Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Poselství laickým provozovatelům elektroinstalací! Elektrické zásuvky mohou vypadat bezproblémově, ale jejich oprava má svá pravidla. V českém právním systému platí zákon č. 250/2021 Sb., který vymezuje pravidla pro práci s technickými zařízeními ...
  • Koho kdy samotného napadlo jaké preventivní opatření by elektromontéři a elektroúdržbáři měli provádět, aby předešli úrazům při používání ručního nářadí? Asi nikdy a nikoho, tedy vyjma bezpečáka. Ten naopak přesně ví, jaké příčiny nejčastěji vedou k ...

BONEGA: Novinka: Signalizace poruchy pomocí středové polohy páčky nyní i u klasických jističů řady P-E-P


Document Actions
BONEGA: Novinka: Signalizace poruchy pomocí středové polohy páčky nyní i u klasických jističů řady P-E-P
Jednou z mnoha inovací u jističů DPN a dalších nových přístrojů BONEGA byla signalizace poruchy pomocí středové polohy páčky. Nyní firma BONEGA tuto velmi praktickou funkci zavedla do prodeje i u klasických jističů BONEGA P-E-P. Více zde ...
Komerční sdělení, ze dne: 22.12.2010
reklama

 

Jednou z mnoha inovací u jističů DPN a dalších nových přístrojů BONEGA byla signalizace poruchy pomocí středové polohy páčky. Nyní firma BONEGA tuto velmi praktickou funkci zavedla do prodeje i u klasických jističů BONEGA P-E-P. Na první pohled tak lze odlišit vypnutí uživatelem nebo zkratem či přetížením.

Přehrát ukázkové video
(funkce je zde ilustrována na příkladu proudového chrániče a jističe DPN, avšak nyní platí i pro jističe BONEGA P-E-P)

Schéma signalizace poruchy
V případě ručního vypnutí jističe BONEGA P-E-P uživatelem se páčka přesune z nejhornější polohy (3 = ON) do krajní spodní polohy (2=OFF). Opětovné sepnutí je pak přímé z polohy OFF do polohy ON.

Jističe BONEGA nyní umí signalizovat poruchu v obvodu způsobenou zkratem nebo tepelným přetížením. Páčka v takovém případě spadne pouze do středové polohy. Při posunování páčky nahoru neklade žádný odpor a může u neznalých osob vyvolat dojem vadné mechaniky. Nejedná se však o poruchu. Tento stav má za úkol upozornit uživatele, že ochranný systém jističe musel reagovat na vnější událost (zkrat nebo přetížení). V takovém případě je třeba hledat příčinu.

Obnovit činnost jističe lze pak tímto postupem:

  • ovládací páčku je nutné ze středové polohy nejprve přesunout do spodní polohy (na obrázku poloha 2). Při tomto přesunutí se musí překonat drobný odpor, který klade vnitřní mechanika. Dochází doslova k přesmyknutí (cvaknutí) mechanismu. V této spodní poloze je teprve mechanika připravena k opětovnému sepnutí.
  • ze spodní polohy se po té páčka přesune do nejhornější polohy (na obrázku poloha 3). Při tomto pohybu je již kladen obvyklý odpor, který je známý při běžném zapínání přístroje.

Tato funkce je také výhodná pro elektro údržbáře, kteří tak dokáží rychle zjistit, zda k vypnutí došlo svévolně obsluhou (vynucená "přestávka" = předstírání poruchy) nebo skutečnou poruchou.

Tuto signalizaci poruchy nyní mají tyto přístroje BONEGA:

 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 2)
TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933