Elektrika.cz, portál o silnoproudé elektrotechnice, elektroinstalace, vyhlášky, schémata zapojení.

Co vše víme o ...

Je nakupování v e-shopu odlišné způsobům, které známe z dosavadní praxe? ...

Jak se chová ...

Když budete zapínat počítačovou síť, většinou spíná spínání ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
23.02.2018 V Česku vzniklo velké bateriové úložiště. U rozvodny 110/22kV v Mydlovarech E.ON a Siemens spustili první české velkokapacitní bateriové úložiště o výkonu 1,75MWh. První zařízení svého druhu v Česku, bude sloužit k vyrovnávání špiček v rozvodné síti. Kapacita by dokázala pokrýt denní spotřebu elektrické energie 100 rodinných domů. V Česku ale ...
22.02.2018 TIP na zásuvku ovládanou mobilním telefonem pomocí SMS zpráv. Zařízení GSM rele5 umožňuje zapínat a vypínat běžný elektrický spotřebič 230V/50Hz, 10A, typicky olejový radiátor. Pro zprovoznění GSM rele5 stačí pouze vložit SIM kartu libovolného operátora. GSM rele5 je také vhodné i pro RESETování serverů, routerů či modemů. Využití: domy, chaty (dálkové ovládání topení, ohřevu ...
21.02.2018 Fixovací nástroj pro kabely GaffGun. Jde o revoluční pásový aplikátor, který fixuje volně ležící kabeláž. Na rozdíl od jiných metod, nástroj zarovnává kabely a bez námahy je přelepuje páskou. Navíc je možné používat různé podlahové pásky pro různé účely, bez ohledu na to, zda vytváříte taneční parket, označujete svůj ...
20.02.2018 TIP na verifikátor čárových kódů REA Verifier. K dispozici jsou v několika provedeních a variantách. Malé přenosné verze s možností tisku výsledků analýzy na připojenou tiskárnu. Stolní verze s možností verifikace i 2D čárových kódů ty QR Code, PDF 417. Stolní verze s motorickým pohonem snímací hlavy s paprskem všechny typy jsou napájeny přes PoE ethernetovým kabelem (přenosné současně ...
19.02.2018 TIP na univerzální nástavec s ráčnou. Univerzální klíč najde své uplatnění všude tam, kde standardní hlavice nestačí. Vnitřní konstrukce hlavice umožňuje vyšroubování maticových prvků, jako je obdélníkový, šestiúhelníkový, osmiúhelníkový, šrouby, oka nebo háky. Průměr nástavce je 9 - 27 mm a s maximální hloubkou ...
16.02.2018 TIP na kabelové průchodky AGRO. Ty patří k základním částem rozvaděčů a instalačních krabic. V našem sortimentu naleznete kovové i plastové kabelové vývodky značky AGRO. Kovové kabelové vývodky jsou z poniklované mosazi nebo nerezu, plastové kabelové vývodky z polyamidu. Kabelové průchodky nabízíme v PG i metrické řadě. Kabelové vývodky AGRO mají ochranu proti zlomení nebo ...
15.02.2018 Supertenké LED zdroje SELF. LED zdroje značky SELF se díky supertenkému provedení, výšky pouze 14mm, hodí prakticky do jakéhokoli prostoru, i do velmi stísněných míst jako jsou rozvaděče nebo reklamní tabule. Zdroje jsou dostupné v rozmezí výkonů od 3 až po 100W. K dispozici jsou modely jak s pevným, tak s nastavitelným ...
Vybrané zdarma funkce
Které tři funkce nových videopořadů chcete zdarma?
Celý záznam
Sestřih záznamu
Stopáž záznamu
Audioverze záznamu
Textový přepis záznamu
Souvislosti záznamu
Diskutovat k záznamu
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 783
Osobní nástroje

AG# 7.2 Na obzoru mnoho práce


Document Actions
AG# 7.2 Na obzoru mnoho práce
Jirka navštívil Strojírenský veletrh aby se potkal se svými obchodními partnery. Setkal se s Vilémem, kamarádem z diskusí ve veletržním studiu Elektrika.TV v pavilonu Z. Přespal u Mirka v Líšni a setkal se s Milošem CH. Dostal nabídku integrátora nově představovaného software k analýze obchodních informací. Vyřídil vše, co měl v plánu a závěrem se mu opět ozval na ruce telefon. "Jirko, počkám na tebe na D1 u Jihlavy, myslím tu OMV pumpu, musím tě ještě varovat ...".
PeacER, ze dne: 28.10.2017
reklama


Cesta z veletržního Brna uprostřed týdne byla podstatně snazší, než ta v první den. Projede se tunelem a člověk se ocitá na největší dopravní loterii v Evropě, které říkáme zkráceně D1. Číslo na tachometru se blížilo 140km/hod., což je optimální rychlost. Je však otázkou jak dlouho vydrží. Jirkovi hlavou neustále probíhaly různé konspirace pracovní nabídky integrátora systému Zodiac. Byla mu podezřelá výška odměny. Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Kde je zakopaný pes? Jednak si sám nepřipadal jako expertní znalec, aby musel být vyvažován zlatem a pak také si nedokázal představit tu velikost byznysu, aby na něj zbyl takový balík peněz. Právě přejel most ve Velkém Meziříčí, tak ještě chvíli a bude u Jihlavy.


Mezitím se Mládek na poradě vedení společnosti a šéfmontérů zmínil o Chodovského nabídce. Dva jeho kolegové potvrdili, že se s ním z minulosti znají a jeden dokonce doplnil Mládkovu informaci o svou kladnou referenci. “Chodovský patřil k těm kouzelníkům, kteří vychytávali všechny naše chyby”, vzpomínal jeden z nich, “takový člověk se více než hodí”. Po té, co Mládek představil reálné náklady na Chodovského, se majiteli objevily vrásky na čele. Vzápětí pronesl “chlapci, chápu, že se takový člověk hodí. Zvláště po té poslední akci. Ale na fulltime to snad není nutné! Jedině, že ty náklady rozmělníme mezi všechny skupiny.”. Zasedačkou to zahučelo. “Nejsem v zásadě proti”, pokračoval majitel, “ale jen tak se nezaplatí. Dejte mi nějaké návrhy jeho vytížení a uvidíme”.


Na D1 u jihlavské OMV zaparkoval vedle Vilémova auta a vešel dovnitř. Vilém byl nepřítomně zabořen v laptopu a hlavu zvedl až po pozdravu. “Jirko, nechci, abych tě namočil do nějakého podvodu, ale včera jsem se na Miloše CH dozvěděl docela povedené informace. “Samozřejmě to není ověřené, a pokud se mu někdo chce mstít, pak může být pravda zcela jiná”, zahájil Vilém své avízované upozornění. “Ten člověk prý nakupuje databáze různých firem. Ale vůbec nejde pouze o nějaké e-mailové seznamy zákazníků. Kupuje kompletní databáze CRM!”. “No, počkej!”, reagoval Jirka, “nevypadá na magora, který by chtěl zneužívat cizích kontaktů stylem “vaši adresu jsme získali z veřejných zdrojů”.  “To máš pravdu, to není blb, který by se snižoval k primitivnímu spamu!”, bručel Vilém, “to bude něco podstatně horšího. Ještě jsem neměl moc času na hledání, ale zjevně patří k lidem, kteří se analýzou dat zabývají profesně”, a otočil laptop k Jirkovi. Ten po chvíli vytřeštil oči.


V sobotu se Jiří probudil později než obvykle, protože poslední dny dokončoval resty. V pátek dokonce stihl i volby do parlamentu. A teď vstával po nevídaných devíti hodinách spánku celý rozlámaný. Hodil do sebe Ataralgin a zapil ho vystydlým čajem od včerejška. Venku bylo hnusně pošmourno a tak koukal co by mu nastartovalo dobrou náladu. Holé stěny, krabice, hromada papírů clonila zavřený macbook a opodál rozvrtaný pelech na nové matraci. Chtělo by to nejen uklidit! Otevřel okno s nadějí, že okysličí mozek, vyvětrá a přijde na nové myšlenky. Oloupal si banán a zahleděl se z otevřeného okna do té mizérie. V tom telefon!

“Jirko, promiň omlouvám se za ten útěk, ale víš, ta moje práce … vysvětlím ti to jindy, ano? My skončili až ráno. Vůbec to nebylo hezké. Nezlobíš se?”, znělo od Marty omluvně.
“Marto, sice podrobnosti neznám, ale asi tuším. Byl jsem se projít a pak jsem usnul. Čekal jsem, že se ozveš dříve …”.
“Promiň, já to měla fakt dost hustý … Jirko, promiň, musím skončit” zašeptala Marta a položila.


“To je opravdu jak z nějakého seriálu”, přemýšlel Jirka, “ta holka nemůže mít přece normální rodinu. Manžela a děti. S takovým režimem? To si nedovedu představit. Ostatně můj režim je hodně podobný. Ale já tu Martu vlastně vůbec neznám. Z pohledu běžného chlapa je to krásná samička. Ale to je povrch. A co uvnitř?”. Jirka byl už ve věku, kdy by mohl být poučen z krizového vývoje a tak se nechtěl nechat ovládat nízkými pudy. Ale musel si přiznat, že se bylo čemu bránit.

Raději si uvařil nový, černý čaj, snědl další uzrálý banán. Ten mu napověděl, že v bytě není chladnička. Otevřel laptop. Vyhledal v oblíbeném e-shopu vysoký typ ve stříbrném provedení, třídě A++ a objednal. Hodinky zavibrovaly připomenutí schůzky s jedním místním stavebním projektantem. Byla to nová strategie jak se dostat znovu mezi elektrikáře, ovšem na jiném místě republiky. Po Vilémově varování Miloši CH již moc nedůvěřoval.

Setkání proběhlo u technika v ateliéru. Nešlo sice o sochaře, ale ateliér to opravdu byl. V jednom koutě stálo staré rýsovací prkno Kuhlmann, pak dlouhý stůl s mnoha monitory. Uprostřed místnosti stály úžasné modely nových navrhovaných budov. Ono nešlo ani tak o projektanta, ale o architekta. I když vlastně projektoval. Jeho jméno se opakovalo mnohokrát v souvislosti s významnými stavbami. To Jirka znal již ze své předchozí praxe.


„Pane Chodovský, nepracoval jste s kolegou Dvořáčkem na atomce v Dukovanech?“, optal se architekt Sláma. „Áááá, Dukovany. V 85. jsem zprovozňoval Oslavany a v 86. Dukovany. To proto, aby se mohly Oslavany zavřít. S Dvořáčkem jsem zprovozňoval v 99. roce rekonstrukci jedné části Dukovan a asi pak dvakrát drobné akce na Temelíně“, zavzpomínal Jirka. „To byl můj spolužák, hodně jsme spolu prožili. On však šel směrem do průmyslu a já se držím stále spíše designu, a ve které sféře se pohybujete vy?“, zeptal se Jirky. „Ani ryba ani rak“, pokoušel se Chodovský vysvětlit svou nezvyklou pozici, „dnešní doba nepřeje specializacím v té podobě jako kdysi. Překryv oborů je ve zcela jiných oblastech“.

„To s vámi souhlasím, přitakal architekt, sám už patřím spíše do starého železa“, a ukázal směrem ke starému projekčnímu prknu, „jak vám mohu pomoci?“.
„Myslím, že byste mohl. I já mohu pomoci vám. Tedy pokud děláte stavby s chytrou instalací jako tomu herci z Vinohrad, pak vám asi hodně ulevím“.
„Teď tu mám dvě zakázky a obě s tímto požadavkem, pokud byste neměl pouze jediné, to správné řešení, pak bych opravdu o pomoc stál!“.
„Pane Slámo, v podstatě jde o řízení malé atomky, tedy nic převratně nového“, zlehčil situaci Jirka.

Následně Sláma odhalil Chodovskému mnoho předchozích zakázek, stávající a dokonce i některé teprve plánované. Chodovský naopak popsal několik svých prací a možností. Schůzka dopadla pro oba překvapivým uspokojením vzájemných představ.

Příchozí SMS ohlásila dovoz objednané chladničky zaplacené včetně výnosu do bytu. Vzápětí následoval hovor z nedávno navštívené elektromontážní firmy. „Dobrý den, u telefonu Mládek, pane Chodovský jak jsem slíbil, probrali jsme vaši nabídku na poradě a vedení společnosti by se rádo s vámi sešlo probrat možnosti podrobněji. Máte ještě zájem? Jirka si smluvil termín v následujícím týdnu, spokojeně odhodil telefon na sedadlo spolujezdce a rychle si poznamenal datum a čas.

"Tak to by dnes už stačilo. Vždyť je sobota! Tak co se sakra najednou děje? Chtěl bych se chvíli flákat, když je víkend!", napadlo Jirku. Ovšem ono to nestačilo a hodinky mu vibrovaly znovu. Číslo opět neznal.
„Dobré odpoledne, u telefonu Jaroušek pane Chodovský, byl jste u nás na svazu, víte to hospodářství u lesa …“, ozvalo se z handsfree.
„Dobrý den, pane Jaroušku, vím, pamatuji se. Co pro vás mohu udělat?“
„Slyšel jsem o vás, že jste specialistou na chytré domy, možná bychom pro vás měli práci, zajímá vás to?“
„Automatizace domovních instalací je jedna z mých specializací, ale zda vám mohu pomoci, musím zjistit bližším seznámením s projektem“.
„Dobře“, zaduněl Jaroušek, „v pondělí, devět hodin u nás.“ Píp, píp, píp …
To mu vypadl hovor? Nebo to položil?

V dalším díle za týden
… Objeví se již další avízovaná žena v Jirkově příběhu? ...

Podrobnosti o seriálu na AGeNT.elektrika.cz   -  Epizody  -   Diskuse
 
 

 

 
 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 6)
TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
Kolik znáte způsobů jak uložit vedení do podlahy? Jak řešit neustálé změny elektroinstalačních rozvodů? Víte, že dnes ve většině rozlehlých administrativních budov se kabely vedou v podlahách? Který typ podlažního systému se kam hodí? Není snad nutné připomínat, že při návrzích se musí uvažovat vzájemně se vylučující parametry jako je funkčnost, bezpečnost, estetika a nakonec i samotná cena. Je vaše znalost problematiky tohoto segmentu dobrá nebo jen dostatečná ...
Značka LAPP přinesla elektrikářům první ohebný ovládací kabel ÖLFLEX. Dnes si asi málokdo dokáže představit, jak by dnešní svět automatizace přežil bez flexibilního vedení. A navíc je stále vyšší poptávka po kvalifikovaných zaměstnancích a úspora lidské práce se skloňuje ve všech oborech. Zmiňovaný kabel ÖLFLEX CONNECT je kromě svých technických parametrů také deklarován jako kabel spořící čas. Kde je typické uplatnění tohoto typu? Dá se nějak stručně popsat základní problémy, které mohou vzniknout, když by si je člověk chtěl udělat sám?
Víte odkud se vzaly tři písmena OEZ? Jak dlouho je tato značka mezi námi a co vyráběla na samém počátku? Nyní výrobní systém umožňuje OEZ vyrábět sériově na jedné lince různá provedení produktů, nebo dokonce různé produkty, přesně podle požadavků zákazníků. Čím toho značka dosahuje? V areálu OEZ vyrostla nová hala o ploše téměř 5.500m2. Pro co je určena? Vše se dozvíte nejen v tomto článku, ale také na tradičních odborných seminářích OEZ! Ty se opět rozprostřou po ČR a SR ...
Jaké byly v roce 1950 domácí spotřebiče v hledáčku spotřebitelů? V porovnání s dnešní nabídkou byla tehdy volba podstatně snazší. Tehdy nebyla bezpečnost provedení elektrických spotřebičů na takové úrovni, kterou známe nyní. Pamatujme na to, že šlo o období, kdy byl elektrický spotřebič revolučním pomocníkem o jehož konstrukci a funkci spotřebitel často mnoho nevěděl. A o nebezpečích hrozících vlivem špatného používání se tehdy psalo velmi málo ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Všichni používáme výraze samec a samička, nikomu z elektrikářů nemusíme nic vysvětlovat. Věřte nebo nevěřte, jsou tací, kteří toto označení u zásuvek nechápou.
Potřebujete umístnit zásuvky dál od stěn do prostoru místnosti? Jak to udělat nenápadně, bez tažení lišt nebo povalováním prodlužovácích přípojek po podlaze? Správnou odpovědí jsou samozřejmě podlahové krabice a v tomto článku se podíváme na KOPOBOX od společnosti KOPOS...
Hlavním důvodem vývoje nového typu krabice byl zájem zákazníků o zásuvku pro instalaci na omítku, ale bez krycího víčka. To v některých prostorách není z hlediska požadavků na ochranu před vniknutím cizích předmětů a vody nutné ...
Jak vést datová vedení bezpečně v průmyslových prostorách? Pokud potřebujete umístit do prostoru krabici, vzniká několik problémů. Zatížení, krytí IP, dostatečný prostor pro případné práce s vedením. V tomto videospotu se seznámíte s řešením KM Rack z AMPERu 2010. Nezapomeňte, že všude nelze použít běžné podpodlažní krabice určené do administrativních prostředí!
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933