Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod » Members » Příspěvky autora

Václav Macháček

11041
Na této stránce je uveden seznam článků a diskusních příspěvků tohoto autora na portálu Elektrika.cz.
Informace o autorovi
  • Jméno: Václav Macháček
Václav Macháček

Články

6.04.2018 Instalujeme odbočky od hlavního domovního vedení
Jakým způsobem se instaluje přívod k výtahům? Jaká jsou pravidla označení takovéhoto vedení? Do kterých ČSN nahlédnout pro více podrobností? Nač pamatovat u odboček k elektroměrům z hlavního domovního vedení? Jak chápete text: "Odbočky od hlavního domovního vedení k elektroměrům musí být provedeny a uloženy tak, aby byl znemožněn nedovolený odběr"? V jiném dokumentu je uvedeno nikoliv znemožněn, ale pouze ztížen. Opravdu může elektrikář znemožnit černý odběr?
13.10.2017 Časté chyby při instalaci přípojkových skříní a pilířů
Dotazy na vyzdívání přípojkových pilířů a skříní se stále objevují. Přesto že bylo popsáno mnoho papíru, některé základní informace se stále nedostávají ke správným očím. Proto si krátce zopakujme: Co může být jednou z příčin zatékání do skříní? Proč je doporučování výztuh a jaké mají využití ve skutečnosti? Jaký je správný postup při zakrývání sloupku zeminou? Nač má vliv nedodržení správného postupu zapískování koncovkového dílu nad úroveň terénu?
8.09.2017 Jak připojujeme vodiče přípojek
Čím se k holým vodičům venkovního vedení připojují vodiče přípojek? Podle čeho se volí velikost svorek? Jak se řeší spoje AL a Cu? Lze použít i nerozebíratelný (lisovaný) spoj? V kterém případě se nemusí použít při dotahování spoje momentový klíč? Kolik znáte způsobů připojení vodičů přípojek? Která norma obsahuje doporučení pro volbu metod omezujících teplotu svorek v provozu? Lze odbočování vodičů provádět pomocí izolovaných propichovacích svorek?
18.08.2017 Co je dobré vědět o kabelových přípojkách nn
Jaké důvody vedou ke stále většímu počtu domovních přípojek provedených zemními kabely? Jakými typy kabelů se přípojky provádí? Seznamte se s příkladem úplného označení přívodního kabelu. Jak se kabelové přípojky na rozvodné zařízení provozovatele distribuční soustavy připojují nejčastěji? Nač vše brát zřetel při volbě přívodního kabelu? Kde nalezneme bližší podrobnosti pro použití a uložení týkající se teploty při kladení, úpravy konců a ohybů kabelů?
21.07.2017 Nač myslet při zřizování přípojek nn
Víte, čeho elektrická přípojka zřízená po nabytí účinnosti zákona č. 458/2000Sb nebyla součástí? Distribuční nebo elektrizační soustavy? K čemu slouží přípojka nn ve smyslu §45 zákona č. 458/2000Sb.? Přípojková skříň je místem, v němž se odběrné elektrické zařízení zákazníka připojuje na zařízení provozovatele distribuční soustavy a zároveň i místem jištění celého odběrného elektrického zařízení. Toto jištění slouží zejména k lokalizaci poruch vzniklých v odběrném zařízení (v prvé řadě k ...
4.05.2017 Spojujeme celoplastové kabely
Kabely připojujeme, ale také spojkujeme nebo opravujeme. Předpokladem správné funkce elektrických zařízení je také bezchybné elektrické připojení. Správně zvolený a uložený kabel může plnit svou funkci hodně dlouho. Špatně připojený nebo porušený kabel může vytvořit hodně velké problémy. Čím se kabely spojují?
24.12.2015 Požadavky na prodlužovací přívody podle převzaté mezinárodní normy IEC 60884-2-7+A1
Jedním z běžně používaných elektrických předmětů, a to jak v domácnostech, tak v pracovním procesu, jsou pohyblivé prodlužovací přívody pro připojení elektrických spotřebičů, různého elektrického nářadí a obdobných zařízení nízkého napětí k pevnému rozvodu elektrické energie. Bezpečnostní požadavky nejen na prodlužovací přívody, ale i na ostatní druhy pohyblivých přívodů a šňůrová vedení stanovovala a dosud stanovuje česká technická norma ČSN 34 0350 ed. 2 Bezpečnostní požadavky na pohyblivé přívody a šňůrová vedení vydaná v listopadu 2009.
5.03.2013 Ochrana před bleskem prostor staveb s nebezpečím výbuchu
Ekvipotenciální pospojování musí být provedeno mezi částmi hromosvodu a všemi vodivými částmi objektu, tak jak bylo popsáno již v předchozích částech přednášky. V podstatě se dá říci, že objektů s nebezpečím výbuchu platí, že ekvipotenciální pospojování musí být provedena na 100%, tak aby v žádném případě nedošlo k jiskření, a revizní technik na to musí brát při revizi zřetel a místa pospojování musí kontrolovat jak vizuálně, tak i ...
27.12.2012 Postupy při revizi hromosvodu
V ČSN EN 62305-3, čl.7.2. "Postupy při revizi" se uvádí, že revize by měly být provedeny tímto způsobem: Během provedení stavby, aby bylo možno zrevidovat uložený zemnič; Po instalaci LPS; Periodicky v intervalech stanovených s ohledem na vlastnosti chráněné stavby, například korozní problémy a třídu LPS; Po změnách nebo opravách, nebo je-li známo že do stavby udeřil blesk. Během periodických revizí je obzvlášť důležité ...
29.09.2011 Specifikace a náplň zkoušek pro ověření charakteristik rozvaděče
Které typy zkoušek rozvaděčů znáte? Které úkony se provádí v případě typových zkoušek? Pro provedení základní, tedy kusové, zkoušky, je nutné provést měření. O která se jedná? Každý rozvaděč musí mít jeden nebo více štítků s trvanlivým popisem umístěných tak, aby byly viditelné a čitelné po instalaci rozvaděče.

Příspěvky do diskusí

28.10.2018 Hlavní domovní vedení a odbočky k elektroměrům
8.09.2017 Jak připojujete vodiče přípojek vy? Tedy pokud je to vaše práce.
18.08.2017 Co je dobré vědět o kabelových přípojkách nn
21.07.2017 K čemu slouží přípojka nn ve smyslu §45 zákona č. 458/2000Sb.?
4.05.2017 Spojujeme celoplastové kabely
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933