Elektrika.cz, portál o silnoproudé elektrotechnice, elektroinstalace, vyhlášky, schémata zapojení.

Co vše víme o ...

Je nakupování v e-shopu odlišné způsobům, které známe z dosavadní praxe? ...

Jak se chová ...

Když budete zapínat počítačovou síť, většinou spíná spínání ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
23.02.2018 V Česku vzniklo velké bateriové úložiště. U rozvodny 110/22kV v Mydlovarech E.ON a Siemens spustili první české velkokapacitní bateriové úložiště o výkonu 1,75MWh. První zařízení svého druhu v Česku, bude sloužit k vyrovnávání špiček v rozvodné síti. Kapacita by dokázala pokrýt denní spotřebu elektrické energie 100 rodinných domů. V Česku ale ...
22.02.2018 TIP na zásuvku ovládanou mobilním telefonem pomocí SMS zpráv. Zařízení GSM rele5 umožňuje zapínat a vypínat běžný elektrický spotřebič 230V/50Hz, 10A, typicky olejový radiátor. Pro zprovoznění GSM rele5 stačí pouze vložit SIM kartu libovolného operátora. GSM rele5 je také vhodné i pro RESETování serverů, routerů či modemů. Využití: domy, chaty (dálkové ovládání topení, ohřevu ...
21.02.2018 Fixovací nástroj pro kabely GaffGun. Jde o revoluční pásový aplikátor, který fixuje volně ležící kabeláž. Na rozdíl od jiných metod, nástroj zarovnává kabely a bez námahy je přelepuje páskou. Navíc je možné používat různé podlahové pásky pro různé účely, bez ohledu na to, zda vytváříte taneční parket, označujete svůj ...
20.02.2018 TIP na verifikátor čárových kódů REA Verifier. K dispozici jsou v několika provedeních a variantách. Malé přenosné verze s možností tisku výsledků analýzy na připojenou tiskárnu. Stolní verze s možností verifikace i 2D čárových kódů ty QR Code, PDF 417. Stolní verze s motorickým pohonem snímací hlavy s paprskem všechny typy jsou napájeny přes PoE ethernetovým kabelem (přenosné současně ...
19.02.2018 TIP na univerzální nástavec s ráčnou. Univerzální klíč najde své uplatnění všude tam, kde standardní hlavice nestačí. Vnitřní konstrukce hlavice umožňuje vyšroubování maticových prvků, jako je obdélníkový, šestiúhelníkový, osmiúhelníkový, šrouby, oka nebo háky. Průměr nástavce je 9 - 27 mm a s maximální hloubkou ...
16.02.2018 TIP na kabelové průchodky AGRO. Ty patří k základním částem rozvaděčů a instalačních krabic. V našem sortimentu naleznete kovové i plastové kabelové vývodky značky AGRO. Kovové kabelové vývodky jsou z poniklované mosazi nebo nerezu, plastové kabelové vývodky z polyamidu. Kabelové průchodky nabízíme v PG i metrické řadě. Kabelové vývodky AGRO mají ochranu proti zlomení nebo ...
15.02.2018 Supertenké LED zdroje SELF. LED zdroje značky SELF se díky supertenkému provedení, výšky pouze 14mm, hodí prakticky do jakéhokoli prostoru, i do velmi stísněných míst jako jsou rozvaděče nebo reklamní tabule. Zdroje jsou dostupné v rozmezí výkonů od 3 až po 100W. K dispozici jsou modely jak s pevným, tak s nastavitelným ...
Vybrané zdarma funkce
Které tři funkce nových videopořadů chcete zdarma?
Celý záznam
Sestřih záznamu
Stopáž záznamu
Audioverze záznamu
Textový přepis záznamu
Souvislosti záznamu
Diskutovat k záznamu
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 783
Osobní nástroje
POZOR! JEŠTĚ NEPROŠLO JAZYKOVOU KOREKTUROU!

AG# 24 Kde je Zodiac


Document Actions
Článek
Z minulého dílu ... Ozval se Otruba s potřebou řešit černý odběr v jeho průmyslovém areálu. Jirka měl možnost znovu navštívit místo, kde jej nechal John přenocovat. Podivné to bylo místo. Nic nenasvědčovalo tomu, že by tam někdo přebýval. Petrova sestra Radka se dostala do problémů s Policií. Sama neudělala nic jiného, než že byla v blízkosti osob které s největší pravděpodobností spáchali vraždu. Jirka slíbil Petrovi, že jeho sestru vezme k sobě do bytu. Radka volá z nádraží o pomoc ...
PeacER, ze dne: 27.01.2018
reklama


Jirka přijel na nádraží za pár desítek minut, ale Radku nenašel. Telefon nedostupný. Co teď?

Datová úložiště Zodiacu byla dobře zabezpečena a decentralizována. Samotný systém byl opravdu funkční, ale hodně záleželo s jakými daty mohl pracovat.
Miloš Ch byl pod velikým tlakem a musel riskovat více, než by čekal. Také proto, že Zodiac testovali od samého začátku vlivní lidé. Co ve skutečnosti uvidí za výsledky, bylo na samotném správci systému.

Na policii …
Přeskládal složky a vytáhl jednu. Tu s názvem Miloš Ch.
“Odkud je tento člověk?”
Přišpendlil podobiznu do schématu vazeb na tabuli.
“Jaká data používají?”
“Co je konkrétně trestné?”
“Vlastnit cizí data?”
“Použít cizí data?”
“Kdo dal podnět k prošetření?”

Jak se dostat k tomu systému? Muž fotografii Miloše Ch znovu přiložil mezi dokumenty a složku sklapl. Musí se to oznámit oddělení kybernetické kriminality.

Nádražní knajpa, kde si Jiří setkal s tajemným Johnem zela prázdnotou. Příčinou byla místní Městská policie. Příliš agilní strážníci šli po všech zločincích jako slepice po ”flusu”. Definice zločince byla pro ně stejně jednoduchá jako jejich mozkové procesy. Někteří z nich se vyžívali v lovu vyvrhelů společnosti, kteří překročili placené parkování o pouhou minutu. A další si dávali práci s odháněním bezdomovců z míst, kde kazili pověst jinak dokonalým radním.

Bezdomovci však z města nezmizeli. Byli tu stále a všichni. Jen měli kde bydlet. Mezi lidmi se proslýchalo, že v některých hotelech se objevují, jako ubytovaní, podivné existence. Na recepcích si vyzvedávali klíče od zaplacených pokojů lidé, kteří se celé dny váleli na veřejnosti. Nikdo z provozovatelů hotelových služeb si nikde nestěžoval. Šlo o poměrně časté příchozí platby spojené s osobními údaji nějakého ubytovaného. Až na samotný nebohý zjev ubytovaného bezdomovce.  

Po nějaké době na dalším policejním oddělení … major vytřeštil oči. Sledoval vyšetřovací zprávu o ohrožených databázích. Respektive o databázích, s kterými by teoreticky mohl Miloš Ch pracovat. Bohužel neexistovaly žádné prokazatelné důkazy o tom, že by Miloš Ch data opravdu vlastnil. Ale Miloš Ch se scházel s osobami, které měly k datům přístup a k úniku teoreticky dojít mohlo.

“Za jakým účelem to Miloš Ch dělá?”
“Kde Zodiac běží?”
“Jak němu Miloš Ch přistupuje?”
“Kdo jsou lidé, kteří Miloše Ch obklopují?”
“Kdo Zodiac programoval?”

“A taková data se mohou objevit na výstupu …”, komentoval mladší policista.
“To snad …, to snad né! Odkud by vzali taková data?”, překvapeně reagoval druhý, zarostlý vyšetřovatel. Bohužel seděli pouze nad vytištěnými printscreeny obrazovek výsledků Zodiacu.
“Umí toho prý daleko více, ale nemáme se k tomu jak dostat. Je to velice dobře zabezpečeno”.
“K čemu je to určené?”
“Podle toho, co autor veřejně nabízí, jde o službu, která vyhodnocuje výrobní data”.
“Výrobní data? Ale vidím jméno, příjmení, zaměstnání, datum narození, SPZ, e-mailové adresy, ip adresy …, to nejsou výrobní, ale osobní data!”.
“Údajně jde pouze o demo data, která pouze ukazují možnosti aplikační služby. Ovše důvod, proč se to dostalo až k nám, je skutečnost, že ty výsledky nejsou smyšlené, ale pravdivé. Nemáme žádný důvod k vydání povolení domovní prohlídky. A také stále nevíme, kde je místo uložení systému a dat”.
“Jaký výkon to může potřebovat?”.
“Podle těchto výsledků nelze odhadnout. Záleží z jakých dat se to vyhodnocuje”.
“A k výrobě čeho to má sloužit?”
“Autor to přikryl kouzelným slůvkem Průmyslu 4.0 …”.
“Jasně! Další revolucionář! Dnes každý, kdo chce něco prodat přidá nálepku, Smart, inteligentní, chytrý, Průmysl 4.0 nebo už jen cokoliv 4.0.”
“Příslušnou dokumentaci jsem celou několikrát prošel. V podstatě je to vše v pořádku. Jde o něco jako vyhodnocovací část výrobního procesu. Jen ta data, co vidíme, jsou se vymykají”.
“Pokud by šlo o nástroj tajné služby, řekl bych, že mám zájem o přístup, ale pokud toto existuje v komerční sféře, je něco špatně”.

To přesahuje pravomoce kyberpolicie. Je nezbytné k případu přizvat zpravodajskou službu. Úkolem zpravodajců bylo předvídat a zabránit.
Oba policisté se odebrali na plánovanou poradu oddělení.

Jirka kromě jiných důležitých úkolů musel sehnat velký objem finančních prostředků. Jarouškův případ se posunul do kritické roviny pravdy. Oba nakonec opravdu skončili u právníka. Vše ukotvili do smlouvy jejíž garancí by zmiňovaná nemovitost. Ta sama byla “čistá”, rep. ničím nezatížená alespoň tak to potvrzoval Jirkův právník, který zjišťoval okolnosti.

Okamžikem podpisu smlouvy se pomyslný “míček” přesunul na Jirkovu stranu. Byl to docela dobrý důvod, proč by ho měla rozbolet hlava. Musel vše dokončit v dohodnutém termínu. Asi by to nemuselo být tak složité, pokud by ovšem nevznikaly nečekané komplikace. Pořízení instalačních komponent byl v pořádku. Jirkovy nákupní možnosti byly velice příznivé, ovšem to, co musel vyřešit byla realizace. Sehnat volné pracovníky v potřebné době byl spíše malý zázrak. Navíc při skutečnosti, že ti, co by byli volní si přetrhnou vazy v koleni, jiní si odletí na měsíc do Austrálie, další Jirkovy zálohy se pouští do politiky a jeden dokonce na duchovní cestu.

Přes to všechno šlo o poměrně jisté finanční plnění a cíl nebyl nereálný.

Jirkovi zavibrovaly hodinky … “Ahoj, jsem v bezpečí. Prý tě pozdravuje John …”, ozval se Radčin hlas.

V dalším díle za týden ...
… Setkání s Radkou prozradí část pozadí problémů, do kterých se dostala. Padne drobná poznámka o Johnovi. Jirku navštíví blízký přítel, kterému se Jirka svěří. I Marta si na Jirku vzpomene ...
Podrobnosti o seriálu na AGeNT.elektrika.cz   -  Epizody  -   Diskuse
 
 

 

 
 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 6)
TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
Dva vodiče procházející celou budovou. Fyzická páteř chytrého domu ... Mnohé napadne, kolika způsoby může být taková sběrnice napadnutelná škůdcem. Jak se řeší aktivní prvky připojené na sběrnici vně budovy? KNX přichází s dvěma novými alternativami zabezpečení. Pokud se plánuje šifrování dat mezi aktivními prvky v síti, bude zachovaná zpětná kompatibilita všech přístrojů? Jaká jsou základní pravidla při přístupech do systému zvenčí popisuje Jakub Horna v tomto rozhovoru ...
Prodlužovací přívod? Možná. Nějaká spínací skříňka? Možná. S jakým ovládáním? Po Wi-Fi? Takových zařízení je snad plný internet! Proč by to někdo vyráběl, pokud je toho všude plno? Má to něco, co by snad šikovný asijský plagiátor nezvládl? Možná zvládl, proč by ne. Ale třeba se to asijskému šikulovi nevyplatí. To zní nějak tajemně! Oč jde? Nemohu říct víc, zeptej se třeba v diskusích na Elektrice. Tam to někdo vyklopí zcela přesně, i když o tom ještě venku nic není!
Aniž si to někdo připouští, blíží se souboj elektronického obchodování i na poli instalační elektrotechniky. Nemít u elektronického obchodu responsivní, obrazovce zařízení přizpůsobitelný design, bude pro internetového obchodníka brzy konec. Ale pozor! Provozovatel e-shopu responzivní web mít může, ale bez správného obsahu dopadne také neúspěšně. Tak jak tedy? Jaký je ten správný recept na rozmístění nákupních a informačních nástrojů, aby to k něčemu bylo?
Pokud dnes uslyším Dubaj, představím si horko, písek a arabský svět. Jak může vypadat taková elektroinstalace v islámském podání? Chodí se někdo přezkušovat z vyhlášky 50? Co bezpečnost, hygiena a výdělky? A mnoho dalších otázek jsme měli před cestou do Arabských emirátů. Náš cíl byl staveniště mrakodrapu! Kdo staví šejkům mrakodrapy v Dubaji?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
V roce 2010 proběhla akvizice firmy Jokab Safety, specialisty na bezpečnost a bezpečnostní systémy s firmou ABB. Jaké jsou výrobkové skupiny ABB Jokab Safety? Proč je s těmito produkty mnohem jednodušší sestavit ochranu a bezpečnostní systémy strojů a zařízení? ...
Jak vést datová vedení bezpečně v průmyslových prostorách? Pokud potřebujete umístit do prostoru krabici, vzniká několik problémů. Zatížení, krytí IP, dostatečný prostor pro případné práce s vedením. V tomto videospotu se seznámíte s řešením KM Rack z AMPERu 2010. Nezapomeňte, že všude nelze použít běžné podpodlažní krabice určené do administrativních prostředí!
Myšlenka navštívit dceřinnou společnost Kopos v Dubaji vznikla na letošním Amperu v Praze. Jak prosperuje český výrobce elektroinstalačních materiálů v islámské zemi? Jak vypadá tamní staveniště? Na tyto a další otázky jsme si přiletěli pro odpovědi za Zdeňkem Slováčkem, českým pracovníkem Koposu Kolín. Na krátký autentický videozáznam se můžete podívat zde ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933