Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

Automatická detekce vzniku požáru - 2.díl


Document Actions
Článek
- dokončení minulého příspěvku.
Radek Kaisler, ze dne: 21.11.2002
reklama

Dokončení tohoto příspěvku.

 

 

Teplotní lineární hlásiče

 

Lineární tepelný detektor - teplotní kabel

Lineární teplotní kabel sestává z vlastního teplocitlivého kabelu a z vyhodnocovací jednotky.

V případě, že není možné vyhodnocovací jednotku instalovat těsně u vyústění teplocitlivého kabelu, je nutné použít propojovací kabel.

Vlastní detekci provádí speciální teplocitlivý dvouvodičový kabel zakončený vyvažovacím rezistorem.

Vodiče kabelu jsou z pružného odporového materiálu, vzájemně zkrouceny a izolovány speciální izolací.

 

1. Varianta

Izolace vodičů kabelu při určité teplotě změkne a vodiče se díky zkroucení dotknou a zkratují. Tím se změní celkový odpor kabelu změní a vyhodnocovací jednotka podle naměřeného odporu určí, v kterém místě došlo k překročení teploty a tedy přerušení izolace kabelu (čím blíže k jednotce, tím menší odpor).

Poškozený kabel lze v místě přerušení izolace přestřihnout a opětovně nasvorkovat. Znovuzprovoznění je možné po jeho zkalibrování.

Tyto typy kabelů jsou vyráběny pro různé maximální teploty. Podle maximální teploty jsou kabely barevně rozlišeny.

Výhodou této varianty detekce je nižší výrobní cena kompletu, než u druhé varianty.

 

2. Varianta

Detekce se provádí teplocitlivým vodičem z vodiči vyrobenými ze speciální slitiny, reagující velkou změnou odporu v závislosti na změně teploty.

 výhodou kabelu je vratná funkce po detekci, pokud ovšem teplota detekovaného a následného požáru nepřekročí 260°C, kdy dochází k trvalému poškození izolace kabelu.

Vyhodnocovací jednotka snímá časový průběh změny odporu kabelu. Dle konstrukce či nastavení poplach vyhlašuje na základě překročení maximální meze, nebo porovnávání průběhu odporu na kabelu z předem definovanými algoritmy a na základě výsledků porovnání vyhlašuje poplach.

Nevýhodou této varianty je vysoká cena detekčního kabelu.

 

 

 

Výrobce v instalačním manuále uvádí přesné požadavky a hodnoty pro instalaci kabelu. Jedná se hlavně o prostorový průběh kabelu v místnost (např. sinusoida na stropě s přesnými parametry ohybu atd.), maximální i minimální délku kabelu od stěny a od vlastní smyčky atd.

 

Tento typ hlásičů je určený do průmyslových aplikací, mrazíren, nádržích na hořlaviny, vysoce prašných prostředí, ve venkovních prostorách, kabelových kanálech atd., kde není možné použít jiný druh hlásičů.

 

 

Kouřové lineární hlásiče

 

Lineární optický hlásič

Princip detekce spočívá v zeslabení intenzity světla v závislosti na přítomnosti viditelných částic kouře jako u bodových kouřových hlásičů. Zde se však děj zeslabování intenzity světla neodehrává v uzavřené komoře hlásiče, ale v linii, která protíná část, případně celý sledovaný prostor.

 

1. varianta

Lineární hlásič sestává z části vysílající světelný paprsek mimo viditelné spektrum a části přijímací. Obě části jsou instalovány v prostoru naproti sobě, pevně montovány na podklad. Přijímací část detekuje změnu intenzity světelného paprsku viditelnými zplodinami kouře.

 

2. varianta

Lineární hlásič pracuje v tzv. reflexním režimu, kdy vysílač i přijímač umístěny těsně vedle sebe a na protilehlé straně monitorovaného prostoru je upevněn optický odrazový hranol. Paprsek světla vede od vysílače k odrazovému hranolu a dále zpět v přijímači. Přijímací část detekuje změnu intenzity světelného paprsku viditelnými zplodinami kouře.

 

 

 

Vzdálenost mezi vysílačem a přijímačem a šířka monitorovaného prostoru kolem paprsku světla je přesně definována výrobcem. Zpravidla se maximální vzdálenost pohybuje okolo 100m, šířka monitorovaného prostoru okolo 8m.

 

Instalaci lineárních hlásičů je možné z výhodou využít v halách, kde je vyloučené použít bodové hlásiče z důvodu konstrukce střechy, nebo tam, kde by osazení bodových hlásičů bylo nutné ve velkém počtu a návrh systémy by byl neekonomický.

 

Nevýhodu a rizikovým faktorem hlásiče je změna vzájemné polohy vysílače a přijímače, nebo odrazového hranolu. Důsledkem této změny je to, že vysílač z přijímačem na sebe "nevidí", nebo dojde ke změně intenzity světla v důsledku této změny. Hlásič poté vykazuje poruchu, nebo může docházet k falešným poplachům.

 

 

Optické hlásiče plamene

 

Optický hlásič plamene

Hlásiče pracují na principu identifikace přítomnosti ultrafialových nebo infračervených spektrálních složkách světla, které jsou přítomny při hoření plamenem.

Vzhledem k jejich vysoké ceně (okolo 25 000,- Kč) jsou nasazovány pouze tam, kde není možné využít jiné principy detekce požáru ekonomicky výhodnějšími hlásiči. Jedná se hlavně o venkovní prostředí při střežení nádrží, skladů hořlavých kapalin a plynů, letišťních hangárů atp.

 

 

Specifické hlásiče

 

Aspirační (nasávací) hlásiče

Tento hlásič sestává z nasávacího potrubí, a vyhodnocovací jednotky s vestavěným ventilátorem nebo kompresorem. Nasávací potrubí (trubka z plastu) má vyvrtán určitý počet otvorů.

Principem detekce je nasávání vzduchu ze střeženého prostoru do detekční komory ve vyhodnocovací jednotce, kde se optickoukouřovou metodou provádí analýza přítomnosti viditelných částic zplodin, vznikajících při hoření. 

U některých typů vyhodnocovacích jednotek se tato detekce kouře z nasátého vzduchu provádí upraveným bodovým optickým hlásičem kouře (viz. minulá část příspěvku), který je osazen v detekční komoře. 

Tažení vzduchu pomocí sacích trubek do vyhodnocovací jednotky je účinnější způsob sbírání kouře a časnější detekci požáru při jeho úplném zrodu, než způsob jakým se dostane kouř do komory bodového optickokouřového hlásiče. Sací díry se dají mnohem snáze umisťovat na strategická místa, kde se předpokládá vrstvení kouře.

 

 

 

Výrobce v instalačním manuále uvádí přesné požadavky a hodnoty pro instalaci nasávacího potrubí. Jedná se hlavně o prostorový průběh potrubí v místnost, maximální i minimální délku kabelu od stěny, možné rozbočení, perioda a rozmístění nasávacích otvorů atd..

 

Nasávací systém je zvláště vhodný pro využití v historických objektech, kostelech a muzeích, kde je nežádoucí narušení celkového designu prostoru instalací hlásiče na povrchu, dále ve vězeňských celách, kde není žádná část systému vystavena možným destrukčním činnostem poškozeného atd. 

Tyto typy hlásičů patří k ekonomicky náročnějším.

 

 

Mimo výše popsané druhy a typy požárních hlásičů se používají i další, jejich použití je však úzce specifické. Výrobci v současné době vyvíjí několik dalších principů detekce. Tyto však v praxi nejsou běžně využívány.

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
Umíte odpovědět? Vysvětlete, proč musíme elektrické stroje chladit a co by se stalo, kdybychom je nechladili. Popište rozdíly mezi chlazením vzduchem a chlazením kapalinou. Vysvětlete, jak teplo putuje elektrickým strojem a jak nám tepelný okruh pomáhá toto teplo správně odvést. Co přesně znamená ventilace v kontextu elektrických strojů? Jaký je rozdíl mezi ...
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Rakouská pobočka OBO BETTERMANN začíná stavět další objekt! S heslem "Růst potřebuje prostor" startuje výstavba nového kancelářského, logistického a školicího centra v Gramatneusiedlu. Tam vzniká budoucí zázemí OBO Austria. Do konce roku bude nová budova OBO přístřeším pro zhruba třicet pracovníků značky. Do budoucna značka OBO zpevní svou dosavadní síť. A jaké je ohlédnutí za českou pobočkou? V květnu 2019 společnost OBO BETTERMANN oslavila na pražském ...
Kam se v budovách vyvíjí uplatnění vysokorychlostních dat optickými vlákny? Příchod elektroinstalačních podomítkových trubek Fraenkische se zabudovaným optickým vláknem se datoval dřív než známost standardů datových přenosů Industry 4.0. Trubky s označením FFKuS DATALIGHT se v českých e-shopech objevují, ale na běžných stavbách určitě ne. Jde o speciálku, říkají dataři, v běžném obydlí stačí spotřebiteli Wi-Fi. Jiná situace může ...
Pokud vidíme klubko ohebných husích krků, tak vězte, že nemají všechny značky stejné vlastnosti. Některé jsou více odolné, některé méně, ale to není všechno! Cenový rozdíl není pouze v použité hmotě, ale také v konstrukci. A tam bývá často "zakopaný pes" ...
Na výstavě Světlo v architektuře 2010 představila firma WILLIAMS originální řadu svítidel OCCHIO. Jedná se o zajímavě řešený modulární osvětlovací systém, který nabízí uživateli velké množství možných kombinací a způsobů pro kreativní řešení osvětlení ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933