEZ Martin Pavlíček ...
Komerční sdělení, ze dne: 10.03.2009
reklama

V poslední době je stále častěji slyšet hlasy jak z řad maloodběratelů, tak i velkoodběratelů, kteří kritizují cenovou politiku společnosti ČEZ, resp. "férovost" cen elektřiny. V dalším textu uvádíme některé z námitek či obav zákazníků - odběratelů elektřiny (OE) a odpovědi společnosti ČEZ.

OE: Fixace cen je trik, na kterém při poklesu cen v příštím roce vydělá zase jenom ČEZ, a to na úkor sociálně nejslabší vrstvy obyvatel.

ČEZ: "Společnost ČEZ Prodej nakoupí elektřinu pro zákazníky, kteří se rozhodnou pro fixaci již nyní za současnou cenu. Na dalším poklesu cen tedy rozhodně nevydělá. ČEZ Prodej není v postavení, aby mohl spekulovat na trzích. ČEZ Prodej jako největší dodavatel nemůže jít do vysokého rizika (ale na samotných spekulacích na trzích, jsou-li v rámci zákonů, není nic odsouzeníhodného, ale jsou spíše charakteristické pro malé dravé obchodní společnosti). Odpovědnost spotřebitelů za jejich rozhodnutí je podstatou kapitalismu a svobodného trhu, nikoliv nekalý trik společnosti ČEZ. Nyní má každý zákazník tři možnosti:

  • 1) zůstat v současném systému a vyčkat, jak se společnosti ČEZ Prodej podaří nakoupit elektřinu během roku,
  • 2) zafixovat si cenu z roku 2009 i na rok 2010, obává-li se růstu cen,
  • 3) přejít na produkty kvartál a měsíc, které věrně zrcadlí vývoj na burze, očekává-li pokles."

OE: Loňské zdražení elektřiny bylo pro všechny odběratele nevýhodné, neodůvodněné a neadekvátní aktuální situaci na trhu.

ČEZ: "Cena elektřiny podnikatelům od ČEZ vzrostla o 9,4 %. Ceny silové elektřiny se přímo odvozují od burzovních cen. Současný propad cen přišel pro tarifní zákazníky pozdě - ČEZ musel pro ně elektřinu nakoupit nejpozději do konce října minulého roku a tehdy byla cena ještě více než 65 eur (základní dodávka, tzv. base load). Díky tomu, že 80% ceny silové elektřiny vychází z dvouletého produktu, který společnost ČEZ koupila v létě 2007, je nárůst ceny tak malý."

OE: Tento "malý" růst ceny si nepochybně ČEZ bude chtít podržet, i když je logické, že v době ekonomické recese jdou ceny dolů.

ČEZ: "Nikdo nedokáže předpovědět další vývoj ekonomiky, cen paliv nebo elektrické energie.

OE: Je jasné, že elektrická energie je komodita, která není vhodná pro obchodování na burze. Trh s elektřinou ve skutečnosti nefunguje na tržním principu, je to vlastně jen fikce pro nezasvěcené.

ČEZ: "Trh existuje a funguje velmi dobře v rámci celého propojeného regionu zahrnujícího Českou republiku, Slovensko, Rakousko, Německo. Na tomto velkém trhu nemá žádný výrobce ani obchodník sílu jakkoliv manipulovat s cenou. Je to vidět na tom, jak jsou těsně spojeny kurzy na energetické burze v Praze a v Lipsku a jak jsou přímo ovlivňovány cenami uhlí, plynu a povolenek."

OE: Daňoví poplatníci z České republiky investovali 100 mld. Kč do jaderné elektrárny Temelín s příslibem, že elektrická energie bude levnější, ale je tomu přesně naopak.

ČEZ: "Daňoví poplatníci žádné peníze do Temelína neinvestovali, všechny investice hradil ČEZ. Slib levnější energie v jižních Čechách udělali především komunističtí funkcionáři v jiném režimu. ČEZ do výroby elektřiny investuje podstatně více v ČR než v zahraničí. V současné době komplexně rekonstruuje uhelné elektrárny v Tušimicích a Prunéřově, staví novou elektrárnu v Počeradech, připravuje výstavbu větrných elektráren a dalších dvou bloků v Temelíně."

(redakce Elektro a Martin Pavlíček,mluvčí Skupiny ČEZ)

Převzato z časopisu Elektro
 

Více názorů na uvedený text zde ...

 
 

 



FIREMNÍ TIPY
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Je ve všeobecné známosti, že objekty by měly být chráněny hromosvody. Jak ale určit kvalitu systému ochrany před bleskem? Detailnější informace poskytuje ČSN EN 62305-2. Pomůckou pak je free software Milana Kauckého ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933