Elektrika.cz, portál o silnoproudé elektrotechnice, elektroinstalace, vyhlášky, schémata zapojení.

Co vše víme o ...

Je nakupování v e-shopu odlišné způsobům, které známe z dosavadní praxe? ...

Jak se chová ...

Když budete zapínat počítačovou síť, většinou spíná spínání ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
22.01.2018 Ruční požární hlásič OP1 je určený pro montáž do průmyslových a veřejných prostorů. Výrobek je nabízený ve verzích pod omítku a na omítku. Každá verze je nabízena ve dvou typech.. Typ A po rozbití sklíčka spínač hlásiče automaticky spíná. Typ B po rozbití sklíčka je nutno stisknout spínač hlásiče. V každé ...
19.01.2018 TIP na bytelné vidlice a zásuvky IP68. Když se objeví prostředí kde hrozí vlhko, déšť, různé venkovní vlivy nebo dokonce hrozící vandalství. V dostupných provedeních: vidlice, spojka, vestavná zásuvka, nástěnná zásuvka, nástěnná zásuvka šikmá. Vodotěsné provedení, krytí IP68, přírubové, vysoká bezpečnost, mechanický kryt, dětská pojistka. Nebo něco ...
18.01.2018 Multimetry pro vzdělávání i vývojové účely, VC-200. Základní model v kategorii profesionální měřicí techniky. Díky velkému displeji s údaji o zatížení měřicích zdířek je tento model vhodný pro široké profesionální použití do 600V. Stiskem tlačítka můžete krátkodobě snížit vstupní odpor z 10MΩ na 400kΩ, aby se zabránilo chybným ...
17.01.2018 TIP na sieťové, oddeľovacie, bezpečnostné, jednofázové EI transformátory dle EN 61 558. Rozsah vstupného/výstupného napätia do 1000V. Rozsah vstupného/výstupného prúdu do 500A. Frekvencia napájacieho napätia 50/60Hz. Tepelná trieda izolácie T40/B Trieda ochrany I, II. Krytie IP00, IP20, IP23. Certifikát CE, zhoda s normou STN EN ISO 9001:2009. Více na vinuta.eu
16.01.2018 V Prakšicích vzniklo největší bateriové úložiště. Energii, která je v baterii akumulována, lze využít při výpadcích distribuční sítě nebo při zvýšené poptávce po energii. V době, kdy je naopak energie v síti nadbytek, se baterie nabíjí. Výstupní výkon baterie může být maximálně jedna megawatthodina, přičemž tento výkon ...
15.01.2018 TIP na průmyslové, závěsné LED svítidlo VM HL. Těleso svítidla je hliníkový lakovaný odlitek RAL 9006 a vyrábí se jen v závěsném provedení. Optická část je z tvrzeného skla tloušťky 5mm nebo opálového difuzoru PMMA. Ovládací elektronika a LED čipy jsou využity od prověřených a spolehlivých dodavatelů. Více na vmelektro.cz
12.01.2018 První chodecké tlačítko budoucnosti v ČR. Tlačítko u semaforu je určeno jak pro širokou veřejnost, tak pro handicapované lidi, nevidomé, vozíčkáře a seniory. Přístroj je vybaven světelným LED hlášením "Čekej", reproduktorem a mikrofonem, vibračním tlačítkem pro nevidomé, popisem přechodu pro nevidomé nebo bluetooth ...
Vybrané zdarma funkce
Které tři funkce nových videopořadů chcete zdarma?
Celý záznam
Sestřih záznamu
Stopáž záznamu
Audioverze záznamu
Textový přepis záznamu
Souvislosti záznamu
Diskutovat k záznamu
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 772
Bazar
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje

AG# 8.5 Jaroušek přiznal barvu


Document Actions
AG# 8.5 Jaroušek přiznal barvu
V minulém díle se Jirka s Martou konečně oddali milování. I když za dost partyzánských podmínek, ale v luxusu policejního vozu určeném pro sledovací a pátrací akce. Marta upozornila na skutečnost, že autor aplikace Zodiac Miloš Ch je Policií vyšetřován v souvislosti s únikem citlivých dat. Ozval se mu znovu cechmistr Jaroušek. Tentokrát již s prosíkem a příslibem dalších peněz. Dost nečekaně se objevil Petr a s Jirkou se bavil o jeho ženě a budoucnosti. Kupodivu se nezeptal na svou sestru Radku beroutkovou, kterou Petr nechává Jirkou kontrolovat. Jirkovi stále vrtal hlavou ten Jaroušek. I kdyby mu totiž donesl další balík, stále to jeho zakázku nevyřeší ...
Peace and Erupt, ze dne: 9.12.2017
reklama


Jirkova spolupráce s přáteli z diskusí na Elektrice byla opravdu digitálně virtuální. Většinou kompletoval nasbírané hodnoty z prohlídek a měření pro revizní zprávy ostatních. A obsahově sestavené výživné texty odesílal autorům revize, ti je dle potřeby upřesňovali o detailní podrobnosti. Zpravidla šlo o revizáky, velice dobré techniky, ale mizerné češtináře. Nic nového pod sluncem, že technik neumí napsat příběh. Technik napíše stránku technických parametrů. A protože se v žádné ČSN neobjevuje slovo například “nabídka”, existují tací, kteří v “časové nouzi” svou korespondenci opatří “nabýdkou” a v mnohých výběrovkách se tak sami posílají ze hry ven.

Jirka v žádném případě nebyl češtinář, ale s generováním smysluplných textů nikdy problém neměl. Ten týden obdržel neobvykle opačnou potřebu revizního technika z 200km vzdáleného města.


Prohrabal se krabicemi a připravil si své “revizní nádobí”. Podklady pro měření a prohlídku by mohl zvládnout za jedno dopoledne. Ale už byl čas vyrazit na další pokračování toho cechovního science fiction s Jarouškem.

Konečně seděli přímo proti sobě. Asi dvacetisekundové ticho s pohledy tváří v tvář obou přerušilo rozbité nádobí kdesi vzadu v kuchyni. “Blbečku! Volit Babiše to ti jde, ale čumět pod nohy to ses ještě nenaučil!”, řval cizí hlas na někoho mlčícího.


“Přiznám se, že budeme, že budu rád, když nám pomůžete”, zahájil starší, ”přijali jsme tu zakázku v duchu našich přátel, ale trošku se to zvrtlo. No, ehmmm ... prostě je to v prdeli!
“Ano, to jste. Pochopil jsem to prvními součty v dokumentaci. A teď po mne chcete, abych to zařídil. Instalace, programování, oživení, revize, záruky ...”.
Mohl byste být náš kancléř přes systémové instalace! A zdarma! A ....”, zkoušel Jaroušek a nadechnul se k pokračování.
“Pane Jaroušku, zkusím to vysvětlit v klidu. Nesnažte se mne nasrat. Hry s funkcemi si nechte pro vládu nebo Hospodářskou komoru. Buď mi vysvětlíte, v čem spočívá pro mne byznys, nebo kliknutím na mobilu posílám peníze zpět a skončili jsme!”.

Cechmistr hbitě vytáhl černý papírový kufr. Pečlivě odemknul oba zámky a teatrálně vysypal obsah před Jirku. Ten zůstal celý zkoprnělý civět na hromadu různých svazků bankovek.


“To koukáte, co?”
“To tedy koukám. To jste po takových padesátikorunách asi hodně dlouho šetřili, ne?”.
Jaroušek přestal tolik akcelerovat a odpověděl smutně, “nám jde opravdu o všechno”.
“Tak si to ujasníme. Těch sto tisíc na účtu, bych chápal jako svůj čistý zisk za to, že vás z té bryndy dostanu. A dál se budeme řídit tím rozpočtem, co jste garantovali.”
“Ale na ten my právě asi opravdu nemáme. A penále nás zničí”.
“Realizaci zafinancuji sám. Ale jak mi garantujete návratnost?”, pustil se Jirka bez okolků napřímo.
“Jéééžiši! To byste mohl? No, mohl bych vám předat několik našich běžících zakázek”.
“No, to raději néééé! Zůstaneme u korun, ano?
“Pane Chodovský, rozumím, zajistím. Dáme to na papír”. Jaroušek shrábl bankovky zpět do kufru a uctivě se loučil.


 Jirka osiřel, ale vůbec mu to nevadilo. Na chvíli se zahleděl na pěkné tvary o stůl před ním. Vytáhl macbook a objednal si to, co nestihl s Jarouškem. Začal projíždět všechny aktivity svého GTD. Mnoho zadaných položek, které měly souvislost s jeho ženou, postupně přesouval do skupiny MAYBE. Této činnosti říkají zasvěcení pravidelná revize časoprostoru. Někdo ji dělá průběžně i několikrát za den, jiný denně, týdně, měsíčně a jiní třeba vůbec. Jirka patří do té první skupiny. O time management se zajímal již dvacet roků a díky tomu byla jeho pracovní výkonnost na zcela jiném stupni, než výkonnost kolegů na stejné pozici. Jediné co mu nyní nabourávalo ladnost GTD, byla primární motivace. Vše měl založeno na jediném cíli. Zabezpečit rodinu aby nemusela prožít to, co v dětství on sám.

Vibrující hodinky zvěstovaly pečující maminku!

Jirkovi rodiče se před deseti roky odstěhovali na Moravu do domu tatínkovy rodiny. Maminka s železnou pravidelností kontaktovala všechny své příbuzné při každé sváteční příležitosti. Snad také proto měla telefon s obrovskou výdrží akumulátoru a pochopitelně s neomezeným tarifem. Jirkovu situaci nesla jako konec světa. Sama s tatínkem vydržela celou dobu a přes všechno, co na ní páchal za komunikační pokusy. Nelze však tvrdit, že by maminka na něj nezkoušela své triky. Jirka sám často se zájmem pozoroval jejich dohady. Jednoduše by se daly popsat: “jeden o voze, druhý o koze”.

 
Když se později náhodou dozvěděli, že Jirka nebydlí se svou rodinou, první co je napadlo si ho nastěhovat do horního patra. Tuto alternativu však neprosadili, protože Jirka moc dobře věděl, že by to byl jeho existenční konec. Tedy pokud by si nechtěl natáhnout bačkory důchodce a řešit politiku, sousedy, reklamní letáky a podobné vesnické zvyklosti.

Jiříčku, kde budeš na Vánoce? Lukášek se na tebe už těší a holky určitě taky!”, ozvalo se z telefonu.
“Maminko, to víš, že budu doma”, ubezpečoval ji její chlapeček a hlavou mu proběhl celý standardní vánoční scénář. “Na druhý den se u vás objevím”.
“To snad přijedete zase všichni, ne?” spustila překvapeně maminka jako by se nic v Jirkově vztahu nic nestalo.
“Ještě nejsme domluvení. Jsi moc rychlá”, pokoušel se oddálit pro Jirku doposud neznámé podrobnosti.

Teď přemýšlet co s Vánoci, to opravdu nééé. Stačilo to vše kolem něj už nyní. Přiblblé reklamy typu: “udělejte radost, kupte svým blízkým, udělejte je šťastnými, děti vás budou milovat ...” stále dokola v Jirkovi vzbuzovaly agresivitu vůči takovým šikovným marketérům, copywriterům, či marketingovým expertům. A teď ještě maminka a její představa vánočních tradic.
“Možná bych mohl odjet na Vánoce do země, kde Vánoce neznají”, napadlo ho, “ale Vánoce se slaví všude. I v kriminále”. Vnitřně cítil, že si svými skutky pro blaho druhých právem zaslouží být odloučen od radovánek tohoto typu.Zbývalo pár desítek minut k setkání se svou ženou. Přemýšlel nad tím, co ho s ní čeká za dialog. “Co je mým cílem při tomto setkání? Nechci se přece hádat. Nechci. Jsem v pohodě? Jsem. Chci po ní něco? Nechci.


“Co na Vánoce? Dárky kupovat nemusíš, už jsem je zajistila. Stejně ses nikdy nezajímal.”
Měla hlubokou pravdu. Nezajímal. Stresoval se tím, kde na všechno vzít.
“Co se pořád tváříš jako ublíženej chudinka? Je na tebe hrozný pohled”, sdělila svou pověstnou úpřímností.
Jirka se otočil do zrcadla na vedlejší stěně, aby zafixoval svůj výraz tváře. S hrůzou zjistil, že se právě takto tváří několik posledních desítek let.
“Musíme si promluvit”.
Další opakovaná fráze, po které nikdy nic pozitivního nenásledovalo.
Víš, kolik dokážeš utratit peněz za měsíc?
“Asi ne. Kolik prosím tě?”, zeptal se zcela úpřímně.
“No dost!”.
Jirka už z minulosti cítil, že láska jeho ženy k němu neprochází přes žaludek, tak jak tomu bývá, ale přes stav bankovního účtu. Ovšem když se Jirkovi přestalo dařit, vzal celý vztah za své. Jak paradoxní. Honí se zatím, aby rodinu zabezpečil a nakonec ... inu, čím člověk zachází, tím schází.

“Co uděláme s Vánoci? Budeš tady? Radka s tebou nechce mít nic společného. Když na Vánoce doma nebudeš, asi jí to vadit nebude.”, pronesla celkem chladně.
S Jirkou to moc nepohlo, výroky své dcery se mu donesly od jiných členů rodiny a měl dost času je rozchodit.
“Rozumím, tak se s Radkou domluv sama a pošli mi třeba SMS”, potvrdil příjem a neprotestoval.

Stěhování od rodiny totiž vzniklo také tím, že se žena domluvila s dcerou a usnesly se, že by měl Jirka vypadnout. Holt nová doba. Dnes děti hlasují, zda rodiče vyhodit, pokud s nimi nesouhlasí.
“Tak mohl bys třeba přijít na večeři. Být chvíli s Lukáškem”. Sem mi to trvalo autem hodinku.

Další půlhodina se točila kolem minulosti a potřebě peněz. V ten okamžik Jirku napadlo se stát nezaměstnaným. Ale opravdu tím, kdo nemá příjem. Kdyby byl totiž na pracáku veden jako uchazeč o práci, pravděpodobně by na něj jeho žena zapomněla zcela. Protože by mu musela platit vyživné ona. Ale z čeho? Když veškeré příjmy má právě Jirka?

Po té, co se rozloučil s neustále zablokovanou ženou, sedl do studeného auta, nastartoval. Zapnul všechny spotřebiče, aby námraza na oknech co nejdříve zmizela sama a nemusel ji jako zoufalci zuřivě škrabat. Jirka občas přemýšlel zda jde ze strany ženy o lhostejnost, nenávist, nebo jinou schválnost. Strategicky mu stále předhazovala všechny jeho slabosti. Ty slabosti, o kterých věděla, že za ně nemůže.

“Stačí! Kurva už stačí”, zařval za volantem, aby zastavil tok připitomělých myšlenek. “Co ten Miloš Ch? Do háje, tolik času tomu věnuji ...”, přepnul na jiný problém. Zodiac byla opravdu zajímavá aplikace, jen to s tím Milošem CH opravdu smrdělo. Kdyby ho nevyšetřovali zrovna v souvislosti s cizími daty ... Ale co jiných velikánů a obchodníků muselo čelit horším negacím a došli k cíli. Buď mu budu věřit, nebo si nasadím ty papuče a budu “šópat” nohama jako dědci z cechu. Tomu připomnělo e-mail od Elišky, která chtěla schůzku právě na téma Zodiac. Rychle poznamenal do kalendáře a hmátl po telefonu znovu.


Byl to jeho spolužák alkoholik. Celou vysokou probděl v alkoholovém deliriu a nikdo nechápal, jak dostudoval, patrně podobně jako on sám nechápal, co to vlastně vystudoval. Tomáš kamarád, pro kterého Jirka ztratil cenu, protože už nebyl obchodně zajímavý. Tomáš odešel od jednoho rakouského zastoupení rozvaděčových přístrojů do kablovky v Praze a z Jirkova kamaráda se stal pouze jakýsi známý. Došlo k tomu za podivné situace. Jirka zval Tomáše na pivo s kamarády, když se loučil se svou bývalou prací a rodinou. Ten mu na pozvánku odpověděl, že nyní už pracuje ve firmě, která Jirku opravdu nepotřebuje.
Rozum nad takovým sdělením zůstal stát, ale co naplat. “Nové koště mete jinak, i když nelze říci, že zrovna dobře”. Ale co teď Tomáš potřebuje? Než telefon stačil zvednout, protistrana položila. Zpětné volání oznámilo, že je číslo buď nedostupné, nebo vypnuté.

Jirka za sebou zabouchl dveře. Odkopl zuté boty kamsi ke dveřím a šel si narovnat záda do svého pelechu. Stačil si umýt ruce a oči mu na chvíli zůstaly na interiéru koupelny. “Zoufalec, tady bydlí zoufalec”, okomentoval stav a pak už jen cítil, jak mu křupe v páteři při vodorovné poloze v pelechu.

Neužíval si však dlouho. Zadrnčel zvonek v bytě. Ten snad ještě neslyšel. Kdo k němu přišel na návštěvu, tak zvonil dole a Jirka na něj čekal už u dveří výtahu. “Možná sousedka”, napadlo ho. Otevřel dveře.


Jste pan Chodovský? Jiří Chodovský? Ozvalo se formálně od uniformovaného muže s doprovodem ... 
  
V dalším díle za týden
… Policie u Jirkova bytu ho překvapí otázkami z oblasti, která by jej nenapadla. Cechmistr Jaroušek přijde s neobvykle reálným návrhem. Jirka se sejde s Eliškou a potká je Marta. Marta nebude nadšená ...

Podrobnosti o seriálu na AGeNT.elektrika.cz   -  Epizody  -   Diskuse
 
 

 

 
 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 6)
TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
Značka LAPP přinesla elektrikářům první ohebný ovládací kabel ÖLFLEX. Dnes si asi málokdo dokáže představit, jak by dnešní svět automatizace přežil bez flexibilního vedení. A navíc je stále vyšší poptávka po kvalifikovaných zaměstnancích a úspora lidské práce se skloňuje ve všech oborech. Zmiňovaný kabel ÖLFLEX CONNECT je kromě svých technických parametrů také deklarován jako kabel spořící čas. Kde je typické uplatnění tohoto typu? Dá se nějak stručně popsat základní problémy, které mohou vzniknout, když by si je člověk chtěl udělat sám?
S koncem léta je zde nový seriál Talk About, zkráceně TA#. Jako prvním zpovídaným je člověk v místních diskusích dobře známý, elektrikář, OSVČ, Jan Franěk. Věděli jste jak vznikl název FRAJA? Kolik kilometrů denně a měsíčně najezdí? Jaké je jeho nejoblíbenější jídlo a pití, nebo co Jana Fraňka dokáže zaručeně rozčílit? Sledujte první díl Talk About ...
Letošní 25. ročník veletržního "haussmesse" se konal v posledních srpnových dnech. Ledová plocha byla plně obsazená a ochozy byly letos také průchozí kolem dokola. Vystoupila legendární česká rocková kapela. Setkali se elektrikáři, nákupčí, obchodníci, produktoví a marketingoví specialisté, ale také lidé z odborných médií. Na hradeckém zimním stadionu to tradičně vřelo.
Jste revizní technik a poohlížíte se po vhodném měřícím přístroji, jenž by více zefektivnil vaši práci a ušetřil cenný čas? REVEXprofi je zajímavý přístroj, který získal již několik ocenění. Je určen ke kontrolám a revizím elektrických spotřebičů a pracovních strojů dle ČSN 331610 a ČSN EN 60204-1.
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933