Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Svůj pohled na sousední megaveletrh Light+Building ve Frankfurtu popisuje český elektrikář. Nezůstává pouze u jednoho selfie o své přítomnosti v Německu a prozrazuje proč se vydal tak daleko. Čím ho to obohatilo? Jak se dívá na budoucnost veletržních ...
  • Pokud chceme studovat různé aspekty elektrických jevů, včetně teploty výbojů blesku, vlivu ionizace vzduchu a negativních účinků elektrického oblouku, pak se nabízí studium na VUT, ČVUT ... mnoho příležitostí k experimentům s různými kombinacemi ...

BONEGA: Předejděte zbytečnému "vypadávání" chráničů!


Document Actions
BONEGA: Předejděte zbytečnému "vypadávání" chráničů!
Také se Vám stává, že pokud je v rozvaděči jeden proudový chránič pro více obvodů, tak často vypíná zbytečně? Proč chrániče zbytečně vypadávají? Je potřeba samostatný chránič a jistič v každém obvodu? Nový 6kA "chráničojistič" BONEGA tento problém řeší, neboť za výhodnou cenu nabízí kombinovaný přístroj v rozměrech klasického jističe. Ovládání středního (pracovního) vodiče "nuláku" probíhá tak, že ...
Igor Nováček, ze dne: 28.06.2012
reklama

 

Také se vám stává, že pokud je v rozvaděči jeden proudový chránič pro více obvodů, tak často vypíná zbytečně?

Proč chrániče zbytečně vypadávají?
Proudový chránič je nastaven tak, aby vypnul při překročení povolené hranice úniku proudu (např. nad 30 mA). Pokud jeden chránič hlídá více obvodů současně, úniky proudů v jednotlivých obvodech se sčítají. Chránič tím pádem při překročení povolené hranice pro jistotu obvody přeruší, protože není schopen detekovat, jestli např. 30 mA uniká v jednom obvodu (v té chvíli je vypnutí z hlediska rizik nutné) a nebo uniká po zcela nepodstatných 5 mA v šesti obvodech (v té chvíli je vypnutí zbytečné). Každé takové nežádoucí vypnutí chrániče může znamenat, že se v celém bytě, kanceláři či dokonce i patře přeruší dodávka elektrické energie s následnými ztrátami a problémy.

Samostatný chránič a jistič v každém obvodu?
Příliš drahé a objemné.
Aby proudový chránič opravdu odpínal obvody jen v opodstatněných případech, je třeba, aby byl každý obvod chráněn jističem i proudových chráničem. Náklady na oba přístroje samostatně jsou však poměrně vysoké a navíc takové řešení zabírá mnoho místa v rozvaděči.

Dvoumodulový chráničojistič?
Také příliš drahé a objemné.
Doposud existovali tyto kombinované přístroje ve dvoumodulovém provedení, tzv. RCBO (kombinovaný přístroj jistič + chránič) někdy nazývané také jako chráničojističe či jističochrániče. Tato dvoumodulová konstrukce je však hlavně vhodná pro průmyslové užití neboť zabírá příliš mnoho místa v rozvaděči a pro bytovou výstavbu je cenově náročná.

Jednomodulový chráničojistič ve velikosti jističe?
Momentálně nejideálnější řešení.

Miniaturní provedení v jednomodulové šířce odpovídající normě EN ČSN 60898 (vhodné pro bytovou výstavbu) však doposud nebylo. Vývojový tým firmy BONEGA to přijal jako velkou výzvu a jako první na světě přináší takovýto plnohodnotný kombinovaný přístroj (chráničojistič) v jednom modulu s 6kA vypínací schopností .

Nový 6kA "chráničojistič" BONEGA tento problém řeší, neboť za výhodnou cenu nabízí kombinovaný přístroj v rozměrech klasického jističe.

Celosvětově patentovaný plnohodnotný 6kA chráničojistič (RCBO) v jednom modulu až do 63A
Narozdíl od dosavadních konkurenčních přístrojů chráničojistič BONEGA PEP-6PJe skutečně dosahuje díky celosvětovým patentům vypínací schopnosti 6kA až do 63A jmenovitého proudu. Chráničová část RCBO BONEGA je elektronické a přístroj odpíná i nulový vodič.

Ovládání středního (pracovního) vodiče "nuláku" probíhá tak, že při zapínání dojde nejprve k sepnutí "N" a pak teprve fáze a při vypínání dochází nejdříve k odpojení fáze a pak teprve "N" . Je to z důvodu vyšší bezpečnosti. "N" obvod tak chrání již od první fáze sepnutí až do skončení vypnutí.

Konkurenční výrobky v těchto rozměrech nedosahují ani normou povinné vypínací schopnosti 4,5kA a za zamlčení této informace (musí být součástí potisku přístroje) dokonce musely být staženy z některých evropských trhů.

Vyšší bezpečnost
Ideálem bezpečnosti je již výše uváděná ochrana každého obvodu pomocí chrániče i jističe zároveň. Vývojem nového RCBO firma BONEGA umožnila zákazníků takový ideál používat. Díky novému chráničojističi BONEGA PEP-6PJ bude možné nahradit chránič i jistič jen jedním přístrojem ve velikosti jističe.

Úspora místa
Nové RCBO BONEGA má rozměry klasického jističe (šířka 17,8mm) a umožňuje tak ušetřit v rozvaděči 2 další moduly na každém obvodu, kde je chránič i jistič zároveň. Chráničojistič BONEGA je možné jednoduše propojit s ostatními přístroji (s hlavním jističem, vypínačem, nadřazeným proudových chráničem atd.) pomocí speciálních lišt (viz montážní návod). Toto řešení je vhodné i pro rekonstrukce, kde již není v rozvaděči místo pro nový proudový chránič. Stačí tedy jen nahradit starý jistič tímto novým kombinovaným přístrojem.


Pohled do rozebrané levé poloviny přístroje.


Pohled do rozebrané pravé poloviny přístroje.

Zachovává praktické přednosti ostatních přístrojů BONEGA

I nové RCBO je v designu řady BONEGA PEP a zachovává tak oblíbené praktické inovace:

  • signalizace poruchy pomocí středové polohy páčky
  • možnost napojení příslušenství jako jsou napěťové či podpěťové spouště, signalizační kontakty
  • optická signalizace stavu kontaktů
  • patentově chráněno
  • barevné páčky podle hodnot jmenovitých proudů
  • propojitelnost s jinými přístroji
  • příznivá základní cena od 475Kč bez DPH a bez smluvních rabatů
  • 3 roky záruka

Sortiment
Po průzkumu trhu uvedla firma BONEGA v první fázi prodeje následující sortiment:

  • B 6A / 30mA
  • B 10A/ 30mA
  • B 13A/ 30mA
  • B 16A/ 30mA
  • C 10A/ 30mA
  • C 13A/ 30mA
  • C 16A/ 30mA

Výrobně je však firma připravena na základě poptávky rozšířit sortiment na hodnoty od 1A do 63A, v charakteristikách B, C, D. Firma BONEGA proto ráda uvítá podněty k rozšíření typů či jiné náměty zde. Další podrobné informace o výrobcích najdete na webu.


 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 9)
TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
Umíte odpovědět? Vysvětlete, proč musíme elektrické stroje chladit a co by se stalo, kdybychom je nechladili. Popište rozdíly mezi chlazením vzduchem a chlazením kapalinou. Vysvětlete, jak teplo putuje elektrickým strojem a jak nám tepelný okruh pomáhá toto teplo správně odvést. Co přesně znamená ventilace v kontextu elektrických strojů? Jaký je rozdíl mezi ...
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Je ve všeobecné známosti, že objekty by měly být chráněny hromosvody. Jak ale určit kvalitu systému ochrany před bleskem? Detailnější informace poskytuje ČSN EN 62305-2. Pomůckou pak je free software Milana Kauckého ...
Proudové chrániče prakticky (archivní premiéra). Sledujte, nebo si jen poslechněte premiéru archivního záznamu přednášky Jana Krejčího z posledních Odborných seminářů OEZ 2019, kdy jsme se měli možnost setkávat osobně. Co v této dobře připravené přednášce zaznělo? Jaké typy proudových chráničů používáme? Jak souvisí nasazení proudových chráničů s ČSN, které vstoupily v platnost v roce 2018. Popis a důvody nasazení více chráničů v rodinném domě a dozvíme se také o ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933